Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Widzieliście wieżę Eiffla? Symbol Paryża non stop zachwyca
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 26.11.2020 11:36

Widzieliście wieżę Eiffla? Symbol Paryża non stop zachwyca

Paryż wieża Eiffel'a
Fot. unsplash.com/@pl_gt

Wieża Eiffela w Paryżu jest świadkiem wielu szczęśliwych chwil, takich jak zaręczyny. Turyści z całego świata przyjeżdżają, by na jej szczycie wyznać sobie miłość i rozpocząć wspólną przyszłość we dwoje. Niewiele osób odwiedzających to miejsce zdaje sobie sprawę z drugiego oblicza stalowego kolosa. 

Paryż przyciąga zakochanych

Konstrukcja, która mierzy 324 metry, przyciąga nie tylko zachwyconych turystów, ale też samobójców. Do tej pory śmierć poniosło ok. 400 osób, które postanowiły zakończyć życie skokiem z popularnej atrakcji turystycznej. Wieża została zabezpieczona na wiele różnych sposobów, by uniknąć tak tragicznych wydarzeń, jednak niektórzy są na tyle zdeterminowani, że pokonają każdą przeszkodę.

"Żelazna Dama" została ukończona w 1889 roku z okazji wystawy światowej. Powstała, by uczcić setną rocznicę rewolucji francuskiej i miała być rozebrana po 20 latach. Wieża jednak tak się spodobała, że postanowiono ją zostawić, dzięki czemu dziś możemy ją podziwiać zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Konstruktor i inżynier Gustave Eiffel ukrył tam sekretny apartament, o którego istnieniu wiedzą nieliczni.

Wchodząc do środka wieży, wspinamy się po schodach na pierwszy taras widokowy, później dugi, a żeby dostać się na trzeci - najwyższy, konieczne jest wejście do windy. Ta zatrzymuje się na samej górze i możemy podziwiać niesamowity widok miasta. To właśnie na tym piętrze znajduje się pokój, który stworzył dla siebie konstruktor. Przyjmował w nim gości, bardzo często ludzi znanych ze świata nauki.

Właściciel niezwykłego apartamentu utrzymywał jego istnienie w sekrecie, a gdy prawda wyszła na jaw, otrzymał wiele propozycji kupna. Nie zgodził się na żadną z nich, pozostawiając sobie możliwość korzystania z najwyżej położonego mieszkania w mieście. Po jego śmierci nic się tam nie zmieniło. Nikt też nie otrzymał w spadku tej przestrzeni, więc osoby zarządzające obiektem pozostawiły ją zamkniętą z szacunku dla wielkiego inżyniera.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wikipedia