Turysci.pl > Polska > Śnieg na Rysach. „Łańcuchy pozasypywane, trasa nieprzetarta"
Ania Radke
Ania Radke 24.03.2022 22:19

Śnieg na Rysach. „Łańcuchy pozasypywane, trasa nieprzetarta"

rysy-1475590 1280
fot. Pixabay/ Panka

Szlak na Rysy zasypała warstwa świeżego śniegu. Ratownicy TOPR przestrzegają przed wyprawami w wyższe partie gór - warunki są już zimowe i bardzo trudne.

Chociaż kalendarzowe lato trwa w najlepsze, w wyższych partiach Tatr warunki stają się już zimowe już zimowe - spadło tam kilkanaście centymetrów śniegu. Zasypany jest m.in. szlak na Rysy.

Rysy pokryte warstwą śniegu

- Wejście bez znajomości trasy oraz raczków niemożliwe. Łańcuchy pozasypywane, trasa nieprzetarta. My przecieraliśmy, ale zasypuje. Schodziliśmy słowacką stroną - informuje Gazetę Krakowską Mateusz Grubich, który wraz z Basią Wydrych zdobył szczyt w poniedziałek 30 sierpnia.

Jak dodał, błoto śniegowe zaczyna się od wysokości ok. 1900, a od 2000 metrów pojawia się śnieg. Przed wyprawami w wyższe partie gór przestrzegają także ratownicy TOPR.

- Warunki są trudne. Trzeba się już przygotować zimowo jeśli chodzi o ubranie. Na szlakach jest ślisko i niebezpiecznie - mówi Witold Cikowski, ratownik TOPR. Według aktualnych prognoz pogoda w Tatrach ma się poprawić dopiero pod koniec tygodnia, kiedy temperatura zacznie rosnąć. W wyższych partiach gór śnieg jednak szybko nie zniknie, przez co należy zachowywać szczególną ostrożność.

https://www.facebook.com/tatromaniak1/posts/1635782853294764

Szlak na Rysy zamknięty od 1 września

Od 1 września szlak na Rysy na odcinku od Czarnego Stawu pod Rysami na sam szczyt będzie zamknięty do odwołania z powodu remontu.

Na szczyt będzie można dostać się jednak w weekendy, kiedy to prace naprawcze nie będą tam prowadzone.

Według planu remont ma potrwać dwa, trzy tygodnie, jednak ze względu na warunki atmosferyczne i trudny, górski teren podanie dokładnej daty zakończenia remontu nie jest możliwe.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta Krakowska

Tagi: Góry pogoda