Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > "Fotka ważniejsza niż życie". Pokaz głupoty turystów w Karkonoszach
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 20.02.2024 18:25

"Fotka ważniejsza niż życie". Pokaz głupoty turystów w Karkonoszach

Karkonosze
Fot. Canva/Facebook

Zdarza się, że turyści w poszukiwaniu idealnego ujęcia, zapominają o zdrowym rozsądku. Świetnym tego przykładem są zdjęcia udostępnione na facebookowej grupie "Karkonoskie Szlaki".

Na krawędzi Śnieżnych Kotłów tworzą się nawisy śnieżne, na których ludzie robią sobie zdjęcia, nie zważając na ostrzeżenia. Ryzykują własnym życiem. Zdjęcia te zostały pokazane przedstawicielowi Grupy Karkonoskiej GOPR, który określił zachowanie turystów jako "skrajnie nieodpowiedzialne".

Niebezpieczeństwo na karkonoskich Śnieżnych Kotłach

Zimą Śnieżne Kotły mogą być bardzo niebezpieczne. Według Karkonoskiego Parku Narodowego, na ich krawędziach powstają duże zaspy śnieżne, a w żlebach często zdarzają się lawiny. Mimo ryzyka, widok jest tak zachwycający, że turyści czasem tracą czujność. 

“Uwaga - na Śnieżnych Kotłach bardzo niebezpiecznie, odwilż, nawisy śnieżne pękają, trzymaj się z dala od krawędzi”. Takie ostrzeżenie zamieścił profil "Aktualne warunki w górach".
 

Zdjęcia przy krawędzi Śnieżnych Kotłów

W sieci pojawiły się dwie fotografie, na których widać turystów stojących tuż przy krawędzi Śnieżnych Kotłów, robiących sobie pamiątkowe zdjęcia. Internauci skomentowali to, pisząc "fotka ważniejsza niż życie". Inni sugerowali, że turyści mogli nie zdawać sobie sprawy z niebezpieczeństwa, ponieważ brakowało tablic ostrzegawczych na miejscu. Portal “o2.pl” zapytał o to przedstawiciela Grupy Karkonoskiej GOPR.

Jak donosi portal, na miejscu są znaki informujące o zagrożeniu. Są one widoczne na zdjęciach zamieszczonych w komentarzach. “Inne formy zabezpieczeń w tym miejscu nie sprawdzą się ze względu na silny wiatr, szadź, i zmienną pokrywę śniegu” - wyjaśnił przedstawiciel GOPR.

Skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie

“Samo zachowanie turystów jest skrajnie nieodpowiedzialne. Takich przypadków wchodzenia w miejsca niebezpieczne i oznakowane lub całkowicie wyłączone z ruchu rejestrujemy bardzo dużo. Ciężko oceniać, co jest przyczyną takich zachowań” - podkreślił ratownik.

Karkonowski Park Narodowy umieścił na Facebooku wpis, w którym przypomina o konieczności zachowania ostrożności. “Prosimy nie zbliżać się do krawędzi kotłów polodowcowych, miejsc zdeponowania śniegu. Nawisy śnieżne są przemoknięte z powodu odwilży i mogą się osuwać. Szlaki zagrożone lawinami są zamknięte, a ich lista i mapki są na stronie” – podkreślono w komunikacie.


Warto przypomnieć, że pod koniec stycznia w Karkonoszach miał miejsce tragiczny wypadek. Dwaj mężczyźni w wieku 23 i 47 lat ześlizgnęli się ze szczytu Śnieżki i zjechali "rynną śmierci". Niestety, obaj zginęli na miejscu. 

Tagi: Góry Ferie