Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Nie żyje „Uszaty”. Jerzy Grodzicki jest legendą polskich Tatr
Ania Radke
Ania Radke 06.04.2021 23:12

Nie żyje „Uszaty”. Jerzy Grodzicki jest legendą polskich Tatr

nie żyje
fot. Facebook/ Polski Związek Alpinizmu

Jerzy Grodzicki był speleologiem, współzałożycielem Towarzystwa Ochrony Tatr. Właśnie on kierował licznymi wielkimi wyprawami eksploracyjnymi do jaskiń Tatr. Zmarł 26 marca, a przykrą wiadomość przekazał Polski Związek Alpinizmu.

Nie żyje zasłużona osoba dla Tatr. W dniu 26.03.2021 r. zmarł Jerzy Grodzicki, legendarny „Uszaty”, geolog i speleolog. Był m.in. prezesem Zarządu Speleoklubu Warszawskiego oraz członkiem założycielem Towarzystwa Ochrony Tatr.

Nie żyje Jerzy Grodzicki, eksplorator jaskiń Tatr

Działał w Speleoklubie Warszawskim niemal od samego początku, od 1955 r. Informację o śmierci badacza przekazał Polski Związek Alpinizmu.

Grodzicki był również m.in. prezesem Zarządu SW, przewodniczącym Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA, członkiem założycielem Towarzystwa Ochrony Tatr, wiceprzewodniczącym Podkomisji Ochrony Jaskiń i Obszarów Krasowych Komisji Przyrody Nieożywionej Państwowej oraz członkiem elitarnego klubu The Explores Club.

Badacz kierował licznymi wielkimi wyprawami eksploracyjnymi do jaskiń Tatr. Co ciekawe, prowadził je według swojej autorskiej koncepcji. Dzięki niemu dokonane zostały ważne odkrycia m.in. w Jaskini Miętusiej, Śnieżnej i Ptasiej. Był również jednym z pionierów nurkowania w jaskiniach tatrzańskich.

Grodzicki zainicjował akcję inwentaryzacji jaskiń tatrzańskich i doprowadził do sporządzenia pełnej dokumentacji jaskiń TPN. Kierował również badaniami Koła Badań Krasu z działającym w jego ramach Zespołem Inwentaryzacji Jaskiń Tatrzańskich, które następnie objęły zakresem jaskinie w całej Polsce.

Jak przekazał Polski Związek Alpinizmu, Grodzicki brał udział w eksploracji głębokich i trudno dostępnych jaskiń, a także często nimi kierował. Uczestniczył również w odkryciu kilkunastu jaskiń w masywie Sierra de los Órganos na Kubie oraz w badaniach w Hiszpanii, Austrii, czy Australii.

Jest to niezwykle zasłużona osoba dla polskich Tatr. Badał m.in. rolę tektoniki w genezie jaskiń Masywu Czerwonych Wierchów, a także przejawy ruchów neotektonicznych w tym masywie. Prowadził także badania z dziedziny kartografii geologicznej, genezy i ewolucji jaskiń, tektoniki i budowy Tatr.

Badacz był również autorem ponad 80 prac naukowych, oraz artykułów do znanych czasopism, m.in. „Speleologii”, „Taternika” i klubowego biuletynu „Wiercica”. Za swoje wybitne osiągnięcia w speleologii światowej odznaczony został w 1973 r. Złotym Medalem Międzynarodowej Unii Speleologicznej.

https://www.facebook.com/polskizwiazekalpinizmu/posts/4157659634273715

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polski Związek Alpinizmu