feriefot. wikipedia.org/ RobertParma/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

RMF: Polacy nie mają wątpliwości ws. ferii. Rząd ma jednak swoje argumenty

Ferie zimowe w tym roku będą wyglądać zdecydowanie inaczej niż kiedykolwiek. Większość Polaków źle ocenia decyzję rządu o kumulacji przerwy od zajęć w jednym terminie we wszystkich województwach - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie stanowisko przyjmują Polacy wobec decyzji rządu,
  • co odpowiada rząd,
  • co na ten temat sądzi branża turystyczna.

Ferie zimowe w tym roku dla wszystkich dzieci rozpoczną się w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia. Według sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", ponad połowa pytanych Polaków źle ocenia tę decyzję rządu.

Ferie zimowe w jednym terminie - Polacy nie są zadowoleni

Według informacji podanej przez RMF24, 28,9 proc. ankietowanych Polaków ocenia rozwiązanie rządu "zdecydowanie źle". Z kolei "raczej źle" odpowiedziało 22,1 proc. pytanych. Łącznie takim rozwiązaniom sprzeciwia się 51 proc. badanych.

Decyzję rządu "zdecydowanie dobrze" ocenia 16,4 proc. Polaków, a "raczej dobrze" - 22,2 proc. Łącznie daje to wynik 38,6 procent. 10,4 proc. badanych nie ma zdania w kwestii decyzji rządu o kumulacji terminów ferii.

Sondaż przeprowadzono metodą CATI (wywiad telefoniczny wspomagano komputerowo) w dniach 27 i 28 listopada na próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski.

Minister Zdrowia tłumaczy decyzję

Do tej pory ferie zimowe w Polsce rozłożone na cztery dwutygodniowe tury po cztery województwa. Tym razem jednak termin został skumulowany w dniach od 4 do 17 stycznia. dla wszystkich, a w tym czasie zamknięte będą hotele i pensjonaty. Obowiązywać będzie również zakaz organizacji wyjazdów dla dzieci.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał, że decyzja o skumulowaniu ferii zimowych była spowodowana względami bezpieczeństwa. Dodał że mimo że termin został wyznaczony, wszyscy powinni zostać wtedy w domach, zamiast wyjeżdżać. Zapowiedział również kontrole na stacjach narciarskich.

- Jeżeli ferii nie spędzimy w domu, to niestety zwiększamy prawdopodobieństwo tzw. trzeciej fali, o której już się mówi w Europie - podkreślał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Branża turystyczna kuleje

Szczególnie niezadowoleni z decyzji rządu są przedstawiciele branży turystycznej, zwłaszcza z południowych regionów Polski. Wielu jest zdania, że lepszym rozwiązaniem byłoby rozłożenie ferii na dłuższy okres, w celu uniknięcia tłumów.

W sprawie stoków narciarskich miał interweniować sam prezydent Andrzej Duda, który jest zapalonym fanem sportów zimowych. Doprowadziło to jednak do ogromnej wściekłości branży turystycznej, a nawet gróźb protestów.

Źródło: RMF24

Następny artykuł