Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Znalazła lodowe kule na plaży w Jastarni. Czym są i jak powstają?
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 16.01.2021 21:59

Znalazła lodowe kule na plaży w Jastarni. Czym są i jak powstają?

Zdjęcia lodowych kul
Fot. facebook.com/Kataklizmy w Polsce i na świecie /Julia Kohnke

Zdjęcia wykonane przez panią Julię Kohnke trafiły na Facebooka, gdzie wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród internautów. Przedstawiają nietypowe dla morza zjawisko powstawania kul lodowych.

Zdjęcie z Jastarni może zaskoczyć

Lodowe kule były widywane w Jastarni już wcześniej, jednak nie wszyscy o nich słyszeli i nie każdy wie, czym właściwie są. Zwykle występują na brzegach jezior, np. w Kanadzie, lecz wyjątkowe warunki panujące w Morzu Bałtyckim sprawiły, że mamy możliwość podziwiania dzieła natury również w naszym kraju.

Fot. Lodowe kule w Jastarni/ Julia Kohnke/ facebook.com/ Kataklizmy w Polsce i na świecie

Na Północnych Kaszubach można się spotkać z nazwą "morsz-kulce", która odnosi się właśnie do tych lodowych kul tworzonych przez morze. Dzięki temu wiemy, że powstawały w dawnych czasach i nie są związane ze zmianami klimatu.

Trudno znaleźć fachową nazwę tego zjawiska, lecz naukowcy zbadali proces ich powstawania. Potrzebne są ściśle określone warunki, by rozpoczął się proces formowania lodowych kul.

Takie zjawisko nad morzem jest niezwykle rzadkie

Prof. Marek Zajączkowski z Instytutu Oceanologii PAN już w 2014 r. wyjaśnił w rozmowie z TVN 24 zjawisko powstawania lodowych kul. 6 lat temu można było je zaobserwować na początku lutego.

- Pojawienie się tych kul na brzegu Bałtyku należy tłumaczyć tym, że woda w naszym morzu jest słabo zasolona i zachowuje się podobnie jak woda w wielkich jeziorach amerykańskich. Od ponad tygodnia wieje południowo-wschodni wiatr, mamy bardzo niskie temperatury i w tej zatoce fale zawijały się w nieregularny sposób – stwierdził prof. Zajączkowski.

W tym roku wraz z napływem zimnego powietrza ze wschodu pojawiły się opady śniegu na terenie całego kraju. Rzadko występujący kierunek wiatru nie pozostał bez wpływu na morskie fale, które przy silnych mrozach również potrafią zamarzać, tworząc np. śryż.

Wszystko zaczyna się od ziarenka

Strona „Kataklizmy w Polsce i na świecie", która udostępniła na Facebooku zdjęcia pani Julii Kohnke z Jastarni, zostały opatrzone krótkim opisem powstawania lodowych kul. Aż trudno uwierzyć, że w ten sposób mogą osiągnąć średnicę 15 cm.

- Kule lodowe tworzą się wtedy, kiedy ruch przechłodzonej wody rozbija i miesza błoto śniegowe i śryż (czyli lód prądowy). Jeśli fale przy wybrzeżu są silniejsze, formują wówczas kule narastające wokół kamieni, które następnie są wypychane na brzeg - wyjaśniono.

Kule, które pięknie udekorowały plażę, nie powinny nikomu posłużyć zamiast śnieżek, ponieważ mają twardą powierzchnię i są stosunkowo ciężkie. Gdy są czyste wyglądają jak sceneria z bajki i mogą posłużyć za ciekawe tło do zdjęcia z wycieczki nad morze.

Ciekawe kule lodowe zaobserwowano na plaży nad Zatoką Pucką w Jastarni (woj. pomorskie) w dniu 16 stycznia (dziś). Kule...

Opublikowany przez Kataklizmy w Polsce i na świecie Sobota, 16 stycznia 2021

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

[EMBED-3087]

Źródło: Facebook/ TVN