Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Fotopułapka uchwyciła niedźwiedzia w Bieszczadach. "Dlaczego on jeszcze nie śpi?"
Ania Radke
Ania Radke 05.12.2021 22:21

Fotopułapka uchwyciła niedźwiedzia w Bieszczadach. "Dlaczego on jeszcze nie śpi?"

bieszczady
fot. Facebook/ Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe

Bieszczadzkie Nadleśnictwo Baligród opublikowało w swoich mediach społecznościowych zdjęcie niedźwiedzia buszującego w śniegu. Wzbudziło to zainteresowanie i niepokój internautów, którzy zastanawiali się, dlaczego zwierzę nie śpi.

Bieszczady są naturalnym miejscem występowania niedźwiedzia brunatnego. W sieci można więc od czasu do czasu natknąć się na zdjęcia z fotopułapki. Tym razem Nadleśnictwo Baligród opublikowało zdjęcie dzikiego zwierzęcia w śniegu.

Fotopułapka w Bieszczadach uchwyciła niedźwiedzia

Nadleśnictwo Baligród znajduje się w województwie podkarpackim, w północno-zachodniej części Bieszczad. Właśnie ono opublikowało na swoim Facebooku zdjęcie, na którym widać niedźwiedzie buszujące w śniegu.

- Pierwsza śnieżna i mroźna noc tej jesieni. Minus 13 gdzieś w lesie... A jak tam u was z mrozem? - czytamy w opisie do zdjęcia.

Wielu komentujących nie kryło zaskoczenia i zaniepokojenia widokiem niedźwiedzia buszującego w śniegu i zaczęło zastanawiać się, dlaczego osobnik na zdjęciu nie zapadł jeszcze w sen zimowy.

https://www.facebook.com/NadlesnictwoBaligrodLasyPanstwowe/photos/a.407825122626402/4589196651155874/?type=3

Dlaczego niedźwiedź nie śpi?

Okazuje się, że taki widok nie jest wcale niczym nienaturalnym, ponieważ wbrew wyobrażeniom wielu osób, niedźwiedzie wcale nie przesypiają ciągłym i głębokim snem całej zimy.

Tzw. sen zimowy wygląda raczej jak drzemki: niedźwiedzie śpią, wstają na chwilę, a potem znowu układają się do snu. Warto podkreślić, że aktywność tych zwierząt zimą zdecydowanie nie jest tak duża, jak wiosną czy latem.

Faktycznie jednak niedźwiedzie przygotowują się jesienią do snu i gromadzą tłuszcz na zimę. W dłuższy, głęboki sen w gawrach, zapadają jednak głównie wtedy, gdy na zewnątrz panują silne mrozy i zalega duża pokrywa śnieżna.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Tagi: Góry