Turysci.pl

Pixabay/JoshuaWoroniecki

Zmiany w Polsce już od poniedziałku. Koniec z kwarantanną po powrocie z zagranicy

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Aleksandra Gadzińska

Polski rząd znosi kolejne obostrzenia. Następne zmiany będą dotyczyć m.in. turystyki. Do tej pory podróżujący musieli liczyć się z konsekwencjami wylotu za granicę. Podczas czwartkowej konferencji zapowiedziano m.in. koniec kwarantanny dla osób przylatujących do Polski.

Kolejne kraje luzują obostrzenia po pandemii Covid-19. Mimo że ciągle odnotowuje się przypadki nowych zakażeń koronawirusem, stale rośnie liczba zaszczepionych, a wariant Omikron stanowi coraz mniejsze zagrożenie. Polska dołączyła do m.in. do Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Irlandii i innych krajów Europy, które podejmują zdecydowane działania w tej kwestii.

Nowe zasady w Polsce. Turyści wracający do kraju mogą zapomnieć o kwarantannie

W czwartek 24 marca rząd ogłosił, że zniesione zostaną kolejne ograniczenia, które przez ostatnie dwa lata obowiązywały na terenie całego kraju. Podczas konferencji zapowiedziano zlikwidowanie serii restrykcji. Zmiany dotkną także sektora turystyki.

Do tej pory w kraju obowiązywała 7-dniowa kwarantanna dla osób niezaszczepionych, które podróżowały m.in. w obrębie Unii Europejskiej i Strefy Schengen. W podobnej sytuacji znajdowali się ci, którzy przedstawili pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Obowiązywał wymóg wcześniejszego badania — co najmniej 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Teraz Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany w zasadach.

Od poniedziałku 28 marca Polska otworzy granice dla turystów, niezależnie od statusu Covid-19. Zniesiony zostanie obowiązek kwarantanny po powrocie do kraju, a także wykonywania testu na obecność koronawirusa dla osób niezaszczepionych. Podróżujący nadal będą musieli wypełnić formularz lokalizacyjny.

Ci, którzy przylatują do Polski spoza UE, Schengen i innych wyznaczonych stref będą zobowiązani do wykonania badań 24 godziny przed przylotem lub 3 godziny po przylocie (bez wliczania odprawy) i do 27 marca przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa, lub poddadzą się kwarantannie w przypadku stwierdzenia zakażenia.

Polska luzuje obostrzenia po pandemii Covid-19

Podczas czwartkowej konferencji zapowiedziano także koniec obostrzeń na terenie Polski. Już od poniedziałku zlikwidowany zostanie obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. Minister Zdrowia poinformował też o zniesieniu konieczności kwarantanny i zaapelował, aby w razie pozytywnego wyniku izolować się we własnym zakresie.

Jednocześnie zaznaczył, że sytuacja w kraju będzie stale monitorowana i w razie potrzeby, obowiązek noszenia maseczek i kwarantanny zostanie przywrócony.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Polak spotkał Rosjan na wakacjach. Aż ręce mu opadły, "czuli się jak władcy świata"

  2. Do kieszeni Ukraińców wpłynęły już miliony. Wzruszający gest turystów z całego świata

  3. Co się dzieje na Dworcu Centralnym? Zjeżdżają tam tłumy, wolontariuszka wyjawiła nam, jak wygląda sytuacja

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

Źródło: RadioZET podróże

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >

Polska

Bezmyślne zachowanie turystów w Parku Narodowym. Porażające, czego się dopuścili
Czytaj więcej >
Aleksandra Gadzińska

Interesuję się kulturą Azji i filmem. Uwielbiam mocne kino i mocną kawę, a nade wszystko kocham koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]