Turysci.pl

Fot. pixabay.com/ nervosa22

Europa podzielona ws. sezonu zimowego. Wiemy, gdzie można spędzić ferie bez żadnych konsekwencji

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie zasady obowiązują u sąsiadów Polski

  • jakie restrykcje obowiązują w Alpach

  • do których państw można jechać bez testów i kwarantanny

Ferie zimowe będą różnić się we wszystkich państwach Europy. Niektóre państwa, jak Polska czy Austria, decydują się na wprowadzenie dodatkowych restrykcji przynajmniej do połowy stycznia. Z drugiej strony Szwajcaria zdecydowała się wpuścić turystów bez kwarantanny.

Jak będą przebiegać ferie w państwach europejskich?

Polski rząd ogłosił w czwartek nowe obostrzenia, które będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca ferii zimowych. Wiadomo między innymi, że nieczynne będą stoki, a hotele zostaną zamknięte nawet dla podróży służbowych. Na odpowiedź górali nie trzeba było długo czekać.

Jak się okazuje, Europa jest podzielona pod względem przyjętych restrykcji. Czechy zdecydowały się na otwarcie ośrodków narciarskich od 18 grudnia, jednak korzystające z nich osoby z zagranicy muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR na koronawirusa przeprowadzonego nie wcześniej niż przed 72 godzinami.

Warto pamiętać, że chociaż ośrodki będą otwarte, nie będzie możliwości zakwaterowania - zamknięte będą jednak hotele i schroniska, a także restauracje. Czeski minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek zapowiedział w środę kontrole policyjne zarówno w kurortach jak i przy polskiej granicy.

Słowacja przyjęła podobną taktykę, ogłaszając, że z hoteli i wyciągów narciarskich mogą tam korzystać tylko osoby legitymujące się negatywnym wynikiem testu PCR. Ponadto na wyciągach i w wagonikach kolejek linowych może przebywać tylko jedna osoba lub grupa osób mieszkających razem.

Sezon zimowy na Słowacji, fot. pixabay/PhotoMIX-Company, pixabay license 

Od soboty w Słowacji obowiązują nowe restrykcje, zgodnie z którymi otwarte będą tylko sklepy sprzedające najpotrzebniejsze towary oraz apteki. Zakazane będzie też wychodzenie z domu bez uzasadnionej potrzeby, jednak narciarstwo jako indywidualny sport uprawiany na świeżym powietrzu, nie jest nim objęte. Należy pamiętać jednak, że osoby przybywające na Słowację z Polski muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR lub poddać się 10-dniowej kwarantannie.

Szwajcaria natomiast jest jedynym państwem alpejskim, w którym działają obecnie wyciągi narciarskie. Na stacjach narciarskich oraz wyciągach obowiązuje jednak nakaz zasłaniania nosa i ust. Mają być one zorganizowane w taki sposób, aby umożliwić zachowanie dystansu społecznego. 

Co ważne, od soboty osoby przybywające do Szwajcarii z Polski nie są objęte obowiązkową kwarantanną ani nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Mają zostać wprowadzone jednak inne dodatkowe restrykcje, w tym zamknięcie restauracji. 

Austria zdecydowała się na wprowadzenie trzeciego w tym roku lockdownu . Nie oznacza to jednak zamknięcia stoków narciarskich, z których Austriacy będą mogli korzystać od 24 grudnia, a konkretne decyzje mają podejmować władze regionalne.

Sezon zimowy w Austrii, fot. pixabay/globenwein, pixabay license 

Władze Francji, Włoch i Niemiec domagały się dalszego zamknięcia wszystkich ośrodków i skoordynowanej polityki na poziomie ogólnoeuropejskim, jednak napotkali na zdecydowanych przeciwników w postaci samorządów alpejskich regionów oraz branży turystycznej. Na razie jednak nie jest jasne kiedy stoki w tych krajach zostaną ponownie otwarte. Przypuszcza się, że nastąpi to w połowie stycznia.

Sezon zimowy we Włoszech, fot. pixabay/bummelhummel, pixabay license

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Tagi:

Podobne artykuły

Europa

Tłumy pod jedną z największych europejskich atrakcji. Trudno tu o dobre zdjęcie nawet o świcie
Czytaj więcej >

Europa

W tym kraju możesz nazwać faceta frajerem i się nie obrazi
Czytaj więcej >

Europa

To jeszcze nie koniec "afery ciastowej" w Ryanairze. Lokalne władze się oburzają, a pasażerowie słono płacą
Czytaj więcej >

Europa

Pilny apel MSZ. Odradzają podróże do najmłodszego kraju w Europie
Czytaj więcej >

Europa

Turyści z niepokojem patrzą na kanał w Wenecji. Woda przybrała tam nietypowy kolor
Czytaj więcej >

Europa

Szokujące odkrycie na plaży. Woda wyrzuciła na brzeg biały pojemnik z nietypową zawartością
Czytaj więcej >
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Europa

Europa

Magda Antoł

Prawdziwi strongmani Tatr. Potrafią unieść na raz kilkadziesiąt kilogramów
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Ważna zmiana dla podróżujących do Chorwacji. Nowe zasady wejdą w życie na dniach
Czytaj więcej >
Europa

Natalia Księżak

Ceny wycieczek w górę? Popularne kierunki pod presją
Czytaj więcej >
Europa

Natalia Księżak

Przełomowa technologia na nowym europejskim lotnisku. Kontrola lotów będzie 450 km dalej
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Kuriozalne ograniczenia we Włoszech. Na nieświadomych turystów czekają wysokie mandaty
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Świetne wieści od polskich kolei. Miłośnicy atrakcji wodnych i gór będą zachwyceni
Czytaj więcej >