Ważna wiadomość od PKP. Dotyczy jednej grupy Polaków, będą zmiany
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak będzie przebiegało przystosowywanie się PKP dla osób z niepełnosprawnościami
Ile przystosowanych wagonów trafiło do PKP od początku roku 2020
Jak wygląda wyposażenie tych wagonów
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, który wypada 3 grudnia, PKP przekazało wspaniałe informacje dla podróżnych. Przewoźnik potwierdził, że od początku 2020 roku do użytku trafiło około 130 wagonów przystosowanych do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. O szczegółach informuje serwis Polsat News.
PKP wydało też specjalny komunikat, w którym poinformowało, że w 2021 roku należy spodziewać się kolejnych nowych lub zmodernizowanych wagonów, które będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Flotę przewoźnika ma zasilić około 150 sztuk. To oznacza, że coraz więcej Polaków będzie mogło podróżować komfortowo – szczególnie osoby poruszające się na wózkach.
PKP przedstawiło plan przystosowywania do potrzeb do osób z niepełnosprawnościami
W związku z Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnościami PKP przedstawiło plan wprowadzania kolejnych wagonów, w których między innymi osoby poruszające się na wózkach będą mogły podróżować z większym komfortem dzięki licznym rozwiązaniom. Nowe lub zmodernizowane wagony będą spełniały specjalne wymogi TSI PRM.
– Nadchodzący rok przyniesie dalsze zwiększanie dostępności kolei i wzrost liczby wagonów przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami – treść komunikatu przewoźnika cytuje serwis Polsat News.
– Wszystkie z nich będą spełniać wymogi TSI PRM w zakresie dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, a część z nich będzie przystosowana również dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – dodają kolejarze.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polsat News, na torach pojawią się także zmodernizowane przez PESA Bydgoszcz wagony COMBO, które będą zupełną nowością. Będą znacznym ułatwieniem nie tylko dla osób poruszających się na wózkach, ale także niewidzących lub słabo widzących.
– To wielofunkcyjne pojazdy o podwyższonym standardzie, wyposażone w specjalną przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózku, a także miejsca przewidziane dla ich opiekunów – treść komunikatu cytuje Polsat News.
Jak informuje PKP, wagony wyposażone będą między innymi w automatyczne drzwi przedziałowe i bezprogowe podłogi ułatwiające poruszanie się. Pojawią się również oznaczenia wg systemu Braille’a oraz kontrastowe drzwi wejściowe, klamki, poręcze i przyciski, umieszczone na odpowiedniej wysokości.
Z komunikatu wynika również, że w drugiej połowie 2021 roku pojawią się wagony wyposażone między innymi w platformy ułatwiające wsiadanie podróżnym przemieszczającym się na wózkach.
PKP zapowiada dalszy rozwój do 2023 roku
Wiadomości wydane przez PKP wskazują również, że 2023 roku wszystkie pociągi przewoźnika będą miały wydzieloną przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach. To efekt inwestycji realizowanych konsekwentnie przez narodową spółkę.
Przy tej okazji PKP przypomniało również, że w marcu 2019 roku udostępniono specjalny numer telefonu: 42 205 45 31, który przeznaczony jest tylko dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej sprawności ruchowej.
– Podróżni, dzwoniąc na dedykowany numer, mogą zgłosić przejazd osoby z niepełnosprawnością, wypełnić z pomocą konsultanta formularz zgłoszeniowy, a także otrzymać kompleksową informację. Na ten numer pasażerowie mogą także dzwonić w celu uzyskania pomocy, gdyby wystąpiły jakiekolwiek utrudnienia w trakcie podróży – wskazuje przewoźnik.
Dobrą wiadomość ogłosiła także międzynarodowa firma FlixBus, która potwierdziła odmrożenie zimowej siatki połączeń, by podróżni mogli bezpiecznie przemieszczać się w zarówno w okresie świąteczno-noworocznym, jak i ferii. Bilety zostały już wprowadzone do systemu sprzedaży. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.
Źródło: Polsat News