Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Pałac Kultury i Nauki nie jest już najwyższym budynkiem w Warszawie. Jego miejsce zajął Varso Tower
Ania Radke
Ania Radke 24.02.2021 21:55

Pałac Kultury i Nauki nie jest już najwyższym budynkiem w Warszawie. Jego miejsce zajął Varso Tower

pałac kultury zdetronizowany
Fot. pixabay.com/ hello_beauty

Pałac Kultury i Nauki jeszcze kilka dni temu uznawany był za najwyższy budynek w Warszawie, jednak ostatnio musiał ustąpić pierwszego miejsca na podium innemu budynkowi. Obecnie nad stolicą Polski góruje biurowiec Varso Tower, który jest jednocześnie najwyższym obiektem w całej Unii Europejskiej.

Pałac Kultury i Nauki zdetronizowany przez Varso Tower

Pałac Kultury i Nauki od lat przyciąga zainteresowanie turystów z całego świata i uważany jest za wizytówkę i symbol stolicy Polski. Do niedawna był on najwyższym budynkiem w Warszawie. W ten weekend kultowy budynek musiał ustąpić jednak miejsca na podium młodszemu następcy.

Teraz pierwsze miejsce należy do Varso Tower. Biurowiec ma aż 310 m wysokości i jest jednocześnie najwyższym obiektem w całej Unii Europejskiej. Dzięki zamontowaniu ważącej blisko 73 tony iglicy wieżowiec osiągnął właśnie wysokość 310 m, detronizując podobne obiekty we Frankfurcie nad Menem, Mediolanie czy Paryżu.

Całkowita wysokość Pałacu Kultury i Nauki wynosi 237 m i od momentu swojego powstania w 1955 pozostawał niedościgniony w stolicy Polski. W ten weekend jednak sytuacja się zmieniła. PKiN został zdetronizowany przez Varso Tower.

Wieżowiec wznoszący się na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II, mierzy aż 310 m, zatem wyprzedził swojego poprzednika o 73 m. Według początkowych planów miał być piątym pod względem wysokości budynkiem w Europie, jednak ostatecznie znalazł się na szczycie listy najwyższych obiektów UE.

Najwyższy budynek w UE liczy 53 piętra i prześcignął takie obiekty, jak angielski wieżowiec The Shard (309,6 m) czy niemiecki Commerzbank Tower (300 m). Niestety, wciąż jednak brakuje mu do ogromnych budynków w Rosji, jak Łachta Centr (462 m) w Petersburgu, Wieża Federacji (374,7 m), OKO (354 m) oraz Mercury City Tower (338,8 m) - wszystkie trzy znajdują się w Moskwie.

Varso Tower w rzeczywistości to kompleks biurowców na warszawskiej Woli, na który będą się składały 3 wieżowe, zajmujące aż 145 tys. m2. Prócz powierzchni biurowych będą tutaj restauracja, hotel, a także taras widokowy. Jego budowa rozpoczęła się oficjalnie jeszcze w 2016 roku.

Dzięki niemu każdy będzie mógł wreszcie zobaczyć Pałac Kultury i Nauki… z góry. To będzie najbardziej spektakularny obiekt w Warszawie. Ten nowoczesny budynek właściwie nie będzie się starzał i pozostanie wizytówką tego miejsca – zapewniał podczas prezentacji obiektu Marcin Chruśliński, development menager, odpowiadający za realizację projektu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Radio Zet