Silny wiatr i trudne warunki w Tatrach. Kolejka na Kasprowy Wierch nie kursuje
Pogoda może pokrzyżować plany turystom, którzy planowali wyjść w góry. Wichura w Dolinie Pięciu Stawów w porywach dochodzi do 112 km na godz. Kolejka na Kasprowy Wierch jest nieczynna i nie ma szans na jej uruchomienie dzisiaj.
Pogoda zaskoczyła turystów, którzy na początku ferii wybrali się w Tatry. Porywy wiatru na Kasprowym Wierchu osiągają nawet 75 km na godz., a kolejka linowa na szczyt nie kursuje i dziś nie ma szans na jej uruchomienie.
Wiatr w ciągu dnia będzie się wzmagać, a najmocniej powinno wiać po zmroku. Do tego wszystkiego dojdą również opady śniegu. Ratownicy ostrzegają, że lepiej więc w ogóle dziś nie wybierać się w Tatry, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
Bardzo trudne warunki w Tatrach
Według informacji przekazanej przez Tatrzański Park Narodowy, warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. W większości miejsc jest bardzo ślisko, a zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony. Powyżej 2000m n.p.m. dodatkowo pokrywa go gruba warstwa lodu.
Problemem może być również niski pułap chmur, który ogranicza widzialność. Może to prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. W partiach graniowych występuje również silny porywisty wiatr, przez co szlaki mogą być pozawiewane.
- Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim - informuje TPN.
Ponadto na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk występują liczne oblodzenia. Jest też ślisko, dlatego warto zabrać ze sobą raczki oraz kijki. Miejscami na szlakach wystają kamienie. Porywy wiatru odczuwalne są również niżej.
- Warunki do uprawiania turystyki narciarskiej są bardzo trudne. Pokrywa śniegu w wielu miejscach jest niewystarczająca, szczególnie na niżej położonych szlakach. Wystają tam kamienie, a gleba i roślinność nie są wystarczająco zabezpieczone - ostrzega TPN.
Pracownicy parku apelują również o niewchodzenie na taflę Morskiego Oka, ponieważ lód może załamać się pod naporem.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Żółte i czerwone plamy w prawie całej Polsce. Pilne ostrzeżenie
Nagła wiadomość z Watykanu. Będą ostrzejsze przepisy, nakładają kary
Właśnie wydali pilny komunikat, cała Polska podaje dalej. Czarna seria trwa
źródło: 24TP