Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Europa podzielona ws. sezonu zimowego. Wiemy, gdzie można spędzić ferie bez żadnych konsekwencji
Ania Radke
Ania Radke 19.12.2020 22:01

Europa podzielona ws. sezonu zimowego. Wiemy, gdzie można spędzić ferie bez żadnych konsekwencji

ferie zimowe
Fot. pixabay.com/ nervosa22

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie zasady obowiązują u sąsiadów Polski

  • jakie restrykcje obowiązują w Alpach

  • do których państw można jechać bez testów i kwarantanny

Ferie zimowe będą różnić się we wszystkich państwach Europy. Niektóre państwa, jak Polska czy Austria, decydują się na wprowadzenie dodatkowych restrykcji przynajmniej do połowy stycznia. Z drugiej strony Szwajcaria zdecydowała się wpuścić turystów bez kwarantanny.

Jak będą przebiegać ferie w państwach europejskich?

Polski rząd ogłosił w czwartek nowe obostrzenia, które będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca ferii zimowych. Wiadomo między innymi, że nieczynne będą stoki, a hotele zostaną zamknięte nawet dla podróży służbowych. Na odpowiedź górali nie trzeba było długo czekać.

Jak się okazuje, Europa jest podzielona pod względem przyjętych restrykcji. Czechy zdecydowały się na otwarcie ośrodków narciarskich od 18 grudnia, jednak korzystające z nich osoby z zagranicy muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR na koronawirusa przeprowadzonego nie wcześniej niż przed 72 godzinami.

Warto pamiętać, że chociaż ośrodki będą otwarte, nie będzie możliwości zakwaterowania - zamknięte będą jednak hotele i schroniska, a także restauracje. Czeski minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek zapowiedział w środę kontrole policyjne zarówno w kurortach jak i przy polskiej granicy.

Słowacja przyjęła podobną taktykę, ogłaszając, że z hoteli i wyciągów narciarskich mogą tam korzystać tylko osoby legitymujące się negatywnym wynikiem testu PCR. Ponadto na wyciągach i w wagonikach kolejek linowych może przebywać tylko jedna osoba lub grupa osób mieszkających razem.

Sezon zimowy na Słowacji, fot. pixabay/PhotoMIX-Company, pixabay license 

Od soboty w Słowacji obowiązują nowe restrykcje, zgodnie z którymi otwarte będą tylko sklepy sprzedające najpotrzebniejsze towary oraz apteki. Zakazane będzie też wychodzenie z domu bez uzasadnionej potrzeby, jednak narciarstwo jako indywidualny sport uprawiany na świeżym powietrzu, nie jest nim objęte. Należy pamiętać jednak, że osoby przybywające na Słowację z Polski muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR lub poddać się 10-dniowej kwarantannie.

Szwajcaria natomiast jest jedynym państwem alpejskim, w którym działają obecnie wyciągi narciarskie. Na stacjach narciarskich oraz wyciągach obowiązuje jednak nakaz zasłaniania nosa i ust. Mają być one zorganizowane w taki sposób, aby umożliwić zachowanie dystansu społecznego. 

Co ważne, od soboty osoby przybywające do Szwajcarii z Polski nie są objęte obowiązkową kwarantanną ani nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Mają zostać wprowadzone jednak inne dodatkowe restrykcje, w tym zamknięcie restauracji. 

Austria zdecydowała się na wprowadzenie trzeciego w tym roku lockdownu. Nie oznacza to jednak zamknięcia stoków narciarskich, z których Austriacy będą mogli korzystać od 24 grudnia, a konkretne decyzje mają podejmować władze regionalne.

Sezon zimowy w Austrii, fot. pixabay/globenwein, pixabay license 

Władze Francji, Włoch i Niemiec domagały się dalszego zamknięcia wszystkich ośrodków i skoordynowanej polityki na poziomie ogólnoeuropejskim, jednak napotkali na zdecydowanych przeciwników w postaci samorządów alpejskich regionów oraz branży turystycznej. Na razie jednak nie jest jasne kiedy stoki w tych krajach zostaną ponownie otwarte. Przypuszcza się, że nastąpi to w połowie stycznia.

Sezon zimowy we Włoszech, fot. pixabay/bummelhummel, pixabay license

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]