Turysci.pl > Polska > Wichury w Tatrach. Kolejka na Kasprowy Wierch została zamknięta
Ania Radke
Ania Radke 06.02.2022 22:23

Wichury w Tatrach. Kolejka na Kasprowy Wierch została zamknięta

mountains-gb72417dee 1280
fot. Pixabay/ konradkaszuba

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch oraz wyciągi krzesełkowe w Kotle Gąsienicowymi i Kotle Goryczkowym zostały zamknięte ze względu na trudne warunki pogodowe. Wiatr w Tatrach osiąga dziś rano prędkość do 90 km/h.

Na Kasprowym Wierchu porywy wiatru sięgają nawet 105 km na godz. Zw względu na silny wiatr kolejka linowa nie kursuje. Niestety prognozy nie zapowiadają poprawy pogody - poinformował Tygodnik Podhalański.

Wieczorem zapowiadane są opady śniegu, które chwilami mogą być intensywne. W sumie w nocy może spaść do 15 cm śniegu, a prędkość wiatru wzrośnie do 120 km na godz. W Tatrach w dalszym ciągu obowiązuje również trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Warunki w Tatrach

W dalszym ciągu zostaje zamknięta dla ruchu turystycznego Droga do Morskiego Oka od Palenicy Białczańskiej ze względu na wyjątkowo niebezpieczną sytuacją lawinową. Przypomnijmy, że niedawno doszło tam do poważnego osunięcia śniegu.

Oprócz trasy do Morskiego Oka zamknięte zostały także również szlaki do Doliny Pięciu Stawów, do schroniska w Dolinie Roztoki oraz odcinek Palenica Białczańska - Rusinowa Polana. Wszystkie zamknięcia obowiązują do odwołania.

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są ekstremalnie trudne, ze względu na bardzo silny, porywisty wiatr, który utworzył miejscami bardzo głębokie, sięgające kilku metrów, zaspy śniegu. Ponadto szlaki są przysypane grubą warstwą śniegu i powyżej górnej granicy lasu są one w większości nieprzetarte - nie widać ich przebiegu.

https://www.facebook.com/TatrzanskiParkNarodowy/posts/10158993647477569

TPN ostrzega, że poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Konieczny jest również odpowiedni sprzęt - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Utrudnienia występują również na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk. Jak wskazuje TPN, zalega tam śnieg, który w większości jest mocno udeptany i ubity, co powoduje, że jest ślisko. Miejscami występują również oblodzenia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: WP