Turysci.pl
kobieta w masce

fot. unsplash.com/engin akyurt

Koniec uciążliwych restrykcji. Nowe zasady już od 1 kwietnia we Włoszech

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Aleksandra Gadzińska

Włochy ogłaszają koniec większości ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Restrykcje będą stopniowo wycofywane. Nowe zasady wejdą w życie już z początkiem przyszłego miesiąca. Poinformowano o przebiegu kolejnych zmian.

Włochy dołączyły do krajów, które planują stopniowe odchodzenie od obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Kroki w tym kierunku mają podjąć m.in. Wielka Brytania, Portugalia, Austria, Holandia, Szwajcaria, Norwegia i Dania.

Według informacji kolejne obostrzenia sanitarne mają być zdejmowane w ciągu najbliższych miesięcy, pomimo wzrostu zakażeń. Ustalono, że wariant Omikron stanowi coraz mniejsze zagrożenie, m.in. dzięki zwiększającemu się stale wskaźnikowi szczepień. Z oficjalnych danych wynika, że do tej pory zaszczepiło się 84% Włochów, zaś 65% przyjęło dawkę "przypominającą".

Włochy zdejmują większość restrykcji

Dobra wiadomość dla turystów, którzy planują w tym roku wakacje na południu Europy. Włochy planują stopniowe wycofywanie się z kolejnych obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. Plan łagodzenia ograniczeń zapowiedział premier Mario Daghi.

– Są to ważne zmiany, które usuwają niemal wszystkie restrykcje, które nas ograniczały. Chciałbym podziękować Włochom za ich cierpliwość przez ostatnie dwa lata – powiedział podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych, która odbyła się po posiedzeniu rządu.

Zakopane

Zakopane: turyści odwołują rezerwacje, hotelarze zaniepokojeni

CZYTAJ DALEJ

Na pierwszy ogień pójdzie regionalny podział, który określał sytuację pandemiczną na danych obszarach. Ograniczenia pomiędzy strefami — czerwoną, pomarańczową, żółtą i białą — przestaną obowiązywać. Znikną także limity uczestników imprez, wydarzeń i zlotów publicznych.

Dla odwiedzających nowe zasady oznaczają m.in. brak przymusu okazania przepustek covidowych, tzw. green passów. Zarówno tubylcy, jak i turyści nie będą już zobowiązani do "legitymowania się" z przebytego zakażenia, wyniku testu ani zaświadczenia o szczepieniu podczas pobytu w hotelu lub noclegowni, a także w lokalnej komunikacji miejskiej. Zasady te pozostaną jednak aktualne w restauracjach i lokalach, a także w transporcie międzynarodowym.

Będzie można bez ograniczeń poruszać się po miastach i uczestniczyć w większych eventach, jednak wymóg noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach pozostanie aktualny.

Pierwsze restrykcje znikną w najbliższych dniach. Następne zmiany już wkrótce

Powyższe zmiany mają wejść w życie wraz z 1 kwietnia 2022 roku. Miesiąc później rząd Włoch planuje znosić kolejne restrykcje.

Od 1 maja nie będzie już konieczności okazywania certyfikatów covidowych oraz przepustek w zbiorowych środkach transportu — samolotach, autobusach, pociągach — a także przy wchodzeniu na siłownię, basen czy do restauracji. Zapowiedziano również możliwy koniec noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach.

Podczas konferencji premier Mario Draghi nie wykluczył jednak wstrzymania zmian w momencie gwałtownego wzrostu zakażeń. Jeśli nowe zasady spowodują widoczne pogorszenie sytuacji covidowej we Włoszech, Rząd zrezygnuje z planu luzowania obostrzeń.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Polak spotkał Rosjan na wakacjach. Aż ręce mu opadły, "czuli się jak władcy świata"

  2. Do kieszeni Ukraińców wpłynęły już miliony. Wzruszający gest turystów z całego świata

  3. Co się dzieje na Dworcu Centralnym? Zjeżdżają tam tłumy, wolontariuszka wyjawiła nam, jak wygląda sytuacja

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Podróże Radiozet.pl

fot. Pixabay/ PhotoMIX-Company

Zakopane to już przeżytek. W polskich górach znajdziemy znacznie lepsze miejsca na narty. Mamy 6 propozycji

Zakopane dawno temu zyskało miano "Zimowej stolicy Polski" i od tego czasu jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o kurorty narciarskie w Polsce. Jeżeli chcemy jednak uniknąć tłumów przy wyciągach, możemy wybrać inne miejsce.

Zobacz galerię >

Myślisz, że znasz Europę? Tylko nieliczni są w stanie odpowiedzieć na 5 pytanie

Pytanie 1 z 6

Największym miastem Europy jest:

Tagi:

Aleksandra GadzińskaAutor

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Włochy znoszą resztki restrykcji. Od 1 czerwca nowe zasady wjazdu

Czytaj więcej >

Europa

Paryżanie oburzeni bałaganem po finale Ligii Mistrzów. To sprawka Anglików?

Czytaj więcej >

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >