Turysci.pl
Chochołów

fot. Wikipedia Commons/ Aotearoa/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Chochołów - wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Wieś nazywana jest "żywym skansenem"

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Wieś Chochołów położona jest na wysokości ok. 750 m n.p.m., tuż przy granicy polsko-słowackiej, nad rzeką Czarny Dunajec. Nazywana jest żywym skansenem, ze względu na wyjątkową, drewnianą zabudowę.

Chochołów to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec. Na stałe mieszka w nim ok. 1 300 mieszkańców, jednak turyści powinni się nią bardzo zainteresować.

fanning-island-g1a4632b30 1280

Koronawirus na Kiribati. Fala zakażeń po otwarciu granic

CZYTAJ DALEJ

Chochołów - urokliwa wieś w Tatrach

Wieś jest nieco bardziej oddalona od Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednak odległości te nie są tak, duże, aby były przeszkodą w organizowaniu wycieczek w Tatry. Z łatwością można dostać się stamtąd na Siwą Polanie, czy Polanę Biały Potok, gdzie znajdują się wejścia do rezerwatu.

Reklama

Ferie LAST MINUTE - oferty hoteli od Bałtyku po góry nawet 70% taniej!

Chochołów nazywany jest żywym skansenem, ze względu na wyjątkową zabudowę, składającą się niemal wyłącznie ze stuletnich, zabytkowych góralskich chat zbudowanych z bali.

Co ciekawe, pomimo swojego wieku drewno w dalszym ciągu zachowuje jasny kolor. Jest to zasługa mieszkańców, którzy tradycyjnie dwa razy w roku (przed Wielkanocą i Bożym Ciałem) czyszczą je wodą z mydłem.

Chociaż w samej miejscowości nie ma żadnego wyciągu narciarskiego, to w sąsiednich miejscowościach – między innymi Witowie i Cichem jest ich pod dostatkiem. Narciarze mogą również z łatwością dostać się do ośrodka w Orawicach na Słowacji.

Ponadto okoliczne tereny – obłe pagórki – są odpowiednie do uprawiania narciarstwa biegowego oraz zjeżdżania na sankach.

Jeżeli jednak wolisz spędzić wakacje nad morzem, ale zniechęcają cię nieopisane tłumy w Sopocie, a Chorwacja jest daleko - rozważ przyjazd do Kołobrzegu, gdzie znajduje się Hotel Arka Medical Spa****

Reklama

Sezon na TANI Bałtyk - oferty hoteli nawet 60% taniej! Sprawdź >>

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: i-tatry.pl

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

materiały reklamowe

Polska

7 sposobów na letni relaks w Wysokich Tatrach

Czytaj więcej >

Polska

Najgorsze zachowania turystów na wakacjach. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Czytaj więcej >

Polska

Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem

Czytaj więcej >

Polska

Na termometrach ponad 30 stopni. IMGW ostrzega przed upałami i burzami

Czytaj więcej >

Polska

Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

Czytaj więcej >

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >