Boże Narodzenie wyjazdy turystyczneFot. Pexels.com @cottonbro (zdjęcie ilustracyjne)

Polacy są jednomyślni ws. Bożego Narodzenia. Wyjazdy turystyczne poza miejsce zamieszkania nie w tym roku

Polacy wiedzą już, jak spędzą Boże Narodzenie. Zgodnie z odpowiedziami w ankiecie większość planuje świętować w najbliższym gronie. Wiele wskazuje na to, że w tym roku nie będzie masowych wyjazdów turystycznych. Ankietowanych zapytano o spotkania z członkami rodziny oraz przestrzeganie limitu osób, które można zaprosić do domu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dla kogo przeprowadzono ankietę
  • jakie są wyniki ankiety
  • jak wyniki skomentował rzecznik rządu Piotr Muller

W tym roku Boże Narodzenie nie będzie przypominało świąt z poprzednich lat. Niedawno pojawiły się oficjalne wyniki ankiety przeprowadzonej przez United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawniczej”. Z sondażu wynika, że większość Polaków zamierza spędzić święta w domu – w gronie najbliższych osób. O szczegółach informuje serwis RMF24.

W ankiecie skupiono się na tym, jak będzie wyglądało Boże Narodzenie w związku z reżimem sanitarnym, który będzie obowiązywał aż do 27 grudnia. Polacy odpowiadali na pytania dotyczące spotkań z członkami rodziny, z którymi nie mieszkają oraz przestrzegania limitu osób przebywających w jednym gospodarstwie.

Większość Polaków spędzi Boże Narodzenie w swoich domach

Zgodnie z wynikami sondażu przekazanymi przez RMF24 większość Polaków spędzi Boże Narodzenie we własnym domu. Taką formę świętowania potwierdziło 83,6 procent ankietowanych. Jedynie 12,8 procent stwierdziło, że odwiedzi w tym czasie swoją rodzinę. Okazuje się, że jeszcze mniej osób zamierza zdecydować się na podróże.

W okresie świątecznym tylko 2,7 procent ankietowanych ma zamiar wyjechać z Polski. Jeszcze mniej – bo 0,8 procent – respondentów zadeklarowało, że wyjedzie turystycznie poza miejsce zamieszkania. Na tak mały ruch turystyczny znaczący wpływ mogą mieć ograniczenia sanitarne – zarówno te w Polsce, jak i innych krajach.

Obecnie podróże turystyczne w Polsce są znacznie utrudnione. Do końca świąt w obiektach noclegowych turyści nie mają możliwości zakwaterowania. Zamknięte pozostają także instytucje kulturalne (kina, teatry) czy lokale gastronomiczne. Te obostrzenia mogą towarzyszyć nam również w okresie ferii zimowych.

W jakim gronie Polacy mają zamiar spędzać Boże Narodzenie?

W sondażu Polacy odpowiedzieli również na pytanie, w jakim gronie spędzą Boże Narodzenie. Po sprawdzeniu ankiety okazało się, że zdania są bardzo podzielone. Aż 50,3 procent Polaków planuje spotkania z członkami rodziny, z którymi nie mieszkają. Natomiast 43,3 procent respondentów odpowiedziało, że nie planuje takich spotkań. Niezdecydowane pozostaje 6,4 procent.

Wiele wskazuje na to, że znaczna część Polaków spędzi Boże Narodzenie w gronie jedynie najbliższych osób. Zgodnie z wynikami sondażu 76,8 procent ankietowanych zamierza przestrzegać limitu 5 osób podczas spotkania świątecznego – 53,6 procent odpowiedziało „Zdecydowanie tak”, natomiast 23,2 procent udzieliło odpowiedzi „Raczej tak”.

Nie wszystkim jednak podobają się restrykcje sanitarne. 21 procent ankietowanych nie będzie przestrzegało limitu 5 osób – 14 procentów odpowiedziało „Zdecydowanie nie”, natomiast odpowiedzi „Raczej nie” udzieliło 7,4 procent respondentów. Niezdecydowane pozostaje 1,8 procent.

Rzecznik rządu komentuje plany Polaków na Boże Narodzenie

Do planów Polaków na Boże Narodzenie odniósł się już rzecznik rządu Piotr Muller. Polityk przyznał, że wyniki ankiety przeprowadzonej dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” dają powody do optymizmu. Zachowanie Polaków podczas świąt może okazać się istotne w związku z dalszym rozwojem epidemii koronawirusa.

To dobra wiadomość i dowód na poczucie solidarności społecznej Polaków. Czeka nas teraz test odpowiedzialności, a z badania wynika, że Polacy są odpowiedzialni – słowa rzecznika rządu Piotra Muller cytuje RMF24.

Wielu Polaków zrezygnowało z podróży w okresie świątecznym. Chociaż część turystów ryzykowało, wybierając się w „podróże służbowe”, to może niedługo się skończyć. W ośrodkach noclegowych rozpoczęły się kontrole. O szczegółach informowaliśmy w tym tekście.

Źródło: RMF24

Następny artykuł