Turysci.pl > Europa > Rosjanie chcą uniknąć konsekwencji sankcji? Pojawiły się informacje o nietypowych ofertach biur podróży
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 26.03.2022 21:09

Rosjanie chcą uniknąć konsekwencji sankcji? Pojawiły się informacje o nietypowych ofertach biur podróży

rosyjscy turyści
Fot. Artem Beliaikin, Unsplash

Sankcje międzynarodowe, nałożone na Rosję, mają wpływ na możliwości turystyczne jej obywateli. Rosyjscy turyści, jak donoszą prorosyjskie media, mieli znaleźć jednak sposób na obejście trudności w podróżowaniu.

Kilka dni temu informowaliśmy, jakie problemy napotykają Rosjanie, chcący podróżować za granicę. Problemem jest nie tylko rekordowo niski kurs rubla, ale też niedziałające za granicą karty Visa i Mastercard. Czy turyści z Rosji znaleźli na to sposób?

Rosyjska agencja prasowa TASS: podróże do Uzbekistanu po kartę kredytową?

Rosyjskie linie lotnicze dzierżawiły wiele samolotów od firm europejskich i amerykańskich. W Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej w ramach sankcji cofnięto licencje tych maszyn, odcinając Rosję od ogromnej części zasobów (więcej TUTAJ). Bardzo skomplikowało to sytuację branży turystycznej.

Bardzo niski kurs rubla, który przyczynił się do gigantycznego wzrostu kosztów podróżowania, to kolejny problem rosyjskich turystów. Nie mogą też oni podróżować do większości krajów europejskich z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej.

Największym problemem Rosjan jest jednak fakt, że nie mogą płacić za granicą kartą kredytową. 10 marca Visa i Mastercard przestały obsługiwać rosyjskie karty płatnicze. Obywatele Rosji mogą ich używać w kraju do płatności lokalnych, ale nie kupią żadnej zagranicznej usługi przez internet, ani nie skorzystają z nich będąc w innym kraju.

Rosyjska agencja prasowa TASS donosi jednak, że rosyjscy turyści mogli znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu. Pojawiają się doniesienia, zgodnie z którymi Rosjanie rzekomo wyjeżdżają za granicę, by wyrobić sobie zagraniczne karty kredytowe.

Rosyjskie biura podróży organizują wycieczki z nietypową ofertą?

Agencja TASS (w ostatnim czasie usunięta przez Agencję Reutersa z ichniejszej oferty biznesowej ze względu na propagandowy, prokremlowski charakter komunikatów) donosi o ciekawym zjawisku.

Zgodnie z informacjami rosyjskiej agencji, biura podróży w Rosji mają oferować wycieczki do krajów takich jak Uzbekistan, Armenia czy Kazachstan. Rosjanie mają tam jeździć, by wyrobić sobie kartę kredytową, jakiej będą mogli używać w innych państwach na świecie.

Uzbekistańska gazeta "The Tashkent Times" podaje, że wycieczki tego typu realizują linie Uzbekistan Airways i Uzbekistan Express. Biuro turystyczne Vedi Group informuje, że do zdobycia karty wystarczy okazanie paszportu. Koszt podróży ma wynosić około 220 dolarów od osoby.

Vedi Group oferuje wycieczki trzydniowe; drugiego dnia turyści mają możliwość złożenia wniosku i uzyskania kart Visa i Mastercard w lokalnym banku przy pomocy lokalnych partnerów biura podróży. Serwis prasowy Intourist podaje z kolei, że firma konsultowała się z partnerami w Armenii, Uzbekistanie i Turcji w sprawie uruchomienia takich wyjazdów.

- Eksperci sektora bankowego spodziewają się, że wzrośnie liczba firm turystycznych oferujących tzw. wycieczki z wydawaniem kart do krajów byłego ZSRR - czytamy w komunikacie TASS.

Źródło: tass.com, tashkenttimes.uz, uzreport.news

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Tagi: Rosja Turyści