Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Ogłoszono 3. stopień zagrożenia lawinowego. Złe wieści z Tatr
Ania Radke
Ania Radke 15.01.2021 21:59

Ogłoszono 3. stopień zagrożenia lawinowego. Złe wieści z Tatr

Tatry lawiny
Fot. pixabay.com/ barbaarian

Tatry cieszą się szczególną popularnością również zimą, jednak właśnie wtedy są również najbardziej niebezpieczne. GOPR w najnowszym komunikacie poinformował o wprowadzeniu trzeciego stopnia zagrożenia lawinowego. Warunki są bardzo trudne dla uprawiania turystyki.

Tatry. Ratownicy ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego

TOPR wydał komunikat, w którym poinformował, że zagrożenie lawinowe w tatrach wzrosło do trzeciego stopnia. W wyższych partiach gór zalega śnieg, a zapowiadany silny wiatr z kierunków północnych utworzy depozyty śnieżne w wklęsłościach terenu, pod ścianami skalnymi, w pobliżu grani, szczególnie po stronie zawietrznej

- Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie - czytamy w komunikacie lawinowym TOPR

- Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa - pisze TOPR.

O trudnych warunkach na szlakach poinformował na swojej stronie również Tatrzański Park Narodowy. W komunikacie turystycznym czytamy, że szlaki przysypane są śniegiem i ich przebieg jest niewidoczny. Ponadto niski pułap chmur i padający śnieg ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie.

- Poruszanie się w warunkach zimowych wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe abc) oraz umiejętności korzystania z niego - czytamy na stronie TPN. - Na szlakach turystycznych, na których uprawiana jest turystyka zimą, obowiązują znaki letnie. Jednak w okresie zalegania pokrywy śnieżnej znaki mogą być niewidoczne, a szlaki nie są dodatkowo oznakowywane.

Rysy, fot. Pixabay/ Jerzy81

TPN zwraca również uwagę na rosnącą popularność skitouringu, któremu poświęciliśmy osobny artykuł. Komunikat turystyczny wydany przez rezerwat przypomina jednak o zasadach pierwszeństwa na szlakach w tatrach. Przypomina również, aby wędrować wyłącznie po szlakach turystycznych.

- W związku ze wzrostem turystów pieszych i skiturowców na szlakach turystycznych przypominamy, że na szlakach obowiązuje zasada pierwszeństwo ruchu pieszego. Dotyczy to również osób zjeżdżających na sankach i jabłuszkach. Szlaki to nie tory saneczkowe. Szanujmy innych użytkowników szlaków by uniknąć kolizji - czytamy w komunikacie TPN.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: TOPR, TPN

Tagi: Polska Góry