Wyjazd do Wieliczki - to musisz zobaczyć po drodze!
Wieliczka jest niewielkim miastem, znajdującym się zaledwie o 15 km od Krakowa. Często jest odwiedzana przy okazji zwiedzania krakowskich atrakcji. Odpowiadamy dziś na pytanie – co warto zobaczyć w Wieliczce i jej okolicach? Gdzie warto się zakwaterować na czas podróży i jaki typ noclegu będzie najlepszy?
[Artykuł sponsorowany]
Co warto zwiedzić w Wieliczce?
Kopalnia soli
Jest wspominana praktycznie przy każdej okazji, lecz nie dzieje się tak bez powodu. Kopalnia soli w Wieliczce jest właśnie tym obiektem, jaki przysporzył tej miejscowości sławy nie tylko w kraju, lecz też za granicą. W kopalni znajdziesz ścieżki liczące sobie łącznie aż 300 km, jakie są pozostałością po wydobyciu trwającym aż 700 lat. Kopalnia już od 1978 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najpiękniejszym elementem znajdującym się w kopalni jest kaplica św. Kingi, w całości wykuta w soli.
Zamek Żupny
Warto wspomnieć o nim przy okazji opisywania kopalni, jako że oba obiekty można z powodzeniem zwiedzić za pomocą jednego biletu wstępu. Na terenie zamku mieści się Muzeum Żup Krakowskich, w którym możesz podziwiać wystawy stałe i czasowe. W ramach wystaw stałych możesz poznać dzieje Wieliczki, obejrzeć portrety dawnych zarządców kopalni, oraz podziwiać kolekcję unikatowych solniczek.
Obraz 3D „Solny Świat”
Jest stosunkowo nowa atrakcja, autorstwa Ryszarda Paprockiego. Obraz obejmuje powierzchnię 350 m2, a do tego jest urozmaicony rzeźbą czterech górników, „wychodzących” z obrazu. Oprócz tego malowidło przedstawia m.in. fragmenty korytarzy w kopalni soli oraz kaplicę św. Kingi. Dodatkowym plusem jest to, że przy obrazie jest wyznaczone miejsce, w którym najlepiej jest stanąć, by zdjęcie wyszło jak najlepiej, jako że praktycznie każdy, kto raz zobaczy obraz, na pewno zapragnie go uwiecznić.
Jakie atrakcje znajdziesz w okolicach Wieliczki?
Muzeum motyli Arthropoda w Bochni
Znajduje się tam aż 4,5 tysiąca okazów motyli z całego świata, zbieranych na przestrzeni 30 lat. Kolekcja zajmuje aż 2 piętra, przy czym oprócz motyli odwiedzający mogą podziwiać również okazy chrząszczy, pluskwiaków, modliszek, skorpionów i innych stworzeń. W muzeum istnieje możliwość zarówno zwiedzania indywidualnego, jak i z przewodnikiem np. w ramach lekcji przyrody w terenie.
Puszcza Niepołomicka w Kłaju
Puszcza Niepołomicka znajduje się około 20 km od Krakowa. Jej nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „niepołomny”, oznaczającego „niepokonany, niezniszczalny”. Puszcza Niepołomicka była obszarem trudnym do zagospodarowania, lecz można znaleźć liczne ślady świadczące o podjętych próbach. Pierwsze wzmianki na temat puszczy pochodzą już z 1242 roku. Obecnie Puszcza Niepołomicka jest wymarzonym miejscem do odpoczynku, m.in. dzięki wytyczeniu wygodnych szlaków pieszych i rowerowych.
Szlak krakowskiego Street Artu
Darmowe zwiedzanie Krakowa pod kątem atrakcyjnych murali organizuje Galeria Krakowska, we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Urzędem Miasta, kierująca swoją ofertę do osób pragnących zwiedzić Kraków z innej perspektywy. Inspiracją do promowania murali stał się ogłoszony w 2013 roku konkurs Mall Wall Art – obecnie można oglądać je we własnym zakresie lub wybrać wycieczkę z przewodnikami, dzięki której możliwe jest zdobycie wiedzy na temat samego obrazu oraz ich twórców.
Gdzie warto szukać noclegu?
Bogata baza noclegowa znajduje się oczywiście w Krakowie, warto jednak zapoznać się również z tym, co oferuje sama Wieliczka. A trzeba przyznać, że oferta jest wyjątkowo atrakcyjna. Noclegi w Wieliczce znajdziesz nie tylko w klasycznych, przytulnych pokojach na wynajem, lecz też w przepięknych gospodarstwach agroturystycznych, a nawet w folwarkach! Spory wybór miejsc noclegowych w Wieliczce znajdziesz w bogatej bazie noclegowej na fajnewczasy.pl.