Turysci.pl
EN 01510836 0211

fot. JACK TAYLOR/AFP/East News

Tajlandia ogłasza stan klęski. Do morza trafiło tysiące litrów ropy

10 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Tajlandia ogłosiła stan klęski po tym, jak plama ropy z uszkodzonego podmorskiego rurociągu dotarła do plaży Mae Ram Phueng w prowincji Rayong. Wyciek stanowi zagrożenie dla środowiska oraz dla miejscowego przemysłu turystycznego.

Plama ropy dotarła do wschodniego wybrzeża Tajlandii w piątek w nocy. Pokryła obszar o powierzchni kilku kilometrów kwadratowych i stale się poszerza - informuje tajlandzka marynarka. W akcję sprzątania zaangażowano ok. 200 marynarzy i 150 pracowników spółki Star Petroleum Refining Public Company Limited (SPRC).

landscape-g12e960295 1280

Planujesz dzisiaj wyjazd? Lepiej uważaj, wydano ostrzeżenia przed silnym wiatrem

CZYTAJ DALEJ

Wyciek ropy w Tajlandii

Plaża Mae Ram Phueng, na której doszło do skażenia, ma długość 12 kilometrów i jest najdłuższą plażą w tej części Tajlandii. Wyciek jest przede wszystkim zagrożeniem dla środowiska, ale również dla miejscowego przemysłu turystycznego.

Lokalne władze obawiają się, że ropa może dotrzeć na pobliską wyspę Ko Samet. Jest to popularne miejsce weekendowych wypadów mieszkańców Bangkoku. Służby wykopały na plaży rowy, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się surowca.

Spółka SPRC, do której należy podwodna rura, poinformowała we wtorek, że doszło do awarii elastycznego węża, będącego częścią instalacji służącej do wyładunku ropy z tankowców.

Awarię usunięto jeszcze tej samej nocy, jednak do wody zdążyło w tym czasie wyciec około 50 tys. litrów ropy. Zanieczyściła ona morze na obszarze ponad 47 km kwadratowych, a większość surowca nadal pozostaje w zatoce.

Władze ogłosiły stan klęski na skażonym terenie

- W walkę z wyciekiem zaangażowano 12 okrętów marynarki i trzy cywilne statki oraz śmigłowce i samoloty. Razem z firmą SPRC pracujemy na morzu, by zredukować ilość ropy, odgradzając wyciek, odsysając ropę i rozpylając środek rozpraszający - powiedział mediom nadzorujący akcję kontradmirał Artorn Charapinyo.

Warto przypomnieć, że do podobnej awarii doszło w 2013 roku. Wówczas plaże na Ko Samet zostały pokryte grubą warstwą szkodliwej substancji, a usuwanie skutków wycieku zajęło ponad miesiąc.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: RMF24

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >

Świat

Samolot stanął w ogniu tuż przed startem. Przerażające nagranie

Czytaj więcej >