Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Chochołów - wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Wieś nazywana jest "żywym skansenem"
Ania Radke
Ania Radke 28.01.2022 01:00

Chochołów - wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Wieś nazywana jest "żywym skansenem"

Chochołów
fot. Wikipedia Commons/ Aotearoa/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Wieś Chochołów położona jest na wysokości ok. 750 m n.p.m., tuż przy granicy polsko-słowackiej, nad rzeką Czarny Dunajec. Nazywana jest żywym skansenem, ze względu na wyjątkową, drewnianą zabudowę.

Chochołów to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec. Na stałe mieszka w nim ok. 1 300 mieszkańców, jednak turyści powinni się nią bardzo zainteresować.

Chochołów - urokliwa wieś w Tatrach

Wieś jest nieco bardziej oddalona od Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednak odległości te nie są tak, duże, aby były przeszkodą w organizowaniu wycieczek w Tatry. Z łatwością można dostać się stamtąd na Siwą Polanie, czy Polanę Biały Potok, gdzie znajdują się wejścia do rezerwatu.

Chochołów nazywany jest żywym skansenem, ze względu na wyjątkową zabudowę, składającą się niemal wyłącznie ze stuletnich, zabytkowych góralskich chat zbudowanych z bali.

Czytaj więcej: Polacy przekroczyli granicę wstydu. O tym, co zrobili, mówi cała Chorwacja

Czytaj więcej: Turyści na plaży w Ostrowie nie mieli skrupułów. Już o 9:12 dali do wiwatu

Nietypowe rytuały

Co ciekawe, pomimo swojego wieku drewno w dalszym ciągu zachowuje jasny kolor. Jest to zasługa mieszkańców, którzy tradycyjnie dwa razy w roku (przed Wielkanocą i Bożym Ciałem) czyszczą je wodą z mydłem.

Chociaż w samej miejscowości nie ma żadnego wyciągu narciarskiego, to w sąsiednich miejscowościach – między innymi Witowie i Cichem jest ich pod dostatkiem. Narciarze mogą również z łatwością dostać się do ośrodka w Orawicach na Słowacji.

Idealne miejsce o uprawiania sportu

Ponadto okoliczne tereny – obłe pagórki – są odpowiednie do uprawiania narciarstwa biegowego oraz zjeżdżania na sankach.

źródło: i-tatry.pl