Turysci.pl

Fot. Artem Beliaikin, Unsplash

Rosjanie chcą uniknąć konsekwencji sankcji? Pojawiły się informacje o nietypowych ofertach biur podróży

26 Marca 2022

Autor tekstu:

Katarzyna Derda

Sankcje międzynarodowe, nałożone na Rosję, mają wpływ na możliwości turystyczne jej obywateli. Rosyjscy turyści, jak donoszą prorosyjskie media, mieli znaleźć jednak sposób na obejście trudności w podróżowaniu.

Kilka dni temu informowaliśmy, jakie problemy napotykają Rosjanie , chcący podróżować za granicę. Problemem jest nie tylko rekordowo niski kurs rubla, ale też niedziałające za granicą karty Visa i Mastercard. Czy turyści z Rosji znaleźli na to sposób?

Rosyjska agencja prasowa TASS: podróże do Uzbekistanu po kartę kredytową?

Rosyjskie linie lotnicze dzierżawiły wiele samolotów od firm europejskich i amerykańskich. W Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej w ramach sankcji cofnięto licencje tych maszyn, odcinając Rosję od ogromnej części zasobów (więcej TUTAJ ). Bardzo skomplikowało to sytuację branży turystycznej.

Bardzo niski kurs rubla, który przyczynił się do gigantycznego wzrostu kosztów podróżowania, to kolejny problem rosyjskich turystów. Nie mogą też oni podróżować do większości krajów europejskich z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej.

Największym problemem Rosjan jest jednak fakt, że nie mogą płacić za granicą kartą kredytową. 10 marca Visa i Mastercard przestały obsługiwać rosyjskie karty płatnicze. Obywatele Rosji mogą ich używać w kraju do płatności lokalnych, ale nie kupią żadnej zagranicznej usługi przez internet, ani nie skorzystają z nich będąc w innym kraju.

Rosyjska agencja prasowa TASS donosi jednak, że rosyjscy turyści mogli znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu. Pojawiają się doniesienia, zgodnie z którymi Rosjanie rzekomo wyjeżdżają za granicę, by wyrobić sobie zagraniczne karty kredytowe.

Rosyjskie biura podróży organizują wycieczki z nietypową ofertą?

Agencja TASS (w ostatnim czasie usunięta przez Agencję Reutersa z ichniejszej oferty biznesowej ze względu na propagandowy, prokremlowski charakter komunikatów) donosi o ciekawym zjawisku.

Zgodnie z informacjami rosyjskiej agencji, biura podróży w Rosji mają oferować wycieczki do krajów takich jak Uzbekistan, Armenia czy Kazachstan. Rosjanie mają tam jeździć, by wyrobić sobie kartę kredytową, jakiej będą mogli używać w innych państwach na świecie.

Uzbekistańska gazeta "The Tashkent Times" podaje, że wycieczki tego typu realizują linie Uzbekistan Airways i Uzbekistan Express. Biuro turystyczne Vedi Group informuje, że do zdobycia karty wystarczy okazanie paszportu. Koszt podróży ma wynosić około 220 dolarów od osoby.

Vedi Group oferuje wycieczki trzydniowe; drugiego dnia turyści mają możliwość złożenia wniosku i uzyskania kart Visa i Mastercard w lokalnym banku przy pomocy lokalnych partnerów biura podróży. Serwis prasowy Intourist podaje z kolei, że firma konsultowała się z partnerami w Armenii, Uzbekistanie i Turcji w sprawie uruchomienia takich wyjazdów.

- Eksperci sektora bankowego spodziewają się, że wzrośnie liczba firm turystycznych oferujących tzw. wycieczki z wydawaniem kart do krajów byłego ZSRR - czytamy w komunikacie TASS.

Źródło: tass.com, tashkenttimes.uz, uzreport.news

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Tagi:

Podobne artykuły

Europa

Świetne wieści od polskich kolei. Miłośnicy atrakcji wodnych i gór będą zachwyceni
Czytaj więcej >

Europa

Tłumy pod jedną z największych europejskich atrakcji. Trudno tu o dobre zdjęcie nawet o świcie
Czytaj więcej >

Europa

W tym kraju możesz nazwać faceta frajerem i się nie obrazi
Czytaj więcej >

Europa

To jeszcze nie koniec "afery ciastowej" w Ryanairze. Lokalne władze się oburzają, a pasażerowie słono płacą
Czytaj więcej >

Europa

Pilny apel MSZ. Odradzają podróże do najmłodszego kraju w Europie
Czytaj więcej >

Europa

Turyści z niepokojem patrzą na kanał w Wenecji. Woda przybrała tam nietypowy kolor
Czytaj więcej >
Katarzyna Derda

Redaktorka portalu turysci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Europa

Europa

Magda Antoł

Przez niewiedzę zapłacisz niemal 1000 zł mandatu. W tym kraju lepiej znać lokalne prawo
Czytaj więcej >
Europa

Magda Antoł

Prawdziwi strongmani Tatr. Potrafią unieść na raz kilkadziesiąt kilogramów
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Ważna zmiana dla podróżujących do Chorwacji. Nowe zasady wejdą w życie na dniach
Czytaj więcej >
Europa

Natalia Księżak

Ceny wycieczek w górę? Popularne kierunki pod presją
Czytaj więcej >
Europa

Natalia Księżak

Przełomowa technologia na nowym europejskim lotnisku. Kontrola lotów będzie 450 km dalej
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Kuriozalne ograniczenia we Włoszech. Na nieświadomych turystów czekają wysokie mandaty
Czytaj więcej >