Turysci.pl > Polska > Trąba wodna na Bałtyku. Zjawisko coraz częściej występuje w Polsce
Ania Radke
Ania Radke 24.03.2022 22:18

Trąba wodna na Bałtyku. Zjawisko coraz częściej występuje w Polsce

Bałtyk
fot. Pixabay/ Niewyrazisty (zdjęcie ilustracyjne)

Turyści wypoczywający nad Bałtykiem mieli ostatnio okazję zaobserwować niecodzienne zjawisko - w okolicach Jastarni na Półwyspie Helskim wytworzyła się trąba wodna. Zjawisko zauważane jest w Polsce coraz częściej.

Kolejna trąba wodna nad Bałtykiem

Wczoraj przed południem na wysokości Jastarni można było zaobserwować trąbę wodną. Zjawisko zaobserwowane z Półwyspu Helskiego było już kolejnym w tegorocznym sezonie letnim.

https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/posts/373330017500317

- Pokazuje to, z jak częstymi spływami chłodnych mas powietrza mamy do czynienia w tym okresie wakacyjnym - napisał na Facebooku Grzegorz Zawiślak - Polish Storm Chaser.

Autor wpisu wyjaśnił, że każdy wpływ chłodniejszego strumienia nad cieplejszymi wodami z silnym, pionowym zróżnicowaniem temperatury w dolnych warstwach troposfery sprzyja formowaniu lejów kondensacyjnych.

Według łowcy burz, jeszcze w tym roku będziemy mogli zaobserwować co najmniej kilka trąb wodnych. Jak dodał, formować się będą zwłaszcza w przypadku utrzymania się dominacji chłodnego powietrza na przełomie sierpnia oraz września.

https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/posts/373778917455427

Trąby wodne najczęściej obserwowane są na obszarach tropikalnych

Trąba wodna, nazywana także trąbą morską, jest jednym z rodzajów trąby powietrznej, który najczęściej występuje na obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Przyjmuje formę wąskiego leja, kolumny a czasem odwróconego stożka. Zjawisko trwa zwykle od 5 do 10 minut.

Trąba wodna przeniesiona na ląd, staje się trąbą powietrzną. Zwykle zjawisko to nie jest silne, jednak zdarza się, że może się z nich uformować tornado superkomórkowe.

W polskich warunkach trąby wodne zobaczyć można najczęściej w drugiej połowie lata oraz na jesieni. W 2021 roku nad Bałtykiem widziane były już kilkukrotnie - w okolicach Władysławowa, Chałup, Karwi, Jastarni oraz Łeby.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta.pl, Grzegorz Zawiślak - Polish Storm Chaser