JuraPark Solec Kujawski jest jednym z największych parków w Europie. Niezwykłe rekonstrukcje przenoszą nas w czasie o miliony lat
W Polsce znajdziemy trzy wyjątkowe obiekty – JuraPark Solec Kujawski, JuraPark Krasiejów oraz JuraPark Bałtów. W każdym z tych miejsc turyści zachwycają się niesamowitą rozmachem, różnorodnością i estetyką. Celem parków jest popularyzacja wiedzy z zakresu paleontologii, ale wizyta w JuraParku to przede wszystkim świetna rozrywka.
Każdy JuraPark to nieco odmienne atrakcje. Obiekt położony w centrum Solca Kujawskiego wyróżnia się przede wszystkim Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha, w której podróżni mogą oglądać kolekcję skamieniałości. Największe wrażenia robi jednak ścieżka, na której można obejrzeć około 150 modeli prehistorycznych zwierząt. Większość z nich to dinozaury.
JuraPark umożliwia stanięcie oko w oko z dinozaurami
Chociaż JuraPark ma charakter edukacyjny, to jednak także wspaniałe miejsce na spędzenie wolnego czasu w rodzinnym gronie. Zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy odwiedzają park, nie narzekają na nudę. Wszystko dzięki mechatronicznym dinozaurom, Kinie Emocji-Cinema 5D, placowi zabaw oraz Parkowi Rozrywki. Jeśli złapie nas głód, możemy odwiedzić też Restauracja Jaskiniowa.
120 kilometrów od Wrocławia znajdziemy kolejny punkt – JuraPark Krasiejów. Tutaj jedną z największych atrakcji są czynne wykopaliska. Turyści mają możliwość też obejrzenia autentycznych skamieniałości zwierząt, które w przeszłości żyły zarówno w środowisku lądowym, jak i wodnym. Najpopularniejsze są szczątki spokrewnionego blisko z dinozaurami silezaura. Tutejsze rekonstrukcję mogą zrobić ogromne wrażenie – zwłaszcza na najmłodszych gościach. Niektóre modele dinozaurów sięgają 60 metrów długości lub 18 metrów wysokości. Kolejnymi atrakcjami są ścieżka z dinozaurami, Tunel Czasu, Pawilon Paleontologiczny, Prehistoryczne Oceanarium, Park Rozrywki oraz multimedialne muzeum Park Nauki i Ewolucji Człowieka.
We wschodniej części Polski znajduje się natomiast JuraPark Bałtów. To pierwszy obiekt tego typu, jaki pojawił się w naszym kraju, a za jego założenie odpowiada Stowarzyszenie Delta. Miejscowość nie została wybrana przypadkiem, ponieważ związana z nią jest legenda tzw. Czarciej Stopy w Bałtowie. Miał należeć do olbrzymiego allozaura. Z czasem odkryto kolejne pozostałości, które potwierdzają występowanie dinozaurów w tym regionie – stegozaura i małego drapieżnika, kompsognata.
Mieliście kiedyś okazję zwiedzić, któryś z tych parków? Dajcie znać w komentarzach na Facebooku i podzielcie się wrażeniami. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o Zamku w Olsztynie.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]