Martyna Wojciechowska wspomina zdobycie Korony Ziemi. "Jeden z najlepszych dni w moim życiu"
Martyna Wojciechowska udostępniła na Instagramie zdjęcie ze wspinaczki na Piramidę Carstensz, czyli jednego ze szczytów Korony Ziemi. Podróżniczka wspomniała, że była to najpiękniejsza wyprawa w jej życiu, dzięki której spełniła swoje największe marzenie. Wojciechowskiej udało się zdobyć najwyższe szczyty na wszystkich kontynentach.
Zdobycie Korony Ziemi to jedno z największych marzeń każdego miłośnika gór. Ten cel udało się osiągnąć m.in. Martynie Wojciechowskiej, jednej z najbardziej znanych i cenionych podróżniczek w Polsce. Gwiazda wspomina swoją wyprawę na ostatni szczyt ze wzruszeniem.
Martyna Wojciechowska wspomina zdobycie Korony Ziemi
22 stycznia 2010 roku Martyna Wojciechowska zdobyła wymarzoną Koronę Ziemi. Wejście na wszystkie szczyty zajęło podróżniczce 7 lat. Ostatnim z nich była Piramidy Carstensz (4 884 m n.p.m.) znajdująca się na terenie Zachodniej Nowej Gwinei w Indonezji. Jakiś czas temu Wojciechowska udostępniła na Instagramie zdjęcie z pamiętnej wyprawy i przyznała, że był to jeden z najpiękniejszych dni w jej życiu.
- Ta wspinaczka zapisała się w mojej pamięci jako spełnione marzenie i JEDEN Z NAJLEPSZYCH DNI W MOIM ŻYCIU. A poza tym co czuje osoba, która stanęła na ostatnim szczycie w Koronie Ziemi? Jest głodna i chce się jej pić! - napisała.
Najwyższe szczyty kontynentów
Mianem Korony Ziemi określa się najwyższe szczyty wszystkich siedmiu kontynentów. W języku angielskim kryje się ona pod nazwą „Seven Summits”, czyli „7 szczytów”. Co ciekawe, w ich skład wchodzi nie siedem, a dziewięć górskich szczytów. Należą do nich:
Azja — Mount Everest (8848 m n.p.m.)
Ameryka Południowa — Aconcagua (6961 m n.p.m.)
Ameryka Północna — Denali (McKinley) (6195 m n.p.m.)
Afryka — Kilimandżaro (5895 m n.p.m.)
Europa - (według Messnera, Bassa i środowiska wspinaczkowego) Elbrus (5642 m n.p.m.) , (według niektórych naukowców) Mont Blanc (4810 m n.p.m.)
Australia lub Australia i Oceania — (według Bassa) Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.) , (według Messnera) Puncak Jaya (4884 m n.p.m.)
Antarktyda — Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.)
Uszeregowanie wszystkich szczytów według poziomu trudności nie jest łatwe i do dziś stanowi powód sporu wśród badaczy. Nie ulega jednak wątpliwości, że najtrudniejszym z nich jest Mount Everest będący najwyższą górą na świecie.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
WHO przerywa milczenie, padły zaskakujące słowa. Jest pilny apel
Wszyscy już stracili nadziej, gdy wydarzył się cud. Akcja ratunkowa na południu Polski
źródło: Instagram