Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Interwencja TOPR na Orlej Perci. Trudne warunki w Tatrach mimo słońca
Ania Radke
Ania Radke 29.12.2021 22:22

Interwencja TOPR na Orlej Perci. Trudne warunki w Tatrach mimo słońca

Tatry Orla Perć
fot. Pixabay/ jarekgrafik

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego we wtorek po południu pomogli turyście, który utknął na Orlej Perci. W górach panują obecnie bardzo trudne warunki na szlakach.

Ładna, słoneczna pogoda sprawiła, że wielu turystów wybiera się w wyższe partie Tatr. Niestety, nie każdy zdawał sobie sprawę z czekających trudności. We wtorek po południu w doszło do interwencji ratowników TOPR z użyciem śmigłowca.

Toprowcy polecieli śmigłowcem na Orlą Perć

- Ratownicy polecieli po turystę, który utknął w rejonie Granatów - mówił Gazecie Wyborczej Piotr Konopka, ratownik dyżurny TOPR.

Jak poinformował Tygodnik Podhalański, akcja ratownicza zakończyła się sukcesem, a uratowany turysta bez obrażeń został przetransportowany śmigłowcem do Zakopanego.

Warto podkreślić, że szlak prowadzący przez Granaty, który jest fragmentem Orlej Perci, jest jednym z najtrudniejszych w polskich Tatrach.

Tatry. Trudne warunki i drugi stopień zagrożenia lawinowego

Dzisiaj warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr w dalszym ciągu są trudne - szlaki pokryte są grubą warstwą śniegu i ich przebieg w niektórych miejscach jest niewidoczny, ponieważ nie wszystkie są przedeptane. Ponadto miejscami utworzyły się głębokie zaspy nawianego przez wiatr śniegu.

TPN uczula, że poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia w ocenie lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) oraz umiejętności posługiwania się nim.

- Warunki do turystyki narciarskiej powyżej schronisk są trudne. Miejscami wystają kamienie i mimo grubej warstwy świeżego śniegu gleba i roślinność nie wszędzie są wystarczająco zabezpieczone (brak podkładu) - ostrzega TPN.

Utrudnienia występują także na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, gdzie również zalega śnieg, który jest na ogół dobrze przedeptany. W wielu miejscach jest on wyślizgany, dlatego warto zabrać ze sobą raczki oraz kijki.

Ponadto w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. TOPR wskazuje, że poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, TPN