Turysci.pl
propozycja kupna hoteli w górach

screen/webcamera.pl

Są pierwsi chętni do kupienia górskich hoteli. Oferują niskie stawki

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Pojawiły się informacje o pierwszych ofertach wykupu hoteli w polskich górach. Właściciele z powodu pandemii, pogrążeni są w kryzysie. Niestety składane propozycje są bardzo niskie. Jak mówi przedstawiciel Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, w

Decyzja o zamknięciu stoków narciarskich, zawieszeniu działalności hoteli i innych obiektów noclegowych oraz sprowadzenie ferii do jednego terminu w całym kraju, boleśnie odbiła się na finansach przedsiębiorców z Podhala. Zwykle w zimowym sezonie region ten pełen był przyjezdnych, teraz jednak jest tam niemalże pusto i to już od kilku tygodni. 

Niekorzystne oferty sprzedaży hoteli górskich

Mimo nieoficjalnych informacji o rzekomym otwieraniu ośrodków noclegowych w połowie lutego, nic nie jest pewne. Skorzystać chcą na tym inne osoby, usiłujące wykupić hotele za bardzo niskie ceny. O szczegółach sytuacji opowiedział w Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Okazuje się, że oferowane ceny są niebywale niskie.

Bardzo często za 30-40 proc. ich wartości przed okresem pandemicznym. Wydaje się, że to będzie pierwszym elementem kryzysu pocovidowego, i może on mieć większą skalę niż same bankructwa – mówił w rozmowie z TOK FM. 

Zakopane w zimie, fot. wikimedia.org/Konrad Wąsik/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Sytuacja jest bardzo trudna

Ekspert wyjaśnił, że w Zakopanem aż 6 tysięcy rodzin żyje z turystyki, a ponadto wśród nich jest wiele osób samozatrudnionych. Wiele tygodni wymuszonego zamknięcia postawiło ich pod ścianą, a niekorzystne oferty z pewnością nie poprawiają humoru.  

Tego typu pracownik najczęściej założył działalność dopiero wiosną, nie może się tym samym odwołać do utraty dochodu do poprzedniego roku, tym samym jego jednoosobowa działalność gospodarcza nie może liczyć na żadne wsparcie – dodaje Wagner.

Na stronie Webcamera można online oglądać sytuację na zakopiańskich Krupówkach. Zwykle aż do roztopów są tam prawdziwe tłumy fanów zimowego szaleństwa. Teraz rzeczywiście niestety spacerujących jest zaledwie garstka, co przekłada się też na zarobki miejscowych. 

Domek w Zakopanem, fot. pixabay.com/marcinw

Część hotelarzy jest w tak dramatycznej sytuacji, że otwierają biznesy mimo zakazów rządu. Pozostali czekają na odmrożenie sektora turystycznego, jednak długi i zobowiązania są coraz większe, a wciąż nic nie wskazuje na konkretny termin poprawy tej sytuacji. Jeśli wkrótce sytuacja się nie zmieni, wielu właścicieli może w końcu ulec niekorzystnym ofertom, by „pozbyć się rosnącego problemu". 

W tragicznej sytuacji jednak nie są wyłącznie właściciele hoteli i miejsc noclegowych. Podhalańska gastronomia również w znacznej mierze opierała się na wizytach turystów, co w tym momencie jest ograniczone. Choć coraz więcej przedsiębiorców łamie zakaz i otwiera lokale z zachowaniem reżimu sanitarnego. Wpływa on jednak na ograniczoną liczbę klientów, a co za tym idzie, zyski są dalekie od tych z roku poprzedniego. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: TOK FM

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >