Turysci.pl

Iberion

Rosjanie mają nikłe szanse na miłe wakacje w tym roku. Nowe informacje są mało optymistyczne

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Katarzyna Derda

Obywatele Rosji, planujący w tym roku wakacje, muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami. Niespodziewanie ich szanse na udany, tani urlop bardzo zmalały. Przyczyną tego stanu rzeczy są nie tylko międzynarodowe sankcje.

Wojna, jaką Rosja wypowiedziała Ukrainie, poskutkowała zdecydowanymi sankcjami, nakładanymi na agresora przez wiele państw na świecie. Ich konsekwencje poczują także rosyjscy turyści. Będą musieli liczyć się nie tylko z bardzo drogimi kosztami urlopu.

Wakacje w 2022 roku nie dla rosyjskich turystów?

Niedawno okazało się, że Rosja straciła wiele samolotów, które linie lotnicze tego kraju dzierżawiły od firm europejskich i amerykańskich. W państwach USA i EU cofnięto bowiem licencje tych maszyn, odcinając tym samym Rosję od ogromnej części zasobów (więcej TUTAJ ).

To nie jedyny problem, z jakim będą musieli zmierzyć się Rosjanie. Wojna wypowiedziana Ukrainie i zachodnie sankcje sprawiły, że kurs rubla jest najniższy od wielu lat. Na dodatek kraje europejskie zamknęły przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów, a koszt wakacji w nielicznych krajach, do których jeszcze mogą podróżować, jest bardzo wysoki.

Warto też dodać, że Rosjanie nie będą mogli płacić za granicą kartą kredytową. Od 10 marca Visa i Mastercard przestali obsługiwać karty płatnicze Rosjan, co oznacza, że obywatele tego kraju nie mogą używać ich ani za granicą, ani nawet przez internet, chcąc korzystać z zagranicznych usług. Tymczasem z kont walutowych mogą podjąć do 10 tysięcy dolarów.

Najpopularniejszymi krajami, do których Rosjanie do tej pory udawali się na urlop, były Turcja, Grecja, Egipt i Cypr. Z tych państw jedynie Turcja i Egipt nie zamknęły jeszcze przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów.

Ile Rosjanie zapłacą za wczasy all inclusive w 2022 roku?

Serwis Russian Travel Digest alarmuje, że biura podróży płacą za hotele w euro (w Turcji) lub dolarach (w Egipcie). Oznacza to, że podróżujący, chcący wybrać się tam na wczasy, będą musieli zapłacić astronomiczne kwoty.

Portal RTD podaje kilka przykładów. Jeszcze w lutym za 10-dniowe wakacje all inclusive dla dwóch osób w Turcji Rosjanie płacili średnio 616 euro. Obecnie najniższa cena takiego samego pakietu to aż 1060 euro. Urlop w hotelach z czterema i pięcioma gwiazdkami to już koszt rzędu 1500 euro za 7 dni.

Także wczasy w Egipcie znacząco podrożały. Wycieczka trwająca 10 dni, w opcji all inclusive, która w lutym kosztowała około 680 euro za dwie osoby, obecnie kosztuje przynajmniej 1130 euro.

Warto dodać, że nawet w Turcji rosyjscy turyści mierzą się z poważnymi problemami. Tanie linie Pegasus zawiesiły loty do Federacji Rosyjskiej, a karty bankowe Visa i Mastercard Rosjan przestały działać, co obecnie "uwięziło" część turystów, przebywających tam na wakacjach. Z kolei unijny zakaz wynajmu Airbusów oznacza, że wiele lotów do Tajlandii jest niemożliwych pomimo otwarcia przestrzeni powietrznej w tym kraju.

Źródło: Russian Travel Digest, Wirtualna Polska, Business Insider, Telepolis

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Polak spotkał Rosjan na wakacjach. Aż ręce mu opadły, "czuli się jak władcy świata"

  2. Do kieszeni Ukraińców wpłynęły już miliony. Wzruszający gest turystów z całego świata

  3. Co się dzieje na Dworcu Centralnym? Zjeżdżają tam tłumy, wolontariuszka wyjawiła nam, jak wygląda sytuacja

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

To najszczęśliwsze kraje. Niewiarygodne, jakie miejsce tym razem zajęła Polska
Czytaj więcej >

Świat

Koniec z małymi buteleczkami i wyjmowaniem telefonu na taśmę. Brytyjskie lotnisko wprowadza rewolucję
Czytaj więcej >

Świat

Lecieli w podróż poślubną. Film z samolotu podbił internet. Jedni się śmieją, drudzy oburzają
Czytaj więcej >

Świat

Przerażający widok i okropny zapach. W australijskiej rzece martwe zwierzęta zakorkowały przepływ
Czytaj więcej >

Świat

Złe wieści dla turystów. Znana na całym świecie atrakcja pozostaje zamknięta na wakacje
Czytaj więcej >

Świat

Najgorsze atrakcje turystyczne na świecie. Według turystów to tylko strata czasu i pieniędzy
Czytaj więcej >
Katarzyna Derda

Redaktorka portalu turysci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]