Turysci.pl
W Chinach doszło do dramatu w górach

Xinhua/Xinhua News/East News

Chiny: 21 osób zginęło podczas maratonu górskiego w rezerwacie przyrody

3 Lutego 2022

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

W Chinach doszło do tragedii w czasie górskiego maratonu w rezerwacie przyrody niedaleko miasta Baiyin w prowincji Gansu. Jak przekazuje TVP, nie żyje co najmniej 21 osób, których na wysokich szlakach zaskoczyło gwałtowne pogorszenie warunków pogodowych. Wciąż trwa akcja ratunkowa.

  • W górskim rezerwacie przyrody, niedaleko miasta Baiyin, zorganizowano maraton

  • Gdy 172 uczestników było na szlakach, pogoda uległa gwałtownemu pogorszeniu. Spadł grad, deszcz, pojawił się też silny wiatr, a temperatura się obniżyła

  • Ratownicy przeszukujący rezerwat odnaleźli do tej pory 21 ciał, a 8 osób przewieziono do szpitala

W północno-zachodnich Chinach, na terenie rezerwatu Yellow River Hoodoo National Geopark, doszło do tragedii. Biegła tamtędy trasa górskiego maratonu, niedaleko miasta Baiyin w prowincji Gansu.

Nagle pogoda uległa załamaniu, a uczestnicy, ubrani w cienkie stroje, nie byli na to gotowi. Rząd Chin potwierdził śmierć 21 osób. Nadal trwa akcja ratunkowa.

TVP Info: co najmniej 21 osób zginęło w maratonie w Chinach

Jak informuje TVP Info, pogorszenie warunków nastąpiło po około 30 kilometrów trasy, na szlaku górskim. Uczestnicy w lekkich strojach musieli zmierzyć się z marznącym deszczem, gradem, silnym wiatrem oraz gwałtownym obniżeniem temperatury.

Paragon nad Jeziorem Zegrzyńskim

Drogo nie tylko nad morzem. Nad jeziorem Zegrzyńskim za obiad też nie płaci się mało

CZYTAJ DALEJ

W górskiej przeprawie brało udział 172 biegaczy terenowych. Gdy do organizatorów dotarła wiadomość o załamaniu pogody, impreza została przerwana, a chwilę później rozpoczęto akcję ratunkową.

Agencja Xinhua, na którą powołuje się TVP Info, poinformowała, że do pomocy poszkodowanym skierowano 1,2 tysiąca ludzi. Uruchomiono specjalistyczny sprzęt, a w niebo poleciały drony wyposażone w kamery termowizyjne.

Ratownicy, którzy musieli działać w wymagającym terenie górskim i przy zdradliwych warunkach pogodowych, odnaleźli 21 ciał, a 8 osób wysłano do szpitali. Wciąż nie odnaleziono jednej osoby. W czasie poszukiwań sytuacja pogorszyć się miała także za sprawą lawiny błotnej, która zeszła w regionie.

Yellow River Hoodoo National Geopark

Yellow River Hoodoo National Geopark jest jednym z najchętniej odwiedzanych terenów w tej części Chin. Wyruszają tam turyści zafascynowani górskimi wędrówkami oraz dziką przyrodą.

Różnorodne formy skalne nazywane są „kamiennymi lasami" i rozciągają się na terenie ok. 10 kilometrów kwadratowych. Naukowcy określają, że formy te powstać mogły nawet 4 miliony lat temu, a na ich wygląd wpłynęły procesy geologiczne, wietrzne oraz erozja deszczowa.

Miejsce to przemierzać można specjalnymi pojazdami, które wynająć można na miejscu, ale również w niektórych punktach dostępne są osiodłane koniec. Zdjęcia z tego niezwykłego rezerwatu zobaczyć można m.in. na profilu yugoisnothome na Instagramie.

Góry w Yellow River Hoodoo National Geopark w znacznej mierze są skaliste, niepokryte większą roślinnością, przez co gwałtowne zmiany pogody są tam bardzo niebezpieczne. Podróżując w wyższych, odsłoniętych partiach, konieczne jest zaopatrzenie się w zapasowe ubrania na wypadek zmiany warunków pogodowych.

Zasada ta dotyczy każdych gór, nie tylko tych w Chinach - ratownicy TOPR przypominają o tym nawet w polskich Tatrach. Ostatniej zimy na szlakach było wyjątkowo wiele interwencji spowodowanych nieodpowiednim strojem turystów, niedostosowanym do warunków w górach.

Sytuacje te nie były tak skrajne i tragiczne jak w przypadku maratonu, ale warto zawsze pamiętać, że wycieczka w góry to nie żart. Trzeba się do niej odpowiednio przygotować i zawsze sprawdzać prognozy pogody przed wejściem na szlak.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVP Info

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Turcja, Engin Akyurt/Pexels

Świat

Uzbierała 7 tys. zł na wyjazd do Turcji. Myślała, że wystarczy, cennik rozczarował Malwinę

Czytaj więcej >
pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >