Turysci.pl > Polska > Turyści weszli na taflę Morskiego Oka. Niedawno zeszła tamtędy ogromna lawina
Ania Radke
Ania Radke 03.02.2022 01:00

Turyści weszli na taflę Morskiego Oka. Niedawno zeszła tamtędy ogromna lawina

Morskie oko
fot/ Pixabay/ aleksandra85foto, Facebook/ Tygodnik Podhakański

Kamery zamontowane w Tatrzańskim Parku Narodowym uchwyciły śmiałków, którzy mimo zakazów weszli na zamarzniętą taflę Morskiego Oka. Przypomnijmy, że niedawno zeszła tamtędy lawina, która doprowadziła do zarwania lodu.

Ratownicy TOPR i pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o ostrożność w rejonie Morskiego Oka, zwłaszcza po zejściu wielkiej lawiny z Marchwicznego Żlebu. Zwały śniegu na dużej powierzchni załamały lód o grubości pół metra.

Turyści weszli na Morskie Oko mimo zakazu

Chociaż wschodzenie na taflę Morskiego Oka jest obecnie bardzo niebezpieczne, to kamery TOPR uchwyciły grupę śmiałków, którzy mimo ostrzeżeń spacerowali po lodzie.

https://www.facebook.com/tygodnikpodhalanski/posts/5402064526488383

Przypomnijmy, że dzisiaj z samego rana w związku z wyjątkowo niebezpieczną sytuacją lawinową, Droga do Morskiego Oka od Palenicy Białczańskiej została zamknięta do odwołania dla ruchu turystycznego.

– Po nocnych opadach śniegu, TPN na wniosek TOPR zamknął dla ruchu turystycznego drogę od Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka – informuje w rozmowie z portalem Tatromaniak ratownik TOPR Tomasz Wojciechowski.

W Tatrach obowiązuje obecnie trzeci stopień zagrożenia lawinowego. – Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie – ostrzega TOPR

Ratownicy wskazują, że poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy również unikać stromych stoków i zachować elementarne środki bezpieczeństwa.

Reklama

Sezon na TANI Bałtyk - oferty hoteli nawet 60% taniej! Sprawdź >>

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: 24TP, TPN, TOPR

Tagi: Tatry