Turysci.pl

fot. flickr.com/ Motoeque/ CC BY-NC-ND 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Prezes TIG skomentowała weekend w Zakopanem. "Rząd nie wysłuchał nas, gdy apelowaliśmy"

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Zakopane w weekend przeszło prawdziwy najazd turystów, którzy skorzystali z pierwszych dni po poluzowaniu restrykcji. Przypomnijmy, że od 12 lutego mogły zostać otwarte hotele oraz stoki narciarskie pod warunkiem utrzymania zasad reżimu sanitarnego. Niestety, zdjęcia z Krupówek pokazują, że część turystów zapomniała o trwającej od roku pandemii koronawirusa.

Prezes TIG komentuje weekend w Zakopanem. „Było to do przewidzenia"

Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, w rozmowie z Gazetą Wyborczą opowiedziała, że gdy tylko pojawiła się zapowiedź luzowania obostrzeń, przedsiębiorcy ucieszyli się, że ponownie otworzą swoje biznesy. Jak jednak dodała, jeszcze tego samego dnia rezerwacje zaczęły spływać lawinowo, co zaczęło wzbudzać niepokój. Już wtedy zaczęli apelować i ostrzegać turystów, żeby pamiętali, że nie przyjeżdżają do strefy wolnej od koronawirusa. 

- Niewątpliwie imprezowiczom puściły hamulce i zapomnieli o pandemii. Specjalnie mówię o imprezowiczach, bo nie możemy wrzucać wszystkich turystów do jednego worka. Wiele osób spędzało miniony weekend na górskich szlakach albo na nartach, ale rzeczywiście obrazki z Krupówek były zatrważające. Z jednej strony można zrozumieć, że ludzie nie wytrzymują psychicznie, że gdy dano im szansę na wyrwanie się z domów, postanowili z tego skorzystać na 200 procent. A z drugiej, było to do przewidzenia - mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą Wójtowicz.

- Rząd nie wysłuchał nas, gdy apelowaliśmy, by rozłożyć ferie zimowe w czasie, by podzielić turnusy według województw. Na nic było pisanie do nich apeli, na nic były rozmowy czy pośrednictwo mediów, bo zamiast słuchać dołów, rząd woli sterować społeczeństwem za pomocą przycisku - tłumaczy szefowa TIG.

- Raz włącza guzik i luzuje, by za chwilę wszystko zamknąć. To sprawiło, że ludzie już nie do końca wierzą w zapowiedzi ministra czy premiera i działają na zasadzie akcja-reakcja. Teraz usłyszeli, że hotele będą otwarte warunkowo na dwa tygodnie, ale większość osób wolało nie czekać do przyszłego tygodnia, bo nie mieli pewności, że znów się coś nie zmieni. W efekcie mieliśmy najazd turystów - dodała.

Jak dodaje, nie usprawiedliwia zachowania niektórych turystów na Krupówkach, jednak stara się je zrozumieć jako człowiek. Opowiedziała, że dla przedsiębiorców z Podhala, sezon zimowy jest już stracony, jednak lockdown ma również tragiczne skutki dla zdrowia psychicznego ich wszystkich.

Wójtowicz dodała również, że zdaje sobie sprawę z dynamicznej sytuacji epidemiologicznej, jednak oczekuje, że rząd będzie wsłuchiwał się w to, co mówią przedsiębiorcy. Twierdzi również, że gdyby nie zamknięte restauracje i knajpy - imprezy na Krupówkach by nie było. 

- Z rozpaczą patrzę, jak ludzie na kilkunastostopniowym mrozie stoją na ulicy i jedzą z plastikowych naczyń. Większość gastronomii jest gotowa do otwarcia i moim zdaniem także hotele mogłyby przejść do kolejnego etapu, czyli wydawania gościom posiłków - dodaje.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Gazeta Wyborcza

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Nowa atrakcja w polskich górach. Otwarcie jeszcze w tym roku
Czytaj więcej >

Polska

Śmiertelny wypadek w “polskiej Chorwacji”. Nie żyje młody mężczyzna
Czytaj więcej >

Polska

Kiedyś z tego uzdrowiska korzystała cała Europa. Niezwykła historia perły Dolnego Śląska
Czytaj więcej >

Polska

Pojechała na all inclusive do Egiptu. Hotel wręczył jej ekstra rachunek na prawie 1500 zł
Czytaj więcej >

Polska

Pustki w Trójmieście? Tegoroczne wakacje gorsze niż w pandemii
Czytaj więcej >

Polska

Lotniskowy paragon grozy. Sprawdziliśmy, ile kosztuje woda w Modlinie
Czytaj więcej >
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Marlena Kaczmarek

Martwy ryś znaleziony w polskim lesie. Sprawę bada prokuratura
Czytaj więcej >
Polska

Marlena Kaczmarek

Niczego nieświadoma 19-latka zrobiła kilka zdjęć na lotnisku. Chwilę później dostała mandat
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Koniecznie zaopatrz się w ten gadżet na wakacje. Może pomóc tobie i twoim dzieciom
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Najmniejsze lotnisko w Polsce z nową trasą. Jeszcze niedawno się z niego śmiano
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Prawie 2 promile we krwi i manewry na motorówce. 60-latka czeka surowa kara
Czytaj więcej >
Polska

Natalia Księżak

"Selekcja naturalna". Pracownicy Parku załamują ręce
Czytaj więcej >