ferie półkolonieturysci.pl

Niespodziewane tłumaczenie rządu. Jest sposób na legalne atrakcje podczas ferii, niestety dotyczy tylko najmłodszych

Ferie w tym roku będą znacząco różnić się od poprzednich. Zorganizowane wyjazdy będą zabronione, a w półkoloniach nie wszystkie dzieci wezmą udział - będą mogli z nich skorzystać tylko uczniowie najniższych klas. Rząd opublikował niespodziewane tłumaczenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie ograniczenia będą obowiązywać w ferie
  • jak sytuację tłumaczy MEN
  • jakie inne restrykcje zostaną wprowadzone po świętach

Ferie 2021 odbędą się w jednym, wspólnym terminie we wszystkich województwach. Rząd jednak ze wszystkich sił stara się skłonić Polaków do pozostania w domach, dlatego w tym czasie zamknięte będą hotele i stoki narciarskie, a organizacja wyjazdów dla dzieci pozostanie zabroniona. Okazuje się, że dopuszczalne będą jedynie półkolonie, jednak z nich też nie będą mogły skorzystać wszystkich dzieci.

Nie wszystkie dzieci skorzystają z półkolonii w ferie

Zimowa przerwa szkolna odbędzie się we wspólnym terminie, tj. od 4 do 17 stycznia. W tym samym czasie trać będzie narodowa kwarantanna, która rozpocznie się zaraz po świętach, czyli 28 grudnia.

Podczas trwania ferii zimowych, utrzymane będą inne restrykcje, jak na przykład zakaz wychodzenia z domu bez opieki dorosłych w godzinach od 8.00 do 16.00 przez uczniów do ukończenia 16. roku życia.

Wielu rodziców łudziło się, że w czasie ferii uda im się zapewnić dzieciom rozrywkę poprzez wysłanie ich na półkolonie, jak się jednak okazuje, również to w wielu przypadkach będzie niemożliwe. Jak wyjaśnia rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej, Anna Ostrowska, w półkoloniach będą mogły wziąć udział tylko najmłodsze dzieci.

- W czasie tegorocznych ferii zimowych umożliwiamy zorganizowanie półkolonii jedynie dla uczniów klas od I do IV szkoły podstawowej - wyjaśnia rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.

- Możliwe będzie również zorganizowanie obozów szkoleniowych tylko dla uczniów ze szkół mistrzostwa sportowego, a także mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych - mówi Ostrowska.

Rzeczniczka poinformowała również, że wszystkie zajęcia muszą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Jak dodała, muszą zostać zorganizowane w świetlicach szkolnych lub w innych przystosowanych do tego pomieszczeniach. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

- Zajęcia mogą być organizowane zarówno przez szkoły i placówki oświatowe, ale także organy prowadzące, jak i organizacje, które na co dzień współpracują z placówkami w zakresie organizowania półkolonii czy wypoczynków - poinformowała rzeczniczka.

Rząd tłumaczy, że decyzja o jednym, wspólnym terminie ferii dla wszystkich województw wynika z chęci ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz przyspieszenia walki z epidemią w Polsce.

W tym celu od 28 grudnia zamknięte zostaną stoki narciarskie i galerie handlowe, a do 17 przedłużone będzie zamknięcie hoteli i restauracji. Mimo to przedstawiciele branży turystycznej starają się obchodzić restrykcje na wszystkie możliwe sposoby.

Spore kontrowersje wzbudza również zakaz przemieszczania się ustanowiony na Sylwestra od godziny 19 do 6 rano w Nowym Roku. Widać to zwłaszcza po ostatnich komentarzach pod zdjęciami z Podhala, gdzie na pasterce zjawiły się tłumy ludzi.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Polskie Radio 24

Następny artykuł