Turysci.pl
wieża eiffla zmienia kolor

fot. unsplash.com/Corey Buckley

Zmieniają wygląd Wieży Eiffla. Symbol Francji będzie miał inny kolor

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Już wkrótce zmieni się kolor Wieży Eiffla. Symbol Francji oraz jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji w całej Europie, będzie wyglądała zupełnie inaczej. Jak pisze francuski dziennik Le Figaro, ma to być "największy lifting w historii&quot

Koloseum, Pałac Buckingham, norweskie fiordy czy Wieża Eiffla, to jedne z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji na całym świecie, które od lat dumnie reprezentują Europę. Większość z nich od lat pozostaje niezmienna, dzięki czemu ich wygląd już na dobre utrwalił się w wyobraźni zagranicznych turystów. Czasem jednak przychodzi czas na zmiany i tak dzieje się właśnie teraz z ikoną Francji. 

Wielki remont Wieży Eiffla

Żelazna Dama, jak zwykło się nazywać Wieżę Eiffla, już niedługo zmieni kolor na żółto-brązowy. Wynika to z dwóch rzeczy: po pierwsze obiekt przechodzi remont na ogromną skalę, a po drugie nowe barwy nadane zostaną w związku z rewitalizacją, która zapowiedziana jest na termin przed letnimi Igrzyskami Olimpijskimi 2024

Jak stwierdził jeden z najbardziej znanych, francuskich dzienników, Le Fiqaro, Ma to być „największy lifting w historii" Wieży. Pierwsze prace na wysokościach już się rozpoczęły. Jak informuje Polsat News, robotnicy zawieszeni na linach przystąpili do zdzierania starej farby z konstrukcji. Francuski dziennik ponadto zaznacza, że wymianie ma ulec około 2 proc. metalowych części obiektu. 

Poruszamy się przez większość czasu jak na torze wspinaczkowym – relacjonuje prace Antoine Olhagaray, 22-letni malarz, który pracuje zawieszony na linach na wysokości kilkudziesięciu metrów. 

Jak podaje Polsat, obecnie trwają prace na łuku konstrukcji, wychodzącej na Pola Marsowe. To właśnie ten fragment jest szczególnie narażony na zużycie, ze względu na najsilniejsze działanie deszczu, słońca oraz wiatru.

Wieża Eiffla, Paryż, Francja/fot. pixabay.com/TheDigitalArtist

Zmienne warunki pogodowe oraz odsłonięte umiejscowienie sprawiło, że od lat ta część ulega największemu zniszczeniu. Nie jest to jednak sytuacja nagła i nieprzewidziana. Konstruktor Gustave Eiffel był świadomy takiego działania natury i zalecił odnawianie warstwy farby. Zgodnie z jego zaleceniami takie prace powinny być wykonywane co 7 lat, by utrzymać obiekt w dobrym stanie.

Wieża Eiffla w nowych kolorach

Materiał dotyczący realizacji prac na Wieży Eiffla obejrzeć można na filmie zamieszczonym na profilu Agence France-Presse na Twitterze. 

Niewiele osób wie, że gdy Wieża zaprezentowana została podczas wystawy światowej w 1889 roku, miała kolor czerwony. To była jej pierwotna barwa, którą wybrano ze względów praktycznych - tak chciano ochronić obiekt przed rdzą. Po 129 latach symbol Francji ponownie ma zmienić wygląd. 

Dzięki temu Wieża Eiffla będzie nieco bardziej złota w czasie Igrzysk Olimpijskich w porównaniu z kolorem, który widzimy obecnie – tłumaczy Patrick Branco Ruivo, dyrektor generalny zarządzającej zabytkiem firmy Sete, cytowany przez Polsat. 

Wieża Eiffla, Paryż, Francja/fot. pixabay.com/Skitterphoto

Remont Wieży Eiffla to gigantyczna inwestycja, którą śledzi cały świat. Podczas prac nie może dojść do żadnych nieprzewidzianych wypadków, bo turystyczny symbol Paryża nie może ucierpieć. W związku z tym władze miasta nie szczędzą pieniędzy na prace specjalistów. Polsat Informuje, że renowacja kosztuje 50 mln euro, a jej zakończenie zaplanowane jest dopiero na końcówkę 2022 roku

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Polsat

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >