Turysci.pl

fot. unsplash.com/engin akyurt

Koniec uciążliwych restrykcji. Nowe zasady już od 1 kwietnia we Włoszech

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Aleksandra Gadzińska

Włochy ogłaszają koniec większości ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Restrykcje będą stopniowo wycofywane. Nowe zasady wejdą w życie już z początkiem przyszłego miesiąca. Poinformowano o przebiegu kolejnych zmian.

Włochy dołączyły do krajów, które planują stopniowe odchodzenie od obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Kroki w tym kierunku mają podjąć m.in. Wielka Brytania, Portugalia, Austria, Holandia, Szwajcaria, Norwegia i Dania.

Według informacji kolejne obostrzenia sanitarne mają być zdejmowane w ciągu najbliższych miesięcy, pomimo wzrostu zakażeń. Ustalono, że wariant Omikron stanowi coraz mniejsze zagrożenie, m.in. dzięki zwiększającemu się stale wskaźnikowi szczepień. Z oficjalnych danych wynika, że do tej pory zaszczepiło się 84% Włochów, zaś 65% przyjęło dawkę "przypominającą".

Włochy zdejmują większość restrykcji

Dobra wiadomość dla turystów, którzy planują w tym roku wakacje na południu Europy. Włochy planują stopniowe wycofywanie się z kolejnych obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. Plan łagodzenia ograniczeń zapowiedział premier Mario Daghi.

– Są to ważne zmiany, które usuwają niemal wszystkie restrykcje, które nas ograniczały. Chciałbym podziękować Włochom za ich cierpliwość przez ostatnie dwa lata – powiedział podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych, która odbyła się po posiedzeniu rządu.

Na pierwszy ogień pójdzie regionalny podział, który określał sytuację pandemiczną na danych obszarach. Ograniczenia pomiędzy strefami — czerwoną, pomarańczową, żółtą i białą — przestaną obowiązywać. Znikną także limity uczestników imprez, wydarzeń i zlotów publicznych.

Dla odwiedzających nowe zasady oznaczają m.in. brak przymusu okazania przepustek covidowych, tzw. green passów. Zarówno tubylcy, jak i turyści nie będą już zobowiązani do "legitymowania się" z przebytego zakażenia, wyniku testu ani zaświadczenia o szczepieniu podczas pobytu w hotelu lub noclegowni, a także w lokalnej komunikacji miejskiej. Zasady te pozostaną jednak aktualne w restauracjach i lokalach, a także w transporcie międzynarodowym.

Będzie można bez ograniczeń poruszać się po miastach i uczestniczyć w większych eventach, jednak wymóg noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach pozostanie aktualny.

Pierwsze restrykcje znikną w najbliższych dniach. Następne zmiany już wkrótce

Powyższe zmiany mają wejść w życie wraz z 1 kwietnia 2022 roku. Miesiąc później rząd Włoch planuje znosić kolejne restrykcje.

Od 1 maja nie będzie już konieczności okazywania certyfikatów covidowych oraz przepustek w zbiorowych środkach transportu — samolotach, autobusach, pociągach — a także przy wchodzeniu na siłownię, basen czy do restauracji. Zapowiedziano również możliwy koniec noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach.

Podczas konferencji premier Mario Draghi nie wykluczył jednak wstrzymania zmian w momencie gwałtownego wzrostu zakażeń. Jeśli nowe zasady spowodują widoczne pogorszenie sytuacji covidowej we Włoszech, Rząd zrezygnuje z planu luzowania obostrzeń.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Polak spotkał Rosjan na wakacjach. Aż ręce mu opadły, "czuli się jak władcy świata"

  2. Do kieszeni Ukraińców wpłynęły już miliony. Wzruszający gest turystów z całego świata

  3. Co się dzieje na Dworcu Centralnym? Zjeżdżają tam tłumy, wolontariuszka wyjawiła nam, jak wygląda sytuacja

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

Źródło: Podróże Radiozet.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Europa

Kolejne miasto pozwala na pływanie na basenach bez staników. Zadziwiające, skąd ten pomysł
Czytaj więcej >

Europa

Usłyszeli nietypową prośbę od stewardes. To nie wystarczyło, padło ostrzeżenie
Czytaj więcej >

Europa

Po tym, co zrobiła w samolocie, pilot wezwał policję. Skuli pasażerkę tuż po lądowaniu
Czytaj więcej >

Europa

Największa wyspa Cyklad niczym grecki raj. Czym oczaruje nas Naksos?
Czytaj więcej >

Europa

Gdzie leży środek Europy? Od wieków nie ma co do tego zgody, ale Polacy wiedzą swoje
Czytaj więcej >

Europa

Te zdjęcia z miejsca stały się hitem internetu. 77-latek pojechał w góry w każdym tego słowa znaczeniu
Czytaj więcej >
Aleksandra Gadzińska

Interesuję się kulturą Azji i filmem. Uwielbiam mocne kino i mocną kawę, a nade wszystko kocham koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]