Turysci.pl

fot. wikimedia.org/Acp~commonswiki/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Wulkan La Soufrière budzi się do życia. Ewakuacja na karaibskiej wyspie

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Karaibski wulkan La Soufriere budzi się do życia. Władze kraju St. Vincent i Grenadyny zarządziły wielką ewakuację, którą objęto około 16 tys. osób. Domy opuścić muszą wszyscy mieszkańcy strefy czerwonej, która jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo wynikające ze zbliżającej się erupcji.

  • Wulkan La Soufiere znajduje się na północnej części wyspy Saint Vincent i Grenadyny

  • Aktywność wulkaniczna w tym regionie rejestrowana jest już od dłuższego czasu. Kopuła lawowa w kraterze formować się zaczęła 27 grudnia

  • Władze St. Vincent i Grenadyny ogłosiły wielką ewakuację ludzi, którzy mieszkają w czerwonej strefie. Do erupcji dojść może w każdej chwili

La Soufriere jest stratowulkanem, który w historii wybuchał już wielokrotnie i niestety nie zawsze udawało się uniknąć ofiar. 7 maja 1902 roku w wyniku jego erupcji zginęło 1680 osób. Władze wyspiarskiego państwa St. Vincent i Grenadyny, znajdującego się na Karaibach, wczoraj wieczorem ogłosiły nakaz ewakuacji mieszkańców terenów najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo.

Wulkan La Soufriere grozi erupcją

Profil Kataklizmy w Polsce i na Świecie na Facebooku poinformował, że drgania harmoniczne służby lokalne na Karaibach zaczęły rejestrować 8 kwietnia, około godziny 3:00 czasu lokalnego. Zaobserwowano ich 6, a występowały co ok. 2,5 godziny.

Autory wpisu podkreślają, że jest to ten sam rodzaj zjawiska, który zarejestrowano przed wybuchem wulkanu na Islandii 19 marca, o którym pisaliśmy tutaj .

https://www.facebook.com/KataklizmyPLWR/posts/5416005058441134

Już 27 grudnia 2020 roku, według źródeł profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie, rozpocząć się miało formowanie nowej kopuły lawowej w kraterze wulkanu. Dojść miało też do zauważalnego wzrostu kopuły lawowej, która grozi eksplozją.

Jak twierdzą eksperci, do wybuchu dojść może w każdej chwili, sytuacja więc jest bardzo niebezpieczna.

Wielka ewakuacja

Jak czytamy na profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie na Facebooku, władze karaibskiego kraju wytyczyły 4 strefy zagrożenia, oznaczone kolorami: czerwonym, pomarańczowym, żółtym oraz zielonym.

https://www.facebook.com/KataklizmyPLWR/posts/5413615972013376

Mieszkańcy ze strefy najbardziej zagrożonej, są ewakuowani. Jak szacują media, domy opuścić musiało ok. 16 tys. osób. Korki na drogach wyjazdowych zobaczyć można dzięki nagraniu pochodzącym z profilu BarbadosToday na Twitterze.

https://www.facebook.com/KataklizmyPLWR/posts/5415886028453037

Obecnie trwa walka z czasem, by wszystkie osoby wywieźć ze strefy zagrożenia. Jak przekazują media, ludzie ewakuowani są nawet statkami - na pokładach wycieczkowców transportuje się ich na sąsiednie wyspy na Karaibach, m.in. Antiguę, Grenadę, Santa Lucię i Barbados.

Całą akcję utrudnia sytuacja pandemiczna. Władze robią wszystko, by masowa ewakuacja nie przyczyniła się do rozprzestrzenienia koronawirusa. Z tego powodu na statki wpuszczane są tylko osoby zaszczepione na COVID-19.

W tym trudnym czasie głos zabrał również premier St. Vincent i Grenadyny. W orędziu do narodu Ralph Gonsalves stwierdził, że najważniejsza jest w tych trudnych chwilach współpraca. Jego zdaniem, dzięki niej kraj ma szansę z tej próby wyjść jeszcze silniejszy.

Polityk zapewnił również, że uciekający mieszkańcy, którzy nie posiadają paszportów, o nic nie muszą się martwić. Przywódcy leżących blisko siebie krajów wyspiarskich uzgodnili, że ewakuowane osoby legitymować się mogą dowodami osobistymi i będzie do respektowane.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Facebook/Kataklizmy w Polsce i na Świecie

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

To najszczęśliwsze kraje. Niewiarygodne, jakie miejsce tym razem zajęła Polska
Czytaj więcej >

Świat

Koniec z małymi buteleczkami i wyjmowaniem telefonu na taśmę. Brytyjskie lotnisko wprowadza rewolucję
Czytaj więcej >

Świat

Lecieli w podróż poślubną. Film z samolotu podbił internet. Jedni się śmieją, drudzy oburzają
Czytaj więcej >

Świat

Przerażający widok i okropny zapach. W australijskiej rzece martwe zwierzęta zakorkowały przepływ
Czytaj więcej >

Świat

Złe wieści dla turystów. Znana na całym świecie atrakcja pozostaje zamknięta na wakacje
Czytaj więcej >

Świat

Najgorsze atrakcje turystyczne na świecie. Według turystów to tylko strata czasu i pieniędzy
Czytaj więcej >
Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]