Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Polska branża turystyczna zagrożona przez wojnę w Ukrainie. Niepokojące doniesienia
Aleksandra Gadzińska
Aleksandra Gadzińska 28.03.2022 21:54

Polska branża turystyczna zagrożona przez wojnę w Ukrainie. Niepokojące doniesienia

turyści Polska
Iberion

Napływają niepokojące doniesienia w związku z wojną na Ukrainie. Wiele wskazuje na to, że przyjdzie się nam mierzyć z kolejnymi konsekwencjami ostatnich wydarzeń. Ucierpi także polska gospodarka turystyczna.

W ostatnich tygodniach europejskie linie lotnicze zaobserwowały znaczny spadek zainteresowania podróżnych lotami do Polski. Kolejne przedsiębiorstwa transportowe zawieszają połączenia z miastami, a Minister Sportu i Turystyki ogłosił, że polska gospodarka turystyczna może znacznie ucierpieć. Wszystkiemu winna wojna na Ukrainie, która zdestabilizowała Europę.

Kolejne loty odwołane. Ucierpi polska gospodarka turystyczna

Atak Rosji na Ukrainę pociąga za sobą coraz więcej konsekwencji. Polska znalazła się "w zagrożonej strefie", co nie pozostaje bez wpływu na różne sektory gospodarki. Kolejne przedsiębiorstwa turystyczne obserwują znaczny spadek zainteresowania krajem nad Wisłą w kontekście turystyki czy spotkań biznesowych.

Jak podaje RadioZET, połączenia z Krakowem zawiesiła już brytyjska linia lotnicza Jet2. Wszystkie loty z Wielkiej Brytanii do byłej stolicy zostały wstrzymane od 24 marca i zgodnie z zapowiedzią, na pewno nie powrócą przed 26 maja. Turyści przebywający w Birmingham, Glasgow, Leeds, Newcastle i Manchesterze muszą się przygotować na znaczne utrudnienia, a przedsiębiorstwo zapowiedziało, że podróżnicy będą mogli przenieść rezerwację lub uzyskać zwrot środków.

Także ci, którzy wybierali się z lub do Chorwacji odczują znaczne utrudnienia. Ryanair postanowił zamknąć jedną z tras, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków. Chodzi o otwarte w zeszły roku nowe połączenia z Chorwacją. Wielu turystów będzie musiało zmienić swoje plany na letni wypoczynek — loty na tej trasie mają być wznowione dopiero na przełom maja i czerwca.

Polska gospodarka turystyczna boleśnie odczuje fakt, że cała środkowa Europa znalazła się w "strefie zagrożenia". Ciężkie chwile czekają także turystykę biznesową — odwoływane są m.in. rezerwacje na ośrodki wypoczynkowe, czy sale konferencyjne.

Polska gospodarka turystyczna zagrożona. Głos zabrał Minister Sportu i Turystyki

Na temat obecnej sytuacji wypowiedział się także Minister Sportu i Edukacji, Andrzej Gut, który zwrócił uwagę na problem konsekwencji wojny dla polskiej gospodarki turystycznej. Na antenie Radia Kraków można było posłuchać rozmowy prezentera Jacka Bańki z przedstawicielem rządu.

To jest niestety uboczny efekt działań wojennych i postrzegania tego terenu Europy Środkowej jako terenu zagrożonego. Już odnotowujemy i w biurach turystycznych turystyki przyjazdowej, ale także w hotelach wiele odwołanych rezerwacji. Bardzo ciężką sytuację ma sektor MICE, kongresy, konferencje, które są planowane na wiele miesięcy do przodu - już mamy konkretne odwoływania takich imprez, dlatego musimy sobie zdawać sprawę, że jest to pewien efekt uboczny — mówił Gut.

Poinformował także, że w porozumieniu z Polską Organizacją Turystyczną podejmowane są kroki ku poprawie sytuacji i podkreślił znaczną rolę szerzenia informacji na temat tego, że mimo napływu uchodźców i niepewnej sytuacji za wschodnią granicą, kraj może zapewnić pełne bezpieczeństwo.

— Nasza akcja informacyjna jest fundamentalna. W tej chwili nie ma innych barier, jeśli chodzi o turystykę zagraniczną, przyjazdową, tylko i wyłącznie niepewność związana z działaniami wojennymi, dlatego pokazywanie Polski jako kraju bezpiecznego, gdzie można przejść się po krakowskim rynku bez żadnych konsekwencji, bez wpływu działań wojennych, czy napływu imigrantów do Polski, to jest w tej chwili fundamentalne i na tym będziemy opierać nasze działania.

Andrzej Gut zaznaczył, że obecnie skala odwołań imprez turystycznych na najbliższe miesiące jest szacowana na ok. 30-40 procent. Zapowiedział także, że wspólnie z instytucją turystyczną planuje w niedalekiej przyszłości prowadzenie wzmożonej kampanii, mającej na celu reklamowanie polskich miast jako obiektów podróży.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: