Turysci.pl

fot. JACK TAYLOR/AFP/East News

Tajlandia ogłasza stan klęski. Do morza trafiło tysiące litrów ropy

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Tajlandia ogłosiła stan klęski po tym, jak plama ropy z uszkodzonego podmorskiego rurociągu dotarła do plaży Mae Ram Phueng w prowincji Rayong. Wyciek stanowi zagrożenie dla środowiska oraz dla miejscowego przemysłu turystycznego.

Plama ropy dotarła do wschodniego wybrzeża Tajlandii w piątek w nocy. Pokryła obszar o powierzchni kilku kilometrów kwadratowych i stale się poszerza - informuje tajlandzka marynarka. W akcję sprzątania zaangażowano ok. 200 marynarzy i 150 pracowników spółki Star Petroleum Refining Public Company Limited (SPRC).

Wyciek ropy w Tajlandii

Plaża Mae Ram Phueng, na której doszło do skażenia, ma długość 12 kilometrów i jest najdłuższą plażą w tej części Tajlandii. Wyciek jest przede wszystkim zagrożeniem dla środowiska, ale również dla miejscowego przemysłu turystycznego.

Lokalne władze obawiają się, że ropa może dotrzeć na pobliską wyspę Ko Samet. Jest to popularne miejsce weekendowych wypadów mieszkańców Bangkoku. Służby wykopały na plaży rowy, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się surowca.

Spółka SPRC, do której należy podwodna rura, poinformowała we wtorek, że doszło do awarii elastycznego węża, będącego częścią instalacji służącej do wyładunku ropy z tankowców.

Awarię usunięto jeszcze tej samej nocy, jednak do wody zdążyło w tym czasie wyciec około 50 tys. litrów ropy. Zanieczyściła ona morze na obszarze ponad 47 km kwadratowych, a większość surowca nadal pozostaje w zatoce.

Władze ogłosiły stan klęski na skażonym terenie

- W walkę z wyciekiem zaangażowano 12 okrętów marynarki i trzy cywilne statki oraz śmigłowce i samoloty. Razem z firmą SPRC pracujemy na morzu, by zredukować ilość ropy, odgradzając wyciek, odsysając ropę i rozpylając środek rozpraszający - powiedział mediom nadzorujący akcję kontradmirał Artorn Charapinyo.

Warto przypomnieć, że do podobnej awarii doszło w 2013 roku. Wówczas plaże na Ko Samet zostały pokryte grubą warstwą szkodliwej substancji, a usuwanie skutków wycieku zajęło ponad miesiąc.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: RMF24

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Katastrofa kolejowa w Indiach. Zginęło ponad 300 osób
Czytaj więcej >

Świat

Znamy najmniej turystyczne kraje świata. Niewiele osób miało okazję je odwiedzić
Czytaj więcej >

Świat

Wielka katastrofa kolejowa. Ranne są setki osób. Trwa akcja ratunkowa
Czytaj więcej >

Świat

Celnikom "zaparło dech w piersiach", kiedy zobaczyli to na prześwietleniu. Nigdy nie pakuj tego do bagażu podręcznego
Czytaj więcej >

Świat

Wakacje all inclusive zmieniły się w horror. Wyjazd zrujnował "czarny cień" przechodzący przez pokój
Czytaj więcej >

Świat

Pod żadnym pozorem nie bierz tego do Egiptu. Złamanie zakazu grozi więzieniem
Czytaj więcej >
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Świat

Świat

Magda Antoł

Stewardessy zostaną uziemione, bo mają “nadwagę”. “Dyskryminacja w zatrudnieniu”
Czytaj więcej >
Świat

Magda Antoł

Przeżyły prawdziwe piekło. Od ponad miesiąca dzieci walczyły o przetrwanie
Czytaj więcej >
Świat

Marlena Kaczmarek

Płonie wschodnia część Kanady. Dym z pożarów dotarł już do USA
Czytaj więcej >
Świat

Magda Antoł

Fatalna awaria podczas lotu. Zamiast na słonecznym wybrzeżu, samolot wylądował w Rosji
Czytaj więcej >
Świat

Magda Antoł

Zaatakowała pracownika linii lotniczej. Pasażerka trafiła do więzienia
Czytaj więcej >
Świat

Magda Antoł

Nawet 1000 zł mandatu. W tym kraju lepiej nie śmiecić
Czytaj więcej >