Turysci.pl
world-ga6e2d15d3 1280

fot. Pixabay/ neelam279

Słowacja zaostrza restrykcje pandemiczne. "To jest ryzyko i lepiej nie jechać"

3 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Od dzisiaj niemal pół Słowacji znajduje się w czarnej strefie, w której obowiązują najostrzejsze restrykcje pandemiczne. Najwyższy stopień zagrożenia obowiązuje już we wszystkich powiatach graniczących z Polską.

Słowacja objęła tzw. czarną strefą wszystkie powiaty wzdłuż polskiej granicy. W niedzielę odnotowano tam ponad 5 tysięcy 300 nowych przypadków koronawirusa, a w ubiegłym tygodniu było to nawet ponad 6 tysięcy 800. Dla porównania to tak, jakby w Polsce wykrywano prawie 50 tysięcy zakażeń dziennie.

Zalew Szczeciński

Drugi stopień zagrożenia dla Zalewu Szczecińskiego. "Prognozowany jest wzrost poziomu wody"

CZYTAJ DALEJ

Niemal połowa słowackich powiatów w czarnej strefie

Od poniedziałku 8 listopada 36 z 79 słowackich powiatów znalazło się w grupie o najwyższym ryzyku epidemicznym, co w praktyce oznacza wprowadzenie ograniczeń w organizowaniu imprez masowych oraz w funkcjonowaniu restauracji, hoteli i niektórych usług.

Zaostrzenie restrykcji ma związek z rekordową liczbę nowych przypadków koronawirusa, którą słowackie laboratoria zanotowały w ostatnią środę. Resort zdrowia poinformował w czwartek o 6713 nowych przypadkach. Jest to najwyższy dzienny wzrost od początku pandemii w marcu 2020 r.

Słowacja

Mapa stopni zagrożeń obowiązująca od 8 listopada, fot. https://korona.gov.sk/

Surowe obostrzenia na Słowacji

Po słowackiej stronie niemal wszyscy mają na twarzach maseczki, a przed wejściem np. do sklepu zakładają maski z certyfikatem FFP-2 - informuje reporter RMF FM Maciej Pałahicki, który jest na granicy polsko-słowackiej.

Obostrzenia obowiązują także w restauracjach sprzedają jedzenie tylko na wynos. Nie działają hotele, baseny czy kluby fitness, a do kościoła w przygranicznej Suchej Horze ksiądz wpuszcza pięć zaszczepionych osób.

- Możemy do was jechać, ale to jest kontrolowane. Nie opłaca się. Potem trzeba iść na kwarantannę. To jest ryzyko i lepiej nie jechać - mówił Słowak w rozmowie z reporterem RMF FM.

Zasady przekraczania granicy

Polacy wybierający się do Słowacji muszą pamiętać, że obowiązują ich restrykcje odpowiednie do koloru strefy. Ponadto władze tego kraju wprowadziły wzmożone kontrole na granicach.

Od 5 października każda osoba wjeżdżająca do Republiki Słowackiej jest zobowiązana do dokonania uprzedniej rejestracji formularza e-hranica. Wyjątek stanowią m.in. osoby przejeżdżające tranzytem oraz dzieci poniżej 12 roku i 2 miesięcy życia.

Osoby wjeżdżające na terytorium Słowacji podlegają ponadto 10-dniowej kwarantannie w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych. Może ona zostać skrócona w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19, wykonanemu najwcześniej w piątym dniu kwarantanny.

Osoby w pełni zaszczepione nie podlegają kwarantannie pod warunkiem uprzedniej obowiązkowej rejestracji formularza - wskazuje Ambasada RP w Bratysławie. Z izolacji zwolnione są także dzieci poniżej 12 roku i 2 miesięcy życia, o ile rodzice lub opiekunowie, z którymi wjeżdżają na terytorium Słowacji, również jej nie podlegają.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Każdy miłośnik Tatr z łatwością odpowie na 6 pytań

Pytanie 1 z 6

Na którym szczycie znajduje się słynny metalowy krzyż?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24, MSZ

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >