PKP zapowiada Kolej Śląską

fot. pixabay/ biblioteka publiczna

Już od 13 grudnia. Ważne zmiany dla tysięcy Polaków. Podjęli decyzję ws. rewolucji w pociągach

4 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na jakich przystankach zatrzyma się Kolej Śląska

  • ile trzeba będzie zapłacić za bilet

  • jakie inne zmiany zapowiedziało PKP

PKP i Koleje Śląskie poinformowały o zmianach w rozkładzie jazdy. Pojawi się nowe, szybkie połączenie, które ucieszy turystów z regionu i nie tylko. Między Krakowem a Katowicami będzie można przemieszczać się wyjątkowo szybko i to w bardzo atrakcyjnej cenie.

PKP zapowiada Kolej Śląską

Kolej Śląska będzie łączyła Katowice i Kraków. Pociąg zatrzyma się na następujących przystankach: Katowice Zawodzie, Katowice Szopienice Południowe, Mysłowice, Jaworzno Szczakowa, Jaworzno Ciężkowice, Trzebinia, Krzeszowice, Kraków Bronowice oraz Kraków Łobzów.

Ten rozkład jazdy będzie obowiązywał od 13 grudnia br. Turyści są zachwyceni ceną połączenia. Bilet kosztuje bowiem 13 złotych, a seniorzy i uczniowie mogą jeszcze liczyć na dodatkowe zniżki.

Portal.katowice.pl podaje, że przejazd pociągiem Kolei Śląskich wypada korzystniej finansowo niż pokonanie tej samej trasy samochodem. W przypadku podróży autem należy liczyć się z wydatkiem 49 złotych (25 zł za paliwo i 24 zł za przejazd autostradą A4).

Trzeba zaznaczyć, że czteroosobowa rodzina za przejazd pociągiem zapłaci niecałe 43 zł, natomiast w przypadku samotnej podróży różnica to aż 36 zł. Trasa będzie odsługiwana pociągami 36WEa, czyli tzw. "Impulsami".

Są to pociągi, które charakteryzują najwygodniejsze fotele w całej gamie taboru przewoźnika. Co więcej, wagony są wyposażone w gniazdka elektryczne oraz zapewniają odpowiednią przestrzeń między siedzeniami.

Więcej zmian w PKP

Kolej Śląska nie jest jedyną nowością, która pojawi się wraz z nowym rozkładem jazdy, który będzie obowiązywał od 13 grudnia. PKP zapowiedziało, że w 61 miejscowościach pojawią się pociągi dalekobieżne. Wcześniej kursowały tam jedynie pociągi lokalne.

Przewoźnik zastrzega jednak, że część nowych zatrzymań może obowiązywać dopiero od marcowej korekty rozkładu jazdy. Co więcej, dla niektórych pociągów obsługujących ośrodki i regiony turystyczne, postoje zostały zaplanowane jedynie w okresie wakacyjnym.

- Wprowadzenie dodatkowych odjazdów w mniejszych miejscowościach w Polsce wypełnia wytyczne organizatora przewozów dotyczące tworzenia rozkładów jazdy - powiedziała dla polsatnews.pl Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity. Listę niektórych miejsc, których dotyczy zmiana, można znaleźć tutaj.

Kobieta dodała także, że PKP Intercity będzie monitorowało frekwencję pasażerów na nowo utworzonych postojach handlowych. To nie jest ostatnia zmiana, którą zapowiedziało PKP. O innej ważnej wiadomości pisaliśmy już tutaj.

Źródło: Onet, Polsat News