Turysci.pl
zima w Finlandii jest cieplejsza

Fot. unsplash.com/@ Tapio Haaja

Potwierdzili. 2020 był najcieplejszym rokiem w historii Finlandii

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Zima dla wielu osób jest ulubioną porą roku. Od kilkunastu dni w Polsce można ją zobaczyć nie tylko w górach. Choć w lżejszym wydaniu niż 10 czy 20 lat temu. Podobnie jest na północy Europy, która kojarzy nam się z chłodnym kli

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zmieniła się zima w Finlandii

  • Gdzie znajdziemy jeszcze śnieg i mróz

  • Czym grozi cieplenie klimatu

Zima w Finlandii znacznie złagodniała, co zadziwia zwłaszcza mieszkańców południa kraju. Meteorolodzy porównali różne parametry na przestrzeni lat i wykazali znaczne ocieplenie się klimatu. Rok 2020 był rekordowo ciepły.

Zima bez śniegu? Nie tylko w Polsce

Średnia roczna temperatura w Finlandii w 2020 r. wyniosła 4,8 st. C. Może się wydawać, że to niewiele, lecz w zestawieniu ze średnią wieloletnią wyraźnie widać różnicę. Dane z lat 1981-2010, które zostały ujęte jako 30-letnia średnia, wskazują na wzrost aż o 2,5 st. C.

Różnicę można odczuć zwłaszcza na południu kraju, nad Morzem Bałtyckim. Opady śniegu, które dawniej były częstym elementem pogody, teraz pojawiają się sporadycznie. Ubiegłoroczny styczeń był niemal bezśnieżny w Helsinkach, stolicy państwa.

Zbyt wysokie temperatury przyczyniły się do odwołania maratonu narciarskiego, który miał długą tradycję. Śnieg praktycznie nie padał, nie było tez możliwości naśnieżenia całej trasy. 

Długa jesień, a po niej wiosna

W jednej z fińskich gazet pojawiły się słowa, które zdają się opisywać zimę w Polsce. Nic bardziej mylnego. Nasi "sąsiedzi zza morza" również narzekają na przeciągającą się jesień, kosztem mroźnej zimy.

- Plucha; breja; drugi, trzeci, czwarty miesiąc listopada; mamy zimę jak w Europie Środkowej - czytamy. Listopad kojarzy się z najgorszą pogodą w roku.

Brak śniegu w Helsinkach w ubiegłym roku to sytuacja, która nigdy wcześniej się nie wydarzyła. Fiński Instytut Meteorologiczny prowadzi pomiary od połowy XIX wieku, skrzętnie notując temperaturę, opady czy czas trwania termicznych pór roku. Z tych zapisów wynika, że w styczniu zawsze pojawiał się śnieg.

Fot. zima w  Helsinkach/ unsplash.com/Tapio Haaja

Zmiany klimatu można odczuć na przestrzeni kilkudziesięciu lat

Część fińskich meteorologów jest zdania, że pora roku, którą mamy teraz, powinna zostać określona innym słowem. Zima wiąże się z mrozem i opadami śniegu, a tego nie uświadczymy obecnie na wycieczce do południowej i zachodniej Finlandii.

Jedynie na dalekiej północy, w ojczyźnie Św. Mikołaja - Laponii nadal można cieszyć się zimową aurą. Niestety zapowiedzi badaczy nie są optymistyczne. Nawet tereny położone w obrębie koła podbiegunowego nie są bezpieczne. W najbliższych dziesięcioleciach może się okazać, że mroźna pora roku skróci się o 5 dni, a na południu nawet o 10.

Fot. renifery w Laponii/ unsplash.com/66 north

Nie ma wątpliwości, że obserwujemy właśnie ocieplenie się klimatu. Na wiele rzeczy jest już za późno, lecz możemy jeszcze zadbać o to, by spowolnić negatywne zmiany. Topniejące lodowce spowodują podniesienie się poziomu wód we wszechoceanie, co z kolei wywoła zalewanie terenów położonych bardzo nisko. Gdy zacznie brakować wody pitnej w strefie międzyzwrotnikowej, a wielkie miasta znajdą się pod wodą, rozpocznie się wielka migracja na północ i walka o zasoby.

[EMBED-3203]

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Maja LachowiczAutor

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >