Turysci.pl
Zdjęcie w Himalajach

fot. facebook/ Parth Upadhyaya

Zrobili zdjęcie w Himalajach. Zdradził ich Photoshop

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Dwóch mężczyzn z Indii wysłało do nepalskiego urzędu zdjęcie potwierdzające zdobycie przez nich szczytu Mount Everest. Po dogłębnej analizie wyszło na jaw, że zdjęcie jest sfabrykowane. Wystarczył jeden element, aby odkryć prawdę.

Himalaiście zrobili sobie zdjęcie w górach. Niestety wystarczył zaledwie jeden szczegół i kiepska znajomość Photoshopa, aby odkryć ich oszustwo. Dwóch hindusów otrzymało zakaz wpinana się na Mount Everest lub inną górę w Nepalu przez kolejnych 10 lat.

Zrobili zdjęcie w Himalajach

Dwóch hindusów, Narender Simgh Yadav i Seema Rani Goswami, przesłali do rządu Nepalu zdjęcie, jakoby zdobyli szczyt Mount Everest. Rzekomo mężczyźni byli członkami 15-osobowej grupy, której udał się ten trudny wyczyn w 2016 roku.

Lokalni przewodnicy od samego początku podejrzewali, że Hindusi nie mówią prawdy, a opublikowane przez nich zdjęcie jest przerobione w Photoshopie.

Przez kilka lat nikt nie podejmował się prób weryfikacji prawdziwości fotografii i wyczynu mężczyzn. Dopiero niedawno zdjęcie zostało poddane dogłębnej analizie. Decyzję tę można zawdzięczać nepalskiemu urzędnikowi, który zakwestionował prawdziwość zdarzenia i fotografii.

Śledztwo w sprawie wiarygodności rozpoczęło się w sierpniu 2020 roku. Finał sprawy poznaliśmy dopiero w tym tygodniu. Według udostępnionego w mediach społecznościowych orzeczenia, zdjęcia zostało sfabrykowane.

Po dogłębnym badaniu fotografii ustalono pewne nieprawidłowości. Pierwsze co rzuciło się w oczy urzędnikom, to czysta odzież mężczyzn. Wyzwania, które czekają na śmiałków podczas wspinaczki, uniemożliwiają pozostania w tak schludnym stanie.

Kolejny punkt, który odkryli badacze badacze, był brak wiatru. Na wysokości prawie 9 km jest to wręcz niemożliwe, aby nie wiało. Flagi na zdjęciu są wręcz nieruchome.

Co więcej, zdjęcie zostało tak kiepsko przerobione w Photoshopie, że mężczyźni nie zwrócili uwagi na zły kąt padania światła, brak odbicia w goglach, brak rurki tlenowej, która powinna być przymocowana do maski.

W wyniku sfałszowania zdjęcia i próby oszustwa, mężczyźni mają 10-letni zakaz wspinania się po Himalajach na terenie Nepalu.

Z informacji, do jakich dotarł New York Times, prawdopodobnie obaj hindusi dotarli do tzw. strefy śmierci, która znajduje się ok. 600 metrów od szczytu. Ze względu na niewydolność i osłabienie organizmu musieli zrezygnować ze zdobycia szczytu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: fotoblogia.pl

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >