Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Podwyżki cen biletów. PKP Intercity informuje
Kamil Olek
Kamil Olek 07.01.2022 22:22

Podwyżki cen biletów. PKP Intercity informuje

pilne
fot. Turyści

Kilka godzin po komunikacie GUS w sprawie wysokości grudniowej inflacji, a także zaledwie tydzień przed wejściem w życie zapowiadanych zmian, PKP Intercity poinformowało o podwyżce cen biletów na wszystkich trasach. Spółka zapowiedziała także zakończenie sprzedaży biletów weekendowych.

Nowe ceny biletów od 13 stycznia. PKP Intercity informuje

Motywując podwyżki, PKP wskazało między innymi, że bilety na pociągi dalekobieżne bywały na niektórych trasach tańsze od oferowanych przez przewoźników regionalnych, którzy to mieli dłuższe czasy przejazdu.

Konieczne było zatem urealnienie cennika oraz dostosowanie go do sytuacji rynkowej – napisano w oświadczeniu spółki.

Dodano również, że jest to "pierwsza systemowa zmiana cen biletów" od dziewięciu lat – koszty funkcjonowania miały zaś w tym czasie podnieść się, w przeliczeniu na jednego pasażera, o około 30 procent.

Ograniczony zostanie między innymi zasięg tak zwanego "biletu taniomiastowego", który umożliwiał przemieszczanie się między wybranymi stacjami za niższą opłatą niż w przypadku standardowych kursów. Przewoźnik uznał, że w związku z "poprawą warunków podróżowania" dotychczasowe zasady powinny ulec zmianie.

Spółka zapowiedziała także likwidację biletów weekendowych (uprawniających do skorzystania z dowolnej liczby połączeń od godziny 19:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek. PKP przekazało, że bilety były kupowane głównie na przejazdy "tam i z powrotem", co miało z kolei mijać się z ich celem.

Prócz biletów jednorazowych podwózki dotkną także okresowych. Warto wspomnieć, że mimo braku "systemowych" zmian, w ostatnich czasach spółka podnosiła ceny – wzrosły między innymi koszty przejazdu składami Pendolino (na niektórych czasach). Ceny biletów podnosiły także między innymi Polregio, Koleje Mazowieckie oraz Koleje Dolnośląskie.

Zmiany wejdą w życie 13 stycznia 2022 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Źródło: Polsat News

Tagi: PKP