Turysci.pl
mountains-g539bfd52e 1280

fot. Pixabay/ 14006163

Silny wiatr i trudne warunki w Tatrach. Kolejka na Kasprowy Wierch nie kursuje

5 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Pogoda może pokrzyżować plany turystom, którzy planowali wyjść w góry. Wichura w Dolinie Pięciu Stawów w porywach dochodzi do 112 km na godz. Kolejka na Kasprowy Wierch jest nieczynna i nie ma szans na jej uruchomienie dzisiaj.

Pogoda zaskoczyła turystów, którzy na początku ferii wybrali się w Tatry. Porywy wiatru na Kasprowym Wierchu osiągają nawet 75 km na godz., a kolejka linowa na szczyt nie kursuje i dziś nie ma szans na jej uruchomienie.

Wiatr w ciągu dnia będzie się wzmagać, a najmocniej powinno wiać po zmroku. Do tego wszystkiego dojdą również opady śniegu. Ratownicy ostrzegają, że lepiej więc w ogóle dziś nie wybierać się w Tatry, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Bardzo trudne warunki w Tatrach

Według informacji przekazanej przez Tatrzański Park Narodowy, warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. W większości miejsc jest bardzo ślisko, a zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony. Powyżej 2000m n.p.m. dodatkowo pokrywa go gruba warstwa lodu.

Problemem może być również niski pułap chmur, który ogranicza widzialność. Może to prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. W partiach graniowych występuje również silny porywisty wiatr, przez co szlaki mogą być pozawiewane.

- Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim - informuje TPN.

Ponadto na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk występują liczne oblodzenia. Jest też ślisko, dlatego warto zabrać ze sobą raczki oraz kijki. Miejscami na szlakach wystają kamienie. Porywy wiatru odczuwalne są również niżej.

- Warunki do uprawiania turystyki narciarskiej są bardzo trudne. Pokrywa śniegu w wielu miejscach jest niewystarczająca, szczególnie na niżej położonych szlakach. Wystają tam kamienie, a gleba i roślinność nie są wystarczająco zabezpieczone - ostrzega TPN.

Pracownicy parku apelują również o niewchodzenie na taflę Morskiego Oka, ponieważ lód może załamać się pod naporem.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: 24TP

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >