Turysci.pl
sezon zimowy ośwadczenie

fot. Pixabay/ Simon

"18 stycznia miał ponownie ruszyć zimowy sezon turystyczny. Ale nie ruszył". Publikujemy stanowisko PSNiT

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Sezon zimowy miał być dla przedsiębiorców szansą na odrobienie strat po nieudanym lecie. Niestety, branże ponownie zostały zamknięte. Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne wydały oświadczenie w sprawie przedłużenia restrykcji wydanych w związku

Sezon zimowy w tym roku już prawie spisany został na straty. Wszystko z powodu trwającej pandemii SARS-CoV-2, która doprowadziła do licznych ograniczeń w podróżowaniu. Dla branży turystycznej może to przynieść jednak opłakane skutki.

Zimowy sezon turystyczny spisany na straty

- 18 stycznia 2021 roku miał ponownie ruszyć w polskich górach zimowy sezon turystyczny. Ale nie ruszył. Każdy dzień zwłoki to miliony strat dla polskich przedsiębiorców, rosnąca obawa o miejsca pracy, pogarszająca się kondycja psychiczna właścicieli, menedżerów, pracowników, ale też narciarzy i snowboardzistów. Wciąż jednak nie jest za późno, aby przynajmniej niektóre negatywne skutki zatrzymać i odwrócić dalece niekorzystny trend - czytamy w oświadczeniu Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych przesłanym redakcji portalu Turyści.pl.

Przedsiębiorcy w wystosowanym oświadczeniu zwracają uwagę, w jak trudnej sytuacji postawiło ich zamknięcie turystyki. Jak podkreślają, zdają sobie sprawę z konieczności wprowadzenia środków prewencyjnych, natomiast skutki takich działań mogą być znacznie dalej idące.

- Wszyscy znaleźliśmy się w niezwykle trudnym położeniu. Z jednej strony to tysiące przedsiębiorców, którzy nie mogą prowadzić działalności. Z drugiej będący pod rosnącą presją przedstawiciele rządu, którzy w dobrej wierze wprowadzają obostrzenia, starając się w najlepszy możliwy sposób zarządzać największym kryzysem w powojennej historii Polski. Ale są także zmęczeni wielomiesięcznymi ograniczeniami i obostrzeniami mieszkańcy miast, miasteczek i wsi, którzy zmuszeni do spędzania czasu przede wszystkim w domu, coraz gorzej znoszą całą sytuację - czytamy.

Jak podkreślają przedstawiciele PSNiT, wspólnym celem powinno być dążenie do znalezienia kompromisu, który z jednej strony pozwoliłby przedsiębiorcom przetrwać, rządzącym ograniczać rozwój pandemii, a społeczeństwu dbać o fizyczną i psychiczną kondycję. Jedno z takich rozwiązań przedstawił w rozmowie z portalem Turyści.pl właściciel pensjonatu w Zakopanem.

- Mając świadomość czyhającego zagrożenia już w sierpniu 2020 roku 90 stacji narciarskich zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne rozpoczęło pracę nad procesem ustalania warunków reżimu sanitarnego na zbliżającą się zimę - czytamy w oświadczeniu. - Wypracowane rozwiązania stały się przedmiotem konsultacji z Ministerstwem Rozwoju i w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, które uzgodnione i ogłoszone przez w/w organy miały zapewnić bezpieczne korzystanie ze stoków narciarskich.

- Funkcjonujące w branży podmioty podjęły ponadstandardowe działania mające na celu przygotowanie się do sezonu - w tym roku było to nie tylko naśnieżanie i przygotowanie stoków oraz towarzyszącej im infrastruktury, ale także dostosowanie jej do wymogów przepisów sanitarnych. Według szacunków PSNiT koszty przygotowania ośrodków stowarzyszonych, które zostały już poniesione, to prawie 32 miliony złotych.

Według wyliczeń autorów oświadczenia, każdy kolejny dzień zamknięcia branży dla narciarzy, to średnio kolejnych 5 milionów złotych dziennie strat. Podkreślają jednak, że w większości przypadków w okresie świąteczno-noworocznym ten wynik może być jeszcze wyższy. Każdy dzień jest za tym dla nich widmem bankructwa.

Zgodnie z obecnym rozporządzeniem rządu, stoki narciarskie pozostaną zamknięte do 31 stycznia. W przypadku niektórych stacji narciarskich oznacza to straty w wysokości nawet 50 procent przychodów. Twórcy listu podkreślają jednak, że mowa tu wyłącznie o działalności kolei i wyciągów, a poszkodowani dodatkowo są również właściciele hoteli i pensjonatów. Przedsiębiorcy ubolewają również nad faktem, że nie znają planów rządu na temat ewentualnego odmrażania gospodarki.

- Ze wstępnych szacunków przedsiębiorców i prowadzonych na bieżąco analiz spływających do centrali PSNiT wynika, że ponowny start sezonu narciarskiego od 1 lutego pozwoli na uniknięcie wielu upadłości i utrzymanie znaczącej liczby miejsc pracy, mimo że szczyt sezonu narciarskiego, który przypada na okres świąteczno-noworoczny, mamy już przecież za sobą. Jednak każdy kolejny dzień zwłoki przyniesie zwolnienia i bankructwa, których po tym terminie nie będzie można już uniknąć - czytamy w oświadczeniu przesłanym redakcji Turyści.pl.

Ponadto przedstawiciele PSNiT zwracają uwagę komplikującą się sytuacja na stokach, na których pojawiają się tłumy osób jeżdżących na sankach czy jabłuszkach. Ich liczby są tak duże, że nie jest możliwe ich kontrolowanie i aktywne reagowanie przez pracowników ośrodków, którzy formalnie przecież nie pracują. Niedawno pisaliśmy o wypadku kilkuletniej dziewczynki, do której nie mogła dojechać karetka z powodu zaparkowanych na drodze samochodów.

Twórcy oświadczenia zwrócili również uwagę na negatywny wpływ ograniczenia dostępu do aktywności fizycznej na fizyczną i psychiczną kondycję człowieka. Jeśli dodać do tego wiele tygodni spędzonych w odosobnieniu, negatywne skutki mogą po pewnym czasie okazać się nieodwracalne - dodają.

- Biorąc pod uwagę wszelkie argumenty finansowe, dotyczące konieczność ochrony działalności gospodarczych oraz miejsc pracy, a także kluczowy wpływ sportu, ruchu i aktywności na zdrowie fizyczne i psychiczne społeczeństwa, członkowie PSNiT oraz wszyscy przedstawiciele ośrodków narciarskich funkcjonujących w Polsce gorąco apelują o otwarcie stoków narciarskich nie później niż 1 lutego 2021 roku w zgodzie ze ścisłymi zasadami sanitarnymi, o czym w wyczerpującej formie traktowało również skierowane do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, Pana Jarosława Gowina pismo z dnia 13 stycznia 2021 roku - podsumowują Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne w stanowisku przesłanym redakcji Turyści.pl.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Turyści.pl

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >