Turysci.pl
australia

https://unsplash.com/@echogrid

Lekcje o zmianach klimatu trafiają do szkół. Pierwszy kraj już się zdecydował

3 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Australia i Oceania jako kontynent jest bardzo zróżnicowana i nierównomiernie zaludniona. Wnętrze największego kraju stanowi pustynia, przez co mieszkańcy bardzo dbają o zasoby naturalne skupione na terenach w pobliżu oceanów. Nowa Ze

Australia wciąż walczy z żywiołem, a Nowa Zelandia stara się uświadomić społeczeństwo o wpływie, jaki ma na całą kulę ziemską. Postanowiono wprowadzić do szkół lekcje o zmianach klimatu, aktywizmie i lęku ekologicznym. Okazuje się, że wielu młodych ludzi czuje wewnętrzny niepokój przez nieustannie napływające, negatywne informacje z całego świata o zmianach, jakie zachodzą w środowisku. 

James Shaw, minister ds. zmian klimatu i współprzewodniczący rządzącej partii Zielonych, zwraca uwagę na powszechny wśród młodzieży lęk ekologiczny, który jest kwalifikowany jako zaburzenie psychiczne od 2017 roku.

– Codziennie w mediach społecznościowych widzą różne rzeczy i praktycznie żadna z nich nie jest dobrą wiadomością, a poczucie bezsilności z tego powodu jest niezwykle niepokojące – poinformował minister. 

Badania pilotażowe

W 2018 roku przeprowadzono pilotażowy program edukacji o klimacie w szkole w Christchurch. Obserwacje pokazały, że sama rozmowa o problemach ekologicznych wywołuje jedynie większy stres. Dlatego wprowadzono dodatkowe zajęcia o radzeniu sobie z lękiem i wykorzystywaniu emocji, jakie się pojawiają na wieści o kryzysie klimatycznym jako impulsu do działania i wprowadzania pozytywnych zmian.

– Jedną z informacji zwrotnych od nauczycieli z całego kraju jest to, że (uczniowie) naprawdę apelują o coś takiego, ponieważ dzieci już teraz rozmawiają o zmianach klimatu – dodaje minister Shaw. 

To pierwszy kraj, który zdecydował się na takie działania. 

Program dla szkół

Materiały dostępne dla szkół obejmują zarówno video, komentarze tekstowe, jak i specjalny poradnik dla nauczycieli. Dodatkowe lekcje zostaną wprowadzone w szkołach na terenie całego kraju, jak informuje The Guardian.

- Wszystkie szkoły w kraju uzyskają dostęp do materiałów o kryzysie klimatycznym opracowanych przez wiodące agencje naukowe w Nowej Zelandii. Lekcje o klimacie będą skierowane do uczniów w wieku 11-15 lat, ale nie będą obowiązkowe - możemy przeczytać.

W ubiegłym roku na całym świecie odbywały się strajki klimatyczne, w których udział brali głównie młodzi ludzie. Ikoną stała się Greta Thunberg, której wizerunek pojawił się we wszystkich mediach. Pojawiały się coraz ostrzejsze głosy krytyki w stronę partii rządzących, a w szkołach więcej mówi się o zmianach w klimacie i zagrożeniach, jakie za sobą niosą.

Dzięki swoim działaniom Nowa Zelandia staje się liderem w edukacji klimatycznej. Kolejne kraje zaczynają wprowadzać zmiany w swoich systemach edukacji, w końcu zaczęto dostrzegać konieczność nagłaśniania tych problemów. Jeśli na całym świecie dojdzie do pozytywnych zmian w postrzeganiu naszej planety, mamy szansę spowolnić procesy niszczące Ziemię.

Źródło: National Geographic

Maja LachowiczAutor

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >

Świat

Samolot stanął w ogniu tuż przed startem. Przerażające nagranie

Czytaj więcej >