PKP wprowadza nowy rozkład jazdy

Fot. Wikimedia.org/Actuell37/CC BY 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.en

Zacznie się o północy w niedzielę. Zmiany w przemieszczaniu, ważna wiadomość dla podróżujących po kraju

12 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak na nowym rozkładzie jazdy PKP skorzystają duże miasta

  • jakie zmiany przygotowano dla mniejszych miejscowości

  • do czego prawo zastrzega sobie PKP

PKP Intercity już jakiś czas temu zapowiedziało, że wprowadzone zostaną zmiany w rozkładzie jazdy. Zaczną obowiązywać od niedzieli 13 grudnia. Przewoźnik postanowił zrobić to przed nadchodzącymi świętami oraz feriami zimowymi. Co zmieni się w polskiej kolei?

Nowy rozkład jazdy w PKP

Turyści szczególnie powinni zwrócić uwagę na połączenia z Trójmiastem. Popularne miejsce turystyczne w Polsce będzie szybciej osiągalne dla osób podróżujących z innych dużych miast w naszym kraju. Trasy są obsługiwane przez najszybsze maszyny, czyli Pendolino.

Teraz podróż na stację Gdańsk Główny ze stacji Warszawa Centralna będzie trwała 2 godziny i 32 minuty. Z kolei z tej samej stacji w stolicy do Gdyni Głównej będzie można dojechać w 2 godziny i 59 minut. Trójmiasto będzie miało także szybsze połączenie z Krakowem. Pociąg pokona trasę w 5 godzin.

Nowy rozkład jazdy nie zakłada jedynie krótszego czasu podróży. Zwiększy się także liczba połączeń. Na trasie Warszawa-Trójmiasto będzie ich o 2 więcej. Jeśli weźmiemy pod uwagę również połączenia sezonowe, będzie to aż 30 połączeń na tej trasie.

Nie tylko pociągi Pendolino będą szybciej pokonywały swoje trasy. Przyspieszone zostanie także tempo podróży składami IC i TLK. Przewiduje się, że pociąg z Warszawy do Gdańska będzie jechał 3 i pół godziny.

Kolejnym miastem, które skorzysta na zmianach w PKP, to Wrocław. Podobnie jak w przypadku stolicy przyspieszone zostanie połącznie z Trójmiastem. Mieszkańcy i turyści z Wrocławia będą mogli jednak liczyć również na szybszy dojazd do Poznania. Podróże skrócą się z około 2 godzin i 20 minut do 1 godziny i 44 minut.

Powód do zadowolenia mają nie tylko turyści, którzy wybierają się nad polskie morze. Nowy rozkład jazdy przewiduje także połączenia choćby na Podhale. Będą szybsze, ale też cichsze i bezpieczniejsze. Pisaliśmy o tym tutaj.

Dobra informacja dla małych miejscowości

Z nowego rozkładu jazdy PKP ucieszą się nie tylko mieszkańcy dużych, polskich miast. PKP Intercity zapowiedziało, że zwiększona zostanie liczba przystanków pociągów dalekobieżnych. Zatrzymają się w miejscowościach, w których do tej pory dostępne były jedynie połączenia regionalne.

PKP Intercity zapowiedziało, że będzie to 61 nowych przystanków. W tym gronie znalazły się takie miejscowości, jak Rybnica, Wielanowo i Płytnica. Niestety, nie wszystkie zostaną uruchomione od 13 grudnia. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Firma zastrzega jednak, że w rozkładzie w każdej chwili mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia. Wynika to z sytuacji epidemiologicznej, która jest dynamiczna. Przypominamy też, że w PKP konieczna jest rezerwacja biletów oraz zakrywanie nosa i ust podczas podróży.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl