Turysci.pl
wulkan

fot. Twitter/ RTVC

Wybuchł wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma

17 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich doszło do zapowiadanego wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Erupcję poprzedziło to blisko 21 tysięcy wstrząsów sejsmicznych, które odnotowywane były od kilku dni.

Władze La Palmy w związku z nasiloną aktywnością wulkanu ogłosiły w piątek żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Cumbre Vieja znajduje się na południowym zachodzie wyspy.

Albania

Turyści tłumnie odwiedzali Albanię. „Zdecydowanie najwięcej mamy tu gości z Polski"

CZYTAJ DALEJ

Wybuch wulkanu na wyspie La Palma

Lokalne media poinformowały, że rozpoczęła się prewencyjna ewakuacja ok. 40 osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz zwierząt hodowlanych.

Do pomocy w ewakuacji oddelegowano wojsko. Niewykluczone jednak, że ewakuacją objęte zostaną kolejne osoby.

Erupcja wulkanu miała miejsce w rejonie El Paso na wyspie La Palma. Jak informują lokalne media, obecnie pojawia się ryzyko pożaru, ponieważ do wybuchu doszło na wyludnionym obszarze lasu sosnowego.

Jak poinformował Hiszpański Narodowy Instytut Geograficzny (ING), przed erupcją wulkanu na wyspie La Palma zarejestrowano serię trzęsień ziemi o magnitudzie 3,8.

Od tygodnia w rejonie wulkanu dochodziło do tzw. rojów sejsmicznych, czyli licznych małych wstrząsów odnotowywanych zaledwie kilka kilometrów od stożka. Dzisiaj media społecznościowe obiegły zdjęcia wydobywającego się ze szczytu dymu.

Cumbre Vieja jest grzbietem wulkanicznym, na którym znajduje się wiele kraterów. Według informacji podanych przez Instytut Wulkanologicznego Involcan tylko w ubiegły czwartek doszło w jego okolicy do ponad 1000 wstrząsów sejsmicznych. Jeden ze wstrząsów, osiągnął magnitudę i był odczuwalny przez ludzi.

Ciśnienie magmy podpowierzchniowej w okolicy Cumbre Vieja doprowadziło do podniesienia się tej części wyspy już o 10 cm.

Wulkan Teneguia ostatni raz wybuchł w 1971 roku. Wówczas wyrzucał lawę przez ponad 3 tygodnie. Od 2017 roku ponownie odnotowuje się wzrost jego aktywności sejsmicznej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24, Twitter, Rzeczpospolita

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >

Świat

Samolot stanął w ogniu tuż przed startem. Przerażające nagranie

Czytaj więcej >