Turysci.pl
Polka znała zaginionych na K2

fot. pixabay/Simon/zdjęcie poglądowe

Na K2 zaginęli wspinacze. Znała ich Monika Witkowska

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Po sukcesie Nepalczyków światowi himalaiści nabrali większej chrapki nad zdobycie K2 zimą. Od połowy stycznia prób było wiele. Żadna z nich nie zakończyła się sukcesem. Niektóre z nich pochłonęły wiele żyć. W sobotę odbyła się akcja p

Na początku lutego media obiegły informacje o trzech wspinaczach, którzy zaginęli na K2. Jak sie okazuje, znała ich polska dziennikarka - Monika Witkowska - która o wszystkim opowiedziała w mediach społecznościowych. Polka cały czas wierzy, że wszystko dobrze się zakończy. Góry są nieprzewidywalne, dlatego dziennikarka liczy na cud. 

Polska znała zaginionych na K2

W styczniu grupa Nepalczyków dokonała niemożliwego. Po raz pierwszy w historii udało się im zdobyć K2 zimą. W miniony czwartek trzej wspinacze: Pakistańczyk Ali Sadpara, islandczyk John Snorri oraz Chilijczyk Juan Pablo podjęli próbę zdobycia drugiego, co do wielkości szczytu świata. Niestety nie wszystko poszło zgodnie z ich planem. Wspinacze zostali uznani za zaginionych. Wciąż nie wiadomo gdzie są i czy w ogóle jeszcze żyją. 

6 lutego rozpoczęła się akcja poszukiwawcza śmiałków. Wykorzystano do tego helikoptery armii pakistańskiej. Nie przyniosło to żadnych rezultatów i wciąż los himalaistów jest nieznany. 

Polska dziennikarka, Monika Witkowska, opublikowała w mediach społecznościowych post, w którym przyznała się do znajomości z dwoma wspinaczami. Nie ukrywała emocji związanych z sytuacją. Polka podkreśliła, że cały czas ma nadzieję, że wszystko dobrze się zakończy. 

Nie pisałam na bieżąco nic o tym, co się dzieje z trójką zaginionych na K2 wspinaczy, bo powiem szczerze - nie miałam siły, przeżywając tą całą sytuację, a poza tym cały czas, czekałam na jakieś potwierdzone wieści, licząc, że wszystko się dobrze zakończy, że zejdą, powiedzą, że wysiadły baterie w trackerach, że byli na szczycie, że są zmęczeni, ale wszystko ok. Cały wczorajszy dzień, noc i dzisiaj myślałam o tym, co się z nimi dzieje, nawet w środku nocy sprawdzałam prognozy pogody, z których wynikało że wiatr dochodzi do 90 km/h, a temperatura odczuwalna to minus 65 stopni czytamy w poście na Facebooku Polki. 

Monika Witkowska ma na swoim koncie zdobycie trzech ośmiotysięczników. W 2013 roku stała się dziesiątą Polką, której udało się zdobyć najwyższy szczyt świata, czyli Mount Everest. W 2018 weszła na Manaslu, a w 2019 na Lhotse. Dziennikarka, podróżniczka i pisarka podkreśliła, że zaginionym nie chodzi o rozgłos medialny. Wspinają się, ponieważ kochają góry. 

—_Islandczyka John Snorri nie znałam, ale znałam dobrze Chilijczyka Juana Pablo Mohra i Pakistańczyka Muhammad Ali Sadpara - wiedziałam, że są mocni, bardzo doświadczeni, że wspinają się, bo nie chodzi o rozgłos medialny, ale dlatego, że po prostu kochają góry. A poza tym, miałam ich też w pamięci, jako dobrych ludzi i fajnych kompanów. Juan Pablo/JP (mówiliśmy na niego Dżej-Pi) przed atakiem szczytowym, kilka dni temu, powiedział, że chce zdobyć K2 dla Sergia, który zginął na K2 3 tygodnie temu. Bo JP i Sergio byli kumplami na śmierć i życie. Teraz to powiedzenie nabrało dla mnie innego wymiaru —_ pisze Witkowska. 

Na sam koniec dodała bardzo emocjonalne słowa, które skierowała bezpośrednio do jedno z himalaistów, który jest poszukiwany.

Ali, a Ty mi obiecywałeś, że spotkamy się za kilka miesięcy na K2, jak ja się będę mierzyć z tą górą. No i co? Przecież zawsze starałeś się trzymać obietnic… spuentowała swoją wypowiedź. 

Himalaje są najbardziej niebezpiecznymi górami na całym świecie. Fakt ten nie odstrasza jednak wspinaczy, którzy nieustannie mierzą się z trudnymi warunkami i ryzykują życie. W piątek na K2 zginął bułgarski himalaista, który był zdobywcą 10 z 14 ośmiotysięczników. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Hubert MrozowiczAutor

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >

Świat

Samolot stanął w ogniu tuż przed startem. Przerażające nagranie

Czytaj więcej >