Kraina lodu w Gorcach robi wrażenie. Turyści będą mieli co fotografować
Nie tylko Zakopane ma się czym chwalić zimą. Miłośnicy bajkowych górskich krajobrazów mogą znaleźć je również w Gorcach. Choć to niższe pasmo niż Tatry, zdecydowanie ma szansę konkurować o miano najpiękniejszej polskiej krainy lodu.
Warunki atmosferyczne z ostatnich tygodni to prawdziwa gratka dla miłośników zimy, zarówno tych uwielbiających jazdę na nartach lub snowboardzie, jak i piesze wędrówki w bajkowej scenerii pokrytej białym puchem. Nie bez powodu turyści zachwycają się widokami w Gorcach.
Lodowa kraina w Gorcach
Wszyscy rozpoczynający ferie w drugiej części stycznia mieli okazję na warunki godne "prawdziwej zimy". Śnieg pokrył zwłaszcza górskie tereny, co sprzyja zarówno zimowym aktywnościom, jak i spacerom w malowniczych okolicznościach przyrody. Choć niezaprzeczalnie polską stolicą zimy jest Zakopane, przed wyprawą warto również przyjrzeć się innym ciekawym lokalizacjom. Jedną z interesujących propozycji może być pasmo górskie Gorce.
To pasmo, które znajduje się zaledwie 70 km od Krakowa, położone w Beskidach Zachodnich. Wszystkim przyjezdnym do zaoferowania ma piękne szlaki, którymi na pewno nie pogardzi żaden miłośnik gór. Nie ma się co dziwić, że w ostatnim czasie w sieci pojawiło się tak wiele zdjęć zachwyconych tamtejszymi terenami internautów.
Interesującym punktem, który koniecznie musi znaleźć się na liście miejsc do zobaczenia w Gorcach, jest wieża widokowa na Lubaniu, która nosi imię pochodzącego z Ochotnicy Dolnej majora Józefa Chlipały pseudonim “Lubański”. Jej szczyt znajduje się 1225 m n.p.m. W sprzyjających, zimowych warunkach zamienia się w prawdziwą scenerię jak z bajki "Kraina lodu". To także świetna lokalizacja dla miłośników fotografii.
- Sama wieża wygląda trochę jak igloo. Cała jest oblodzona. Schody do góry są wyślizgane przez turystów. Ciężko było po nich wejść, ale jeszcze trudniej zejść. Na górze było bardzo zimno i wietrznie, ale widoki bajeczne - w rozmowie z WP relacjonuje Andrzej Jodłowski.
Mężczyzna miał po dotarciu na wieże, miał dużo szczęścia. Podczas zachodu słońca wytworzyło się okienko pogodowe, dzięki czemu mógł dostrzec Tatry.
Nie tylko malownicze szlaki, ale i ciekawa historia
Z Gorcami wiąże się również interesujący wątek historyczny. Z facebookowego profilu prowadzonego przez właścicielkę "Chatki pod Lubaniem" dowiadujemy się, że wiodące na jego szczyt trasy, prowadzą tuż obok fundamentów bacówki i schroniska. Z jej słów wynika, że przed wojną budynki te zapewniały około 100 miejsc noclegowych. Jednak Niemcy spalili obie budowle, które w trakcie wojny służyły za schronienie dla miejscowej ludności oraz partyzantów.
- Warunki zachęcają do odwiedzenia naszych gór. Mamy prawdziwą zimę, która jest wymarzonym plenerem dla dzieci do zabaw na śniegu czy na przejażdżki kuligiem - zaprasza turystów pani Agata Goldyn.
Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego
Stewardessa znalazła w toalecie ręcznie napisaną kartkę. Natychmiast wezwała pomoc
Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].
źródło: turystyka.wp.pl