Turysci.pl
ferie obchodzą zakazy

Fot. pixabay.com/ pasja1000

Kolejny sposób na obejście zakazu podczas ferii? Wyjazdy tylko dla niektórych

9 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie restrykcje przygotował rząd na ferie

  • w jaki sposób obchodzą je Polacy

  • jakie niesie to ryzyko

Ferie w tym roku będą różnić się od pozostałych z powodu trwającej pandemii koronawirusa. Podstawową różnicą jest to, że we wszystkich województwach odbędą się w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia. Ma to na celu skłonienie dzieci oraz rodziców do pozostania w domach.

Polacy znajdują sposoby na ferie

Na oficjalnej stronie premier.gov.pl możemy przeczytać informację o zakazie organizacji wyjazdów na ferie zimowe. Problem polega na tym, że zakaz taki formalnie nie został wprowadzony. O niejasnych zasadach pisaliśmy również we wcześniejszym artykule.

Po prostu kuratoria nie wydają zgody na organizacje zimowisk – mówi Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Chociaż hotele obecnie pozostają zamknięte oraz objęte licznymi kontrolami, rozporządzenie nie dotyczy sportowców na czas zawodów bądź zgrupowań. Z okazji korzystają kluby sportowe organizujące wyjazdy oraz rodzice zapisujący do nich dzieci na czas ferii.

Trzeba dziecko zapisać do naszego klubu. Stosowną zgodę od kuratorium na organizację wypoczynku już otrzymaliśmy. Zakwaterowanie będzie w pensjonacie – mówi współorganizator uczniowskiego klubu sportowego z Sochaczewa.

Wyjazd sportowy w czasie ferii zimowych organizuje również klub sportowy ze Skawiny pod Krakowem. W programie czytamy, że uczestnicy będą mogli uczestniczyć m.in. w zajęciach pływania, gier zespołowych etc.

Wystąpiłem o zgodę na takie zgrupowanie przed miesiącem i właśnie ją otrzymałem. Obawiam się tylko, że mogą nam nagle zamknąć stoki, ale w razie czego mamy jeszcze lodowisko i spacery pod reglami – mówi organizator.

Głos w tej sprawie zabrał również Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Zwrócił on uwagę organizatorom, aby trzy razy się zastanowili, zanim zdecydują się na obejście prawa. Zapowiedział bowiem kary finansowe.

Kiedy dojdzie do wyjazdu na to „zgrupowanie sportowe”, może nastąpić „sprawdzam”. I okaże się, że z wyjazdu zostanie strata finansowa i mandat – podkreśla.

Wielu specjalistów zwraca uwagę, że wspólny termin ferii dla całego kraju może spowodować kumulację wielu osób w jednym miejscu. Z podobnym zjawiskiem mieliśmy do czynienia na przykład w Krynicy.

Jeśli istnieje możliwość organizowania obozów w czasie ferii pod pretekstem przygotowywania się do zawodów sportowych, to mamy gotowy przepis na obejście zakazu. Może dojść do wielkiej katastrofy, bo będziemy mieli do czynienia z kumulacją wielu osób w jednym miejscu – ostrzega dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do walki z COVID-19.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: WP, Wikipedia

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >