Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > "18 stycznia miał ponownie ruszyć zimowy sezon turystyczny. Ale nie ruszył". Publikujemy stanowisko PSNiT
Ania Radke
Ania Radke 15.01.2021 20:55

"18 stycznia miał ponownie ruszyć zimowy sezon turystyczny. Ale nie ruszył". Publikujemy stanowisko PSNiT

sezon zimowy ośwadczenie
fot. Pixabay/ Simon

Sezon zimowy w tym roku już prawie spisany został na straty. Wszystko z powodu trwającej pandemii SARS-CoV-2, która doprowadziła do licznych ograniczeń w podróżowaniu. Dla branży turystycznej może to przynieść jednak opłakane skutki.

Zimowy sezon turystyczny spisany na straty

- 18 stycznia 2021 roku miał ponownie ruszyć w polskich górach zimowy sezon turystyczny. Ale nie ruszył. Każdy dzień zwłoki to miliony strat dla polskich przedsiębiorców, rosnąca obawa o miejsca pracy, pogarszająca się kondycja psychiczna właścicieli, menedżerów, pracowników, ale też narciarzy i snowboardzistów. Wciąż jednak nie jest za późno, aby przynajmniej niektóre negatywne skutki zatrzymać i odwrócić dalece niekorzystny trend - czytamy w oświadczeniu Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych przesłanym redakcji portalu Turyści.pl.

Przedsiębiorcy w wystosowanym oświadczeniu zwracają uwagę, w jak trudnej sytuacji postawiło ich zamknięcie turystyki. Jak podkreślają, zdają sobie sprawę z konieczności wprowadzenia środków prewencyjnych, natomiast skutki takich działań mogą być znacznie dalej idące.

- Wszyscy znaleźliśmy się w niezwykle trudnym położeniu. Z jednej strony to tysiące przedsiębiorców, którzy nie mogą prowadzić działalności. Z drugiej będący pod rosnącą presją przedstawiciele rządu, którzy w dobrej wierze wprowadzają obostrzenia, starając się w najlepszy możliwy sposób zarządzać największym kryzysem w powojennej historii Polski. Ale są także zmęczeni wielomiesięcznymi ograniczeniami i obostrzeniami mieszkańcy miast, miasteczek i wsi, którzy zmuszeni do spędzania czasu przede wszystkim w domu, coraz gorzej znoszą całą sytuację - czytamy.

Jak podkreślają przedstawiciele PSNiT, wspólnym celem powinno być dążenie do znalezienia kompromisu, który z jednej strony pozwoliłby przedsiębiorcom przetrwać, rządzącym ograniczać rozwój pandemii, a społeczeństwu dbać o fizyczną i psychiczną kondycję. Jedno z takich rozwiązań przedstawił w rozmowie z portalem Turyści.pl właściciel pensjonatu w Zakopanem.

- Mając świadomość czyhającego zagrożenia już w sierpniu 2020 roku 90 stacji narciarskich zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne rozpoczęło pracę nad procesem ustalania warunków reżimu sanitarnego na zbliżającą się zimę - czytamy w oświadczeniu. - Wypracowane rozwiązania stały się przedmiotem konsultacji z Ministerstwem Rozwoju i w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, które uzgodnione i ogłoszone przez w/w organy miały zapewnić bezpieczne korzystanie ze stoków narciarskich.

- Funkcjonujące w branży podmioty podjęły ponadstandardowe działania mające na celu przygotowanie się do sezonu - w tym roku było to nie tylko naśnieżanie i przygotowanie stoków oraz towarzyszącej im infrastruktury, ale także dostosowanie jej do wymogów przepisów sanitarnych. Według szacunków PSNiT koszty przygotowania ośrodków stowarzyszonych, które zostały już poniesione, to prawie 32 miliony złotych.

Według wyliczeń autorów oświadczenia, każdy kolejny dzień zamknięcia branży dla narciarzy, to średnio kolejnych 5 milionów złotych dziennie strat. Podkreślają jednak, że w większości przypadków w okresie świąteczno-noworocznym ten wynik może być jeszcze wyższy. Każdy dzień jest za tym dla nich widmem bankructwa.

Zgodnie z obecnym rozporządzeniem rządu, stoki narciarskie pozostaną zamknięte do 31 stycznia. W przypadku niektórych stacji narciarskich oznacza to straty w wysokości nawet 50 procent przychodów. Twórcy listu podkreślają jednak, że mowa tu wyłącznie o działalności kolei i wyciągów, a poszkodowani dodatkowo są również właściciele hoteli i pensjonatów. Przedsiębiorcy ubolewają również nad faktem, że nie znają planów rządu na temat ewentualnego odmrażania gospodarki.

- Ze wstępnych szacunków przedsiębiorców i prowadzonych na bieżąco analiz spływających do centrali PSNiT wynika, że ponowny start sezonu narciarskiego od 1 lutego pozwoli na uniknięcie wielu upadłości i utrzymanie znaczącej liczby miejsc pracy, mimo że szczyt sezonu narciarskiego, który przypada na okres świąteczno-noworoczny, mamy już przecież za sobą. Jednak każdy kolejny dzień zwłoki przyniesie zwolnienia i bankructwa, których po tym terminie nie będzie można już uniknąć - czytamy w oświadczeniu przesłanym redakcji Turyści.pl.

Ponadto przedstawiciele PSNiT zwracają uwagę komplikującą się sytuacja na stokach, na których pojawiają się tłumy osób jeżdżących na sankach czy jabłuszkach. Ich liczby są tak duże, że nie jest możliwe ich kontrolowanie i aktywne reagowanie przez pracowników ośrodków, którzy formalnie przecież nie pracują. Niedawno pisaliśmy o wypadku kilkuletniej dziewczynki, do której nie mogła dojechać karetka z powodu zaparkowanych na drodze samochodów.

Twórcy oświadczenia zwrócili również uwagę na negatywny wpływ ograniczenia dostępu do aktywności fizycznej na fizyczną i psychiczną kondycję człowieka. Jeśli dodać do tego wiele tygodni spędzonych w odosobnieniu, negatywne skutki mogą po pewnym czasie okazać się nieodwracalne - dodają.

- Biorąc pod uwagę wszelkie argumenty finansowe, dotyczące konieczność ochrony działalności gospodarczych oraz miejsc pracy, a także kluczowy wpływ sportu, ruchu i aktywności na zdrowie fizyczne i psychiczne społeczeństwa, członkowie PSNiT oraz wszyscy przedstawiciele ośrodków narciarskich funkcjonujących w Polsce gorąco apelują o otwarcie stoków narciarskich nie później niż 1 lutego 2021 roku w zgodzie ze ścisłymi zasadami sanitarnymi, o czym w wyczerpującej formie traktowało również skierowane do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, Pana Jarosława Gowina pismo z dnia 13 stycznia 2021 roku - podsumowują Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne w stanowisku przesłanym redakcji Turyści.pl.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Turyści.pl