Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Internauci nawołują do bojkotu znanego biura podróży. Jest odpowiedź touroperatora
Ania Radke
Ania Radke 03.03.2022 11:05

Internauci nawołują do bojkotu znanego biura podróży. Jest odpowiedź touroperatora

airport-g09adced8b 1280
fot. Pixabay/ Skitterphoto

Internauci nawołują do bojkotu biura podróży TUI Group, którego udziałowcem jest prokremlowski oligarcha Aleksiej Mordaszow. Wczoraj biuro prasowe touroperatora poinformowało jednak, że w efekcie sankcji nałożonych przez Unię Europejską jego aktywa zostały zamrożone.

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę internauci wzywali do bojkotu biura podróży TUI. Rosyjski oligarcha Aleksiej Mordaszow poprzez swoją cypryjską firmę posiada 34 proc. akcji spółki. Miliarder został też objęty sankcjami ze strony Unii Europejskiej.

Aleksiej Mordaszow zrywa kontakty z biurem podróży TUI

— Aleksiej Mordaszow zrywa kontakty z TUI, a wszystkie jego aktywa w firmie są obecnie zamrożone i niedostępne — informuje Onet Aage Dünhaupt z biura prasowego TUI Group.

Zgodnie z treścią komunikatu prasowego TUI Group, unijne sankcje mają na celu powstrzymanie Mordaszowa przed sprzedażą swoich udziałów oraz pobieraniu zysków z jej funkcjonowania.

Oligarcha w środę zrezygnował również z zasiadania w radzie nadzorczej firmy. Niemieckie biuro podróży podkreśla jednocześnie, że sankcjami objęto Rosjanina, nie zaś całą spółkę. Decyzja Unii Europejskiej nie wpływa zatem na funkcjonowanie koncernu.

UE objęła sankcjami rosyjskich oligarchów

Przypomnijmy, że we wtorek Unia Europejska nałożyła sankcje i zamroziła aktywa sześciu rosyjskich oligarchów, w tym Aleksieja Mordaszowa. Miliarder w dniu inwazji Rosji na Ukrainę wraz z 36 innymi oligarchami spotkał się z Władimirem Putinem, którego od lat wspiera.

Mordaszow znalazł się na pierwszym miejscu najbogatszych Rosjan według Forbesa. jJego majątek szacowany był w 2021 r. na 31,2 mld dolarów. Miliarder od 2007 r. inwestuje także w międzynarodowy koncern turystyczny — TUI Group poprzez swoją zarejestrowaną na Cyprze spółkę Unifirm Ltd.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Tagi: