Minimalna cena biletów lotniczychfot. pixabay/AhmadArdity

UE chce zablokować minimalne ceny na bilety lotnicze w Austrii

Austria chce wprowadzić ustawę o minimalnych cenach za bilety lotnicze. Z informacji, jakie dotarły do mediów, wiadomo, że koszt lotu nie byłby niższy, niż 40 Euro. Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie projektem, który uderza w unijne wartości odnośnie wolnej konkurencji.

W czerwcu ubiegłego roku Austria zaskoczyła całą Europę informacją o wprowadzeniu ceny minimalnej za bilety lotnicze. Fakt ten zaniepokoił Komisję Europejską, która przygląda się sprawie i oczekuje od austriackiego rządu szczegółów dotyczących projektu. Jak zaznaczają przedstawiciele UE, pomysł Wiednia uderza w wolność ustalenia cen.

UE chce zablokować minimalne ceny biletów

Komisja Europejska jest zaniepokojona pomysłem austriackiego rządu ws. wprowadzenie w życie projektu o minimalnych cenach za bilety lotnicze. Wiedeń tłumaczy się kwestiami środowiskowymi, jednak decyzja łamie unijne prawo odnośnie wolnej konkurencji.

W czerwcu 2020 roku do mediów trafiły informacje, jakoby Austria planowała wprowadzenie ustawy zakazującej sprzedaż biletów na loty, które byłby tańsze niż 40 Euro. Kwota miałaby zawierać wszelkie opłaty związane z przelotem. Projekt zalała fala krytyki ze strony tanich przewoźników, którzy przed pandemią toczyli w Austrii batalię cenową.

Austriacki rząd cały czas tłumaczy swoje postępowanie dbaniem o środowisko, walką z dumpingiem cenowym oraz potrzebą spowolnienia ruchu powietrznego w dobie epidemii koroanwirusa. Jednocześnie ministrowie z Wiednia chcą za wszelką cenę ratować rodzimego przewoźnika - Austrian Airline - który podupada.

Hotele znów otwarte. Sprawdziliśmy aktualne ceny w obiektach noclegowychHotele znów otwarte. Sprawdziliśmy aktualne ceny w obiektach noclegowychCzytaj dalej

Sprawą wprowadzenia ustawy o minimalnych cenach lotniczych zajęła się Komisja Europejska, która nie ukrywa zaniepokojenia doniesieniami.

Komisja Europejska oczekuje od austriackich władz bardziej szczegółowych informacji dotyczących planowanych zmian powiedział jeden z przedstawicieli KE w rozmowie z agencją Reuters.

Wolność ustalenia cen jest jedną z wartości całej Unii Europejskiej. Złamanie unijnych ustaleń jest pewnego rodzaju oddaleniem się od europejskich wartości. Warto przypomnieć, że w 2008 roku KE ustanowiła prawo o dowolności ceny za bilety lotnicze.

— KE popiera działania związane z promowaniem bardziej zrównoważonej branży lotniczej i transportu, ale jednocześnie muszą być one zgodne regułami rynku wewnętrznego UE. Komisja zweryfikuje czy tak jest w tym przypadku i jeśli będzie to potrzebne, zaangażuje się w dialog z władzami Austrii — kontynuuje rozmówca agencji Reuters.

Nie tylko Austria chce ustawy o minimalnych cenach lotniczych

Jak się okazuje, nie tylko Austria ma na koncie rozważania na temat wprowadzenia ustawy o minimalnych cenach za bilety lotnicze. W zeszłym roku również debatowali na ten temat Francuzi. Do aktualnych cen za przelot miałby zostać wliczony tzw. podatek ekologiczny, który wynosiłby ok. 30-60 Euro. Ze względu na pandemię i kłopoty wśród przewoźników pomysł został zawieszony.

To nic niezwykłego. Niezwykły jest pomysł, że możemy lecieć z Europy do Australii w ciągu 24 godzin. Ale z drugiej strony – czy bilet za 12 EUR z Paryża do Dublina jest rozsądny? Myślę, że temat ceny minimalnej to interesująca debata, którą powinniśmy wszyscy przeprowadzić — powiedział Ben Smith, prezes France-KLM.

W każdym przypadku, zarówno francuskim, jak i austriackim, motywacja jest jedna - walka z tanimi liniami lotniczymi. Największym zwolennikiem zmian był prezes Lufthansy, który namawiał Unię to wprowadzenia prawa, które zabraniałoby sprzedaży biletów tańszych niż 10 Euro. Pandemia zmieniła jednak jego myślenie.

Każda linia opierająca się na systemie hubowym zrobi, co tylko w jej mocy, aby chronić swoje sloty. Jeśli będziemy musieli latać pustymi samolotami, to sami zaczniemy oferować bilety za 9 EUR, aby te trasy były w ogóle dostępne w systemie rezerwacyjnym. Oddanie atrakcyjnych slotów na hubowych lotniskach byłoby klęską dla wielu pokoleń pracowników Lufthansy, Air France, British Airways czy KLM, ale także dla tych dalszych — czytamy wypowiedź prezesa Lufthansy na portalu fly4free.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Fly4free

Następny artykuł