Turysci.pl
Zakopane

unsplash/Michał Lis

Ferie się zaczęły, a w Zakopanem awaria. Całe miasto odcięte od wody

18 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Ferie się zaczęły, a właściciele pensjonatów, turyści oraz mieszkańcy zimowej stolicy nie mają wody w kranach. Od wtorkowej nocy Zakopane pozostawało odcięte od wody. Chociaż przerwa w dostawie miała trwać jedynie w nocy, woda nie wróciła do godzin popołudniowych. Górale oraz osoby odpoczywające na południu Polski nie kryją swojej wściekłości.

Rozpoczęcie ferii zimowych jest równoznaczne z napływem przyjezdnych do Zakopanem. Chociaż popularna miejscowość na przełomie stycznia i lutego pęka w szwach, nie brakuje pewnych rozczarowań. Miejscowość, w której wypoczywa obecnie kilkadziesiąt tysięcy turystów, może nie sprostać oczekiwaniom gości nie tylko z powodu wywindowanych cen, ale także nieplanowanej przerwie z dostawie wody.

Zakopane odcięte od wody. Wszystko przez modernizację placu w Kuźnicach

W nocy z środy na czwartek woda w miejskim wodociągu została zakręcona z powodu planowanych od dawna prac budowalnych w Kuźnicach, o czym miejska spółka komunalna 
SEWIK poinformowała przed kilkoma dniami poprzez ogłoszenia naklejane na słupy. Rozpoczęte w nocy prace miały polegać na przeniesieniu o kilkadziesiąt metrów głównej rury wodociągowej zaopatrującej miasto. Choć władze miasta zapewniały, że utrudnienia potrwają tylko kilka godzin w nocy z 17 na 18 stycznia, to przerwa w dostawie wody przeciągnęła się do godzin popołudniowych.

Ograniczenie przepływu wody spowodowało ogromne utrudnienia i niedogodności dla mieszkańców Zakopanego. Miejscowi oraz turyści są rozzłoszczeni, gdyż nikt ich nie poinformował o dłuższej awarii. Dodatkowo niewydolna sieć wodociągowa to bowiem problem, który na Podhalu wraca jak bumerang.

Osoby przebywające aktualnie w Zakopanem od rana nie mogły umyć zębów, wziąć prysznica czy spuścić wody w toalecie. Miały także problem z gotowaniem czy praniem. Warto podkreślić, że Straż Pożarna także nie jest w stanie skorzystać z hydrantów na wypadek pożaru. Mają pewien zapas wody, ale jest on ograniczony.

- To gigantyczny skandal. Mam pełny dom gości, sąsiedzi obok również. Od rana co chwilę przychodzi do mnie jakiś oburzony turysta, który ma do mnie pretensje, że nie ma wody w kranach - pomstuje właściciel pensjonatu przy ul. Makuszyńskiego w rozmowie z redakcją Onetu.

Pokazał nagranie ze Śnieżki i przestrzega. Sezon na adidasy w zimie otwarty

Pokazał nagranie ze Śnieżki i przestrzega. Sezon na adidasy w zimie otwarty

CZYTAJ DALEJ

Tłumaczenia magistratu nie wszystkich satysfakcjonują

Podczas gdy wszyscy zastanawiali się, jak mają wykonywać codzienne czynności o suchych kranach, magistrat nabrał przysłowiowej wody w usta. Dopiero pod wpływem nacisków ze strony redakcji, głos w sprawie zabrali przedstawiciele Urzędu Miasta w Zakopanem.

- Niedobory wody były w pojedynczych domach w centrum Zakopanego, ale do godz. 13 woda dotrze już do wszystkich. Przerwy dotyczyły tylko ujęcia z Kuźnic, które zaopatruje w wodę centrum miast - przekazała Agata Pacelt z biura prasowego.

Mieszkańców Zakopanego ewidentnie nie satysfakcjonuje plan działania urzędników. W rozmowach z dziennikarzami padają stwierdzenia, że lokalne władze ponownie "czegoś nie dopilnowały".

– Miasto odsyła do Sewiku, a Sewik do miasta. Rozumiem, jak jest awaria. Odcięte są dwie, trzy ulice. Ale całe miasto tak długo bez wody to skandal – mówili zakopiańczycy w rozmowie z "Tygodnikiem Podhalańskim".

- Gdyby to jeszcze była jakaś nagła awaria, to mogłabym to zrozumieć. Ale tutaj słyszę, że miasto robiło planowy remont wodociągu i coś poszło nie tak. Kto robi takie rzeczy w środku sezonu w turystycznym mieście? Burmistrz kompletnie nie liczy się ze swoimi mieszkańcami i nami turystami - powiedziała Onetowi pani Dominika, która do Zakopanego przyjechała z Warszawy, zauważając, że prace budowlane można było wykonać poza sezonem.

  1. Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

  2. Stewardessa znalazła w toalecie ręcznie napisaną kartkę. Natychmiast wezwała pomoc

  3. Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

unsplash/Simon Shim

Najdziwniejsze potrawy świata. Przyprawiają o gęsią skórkę, tylko nieliczni odważyliby się ich spróbować

Każdy miłośnik podróży oraz smakowych eksperymentów doskonale wie, że niektóre dania, uchodzące za przysmak w danym kraju, w innym mogą wywoływać obrzydzenie, a nawet kontrowersje. Oczywiście nietuzinkowe potrawy to świetna okazja do poznania obcej kultury oraz poszerzanie swoich horyzontów. Czy odważyłbyś się spróbować chociaż jednej z wymienionych tutaj propozycji? Myślisz, że twoje kubki smakowe byłyby na to gotowe?

Zobacz galerię >

źródło: onet.pl, tygodnikpodhalanski.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Polska

Jak sytuacja na stoku w Wiśle? "Takie rzeczy tylko w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Skandaliczna sytuacja na pokładzie samolotu. Stewardessa wylała wrzątek na turystkę z Polski

Czytaj więcej >

Polska

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta do odwołania. W pobliżu grasuje dzikie zwierzę

Czytaj więcej >

Polska

Paragon grozy z taksówki w Zakopanem. "Był to jeden z najdroższych kursów w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Nie tylko molo i droga. Jakie polskie słowa bywają kłopotliwe za granicą?

Czytaj więcej >

Polska

Turysta zobaczył cenę za publiczną toaletę na Krupówkach. Przesada to mało powiedziane?

Czytaj więcej >