Między Krakowem a Zakopanem ponownie kursują pociągi
Pociągi między Krakowem a Zakopanem zostały od dzisiaj wznowione na okres wakacji. Pod Giewont bezpośrednio dojadą podróżni z m.in. z Gdyni, Gdańska i z Warszawy. Przejazd wciąż będzie zajmował jeszcze dużo czasu.
Pociągi między Krakowem a Zakopanem przez ostatnie miesiące były wstrzymane ze względu na trwającą modernizację kolejowej „zakopianki". Od dzisiaj jednak turyści ponownie mogą dojechać pod Tatry koleją.
Od dzisiaj można dojechać pociągiem w Tatry
Połączenia bezpośrednie do Zakopanego zostaną przywrócone na okres wakacji, a od września realizowane będą kolejne fazy prac. Skutkować będzie to ponownym ograniczeniem ruchu.
Niestety, na razie nawet najszybsze pociągi nie dojadą ze stolicy Małopolski pod Tatry w czasie krótszym niż 3 godziny. PKP PLK twierdzi jednak, efekty prowadzonych robót są już widoczne w wielu miejscach.
Jak poinformowała Dorota Szalacha z PKP PLK, wsiadanie do pociągów mają ułatwić nowe, wyższe perony w Suchej Beskidzkiej, Jordanowie, Rabie Wyżnej i Pyzówce. Są one oświetlone oraz wyposażone w wiaty, ławki i czytelne oznakowanie.
PKP poinformowały również, że przy renowacji przewidziano system ścieżek naprowadzających, który ma zapewnić dogodny dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dostępność do pociągów mają dodatkowo zwiększyć przebudowane dojścia do peronów.
Szalacha dodaje również, że nowymi torami pojadą pociągi na trasach ze Skawiny do Suchej Beskidzkiej oraz na odcinkach Sucha Beskidzka - Maków Podhalański, Bystra Podhalańska – Jordanów, Chabówka – Sieniawa oraz Nowy Targ - Szaflary.
Turyści podczas wakacyjnych wyjazdów na Podhale będą mogli skorzystać także z komfortowych stacji i przystanków. Wymieniane są: Rzozów, Radziszów, Radziszów Centrum, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Stronie, Stryszów, Sieniawa, Lasek, czy Nowy Targ.
Oddano już do użytku 80 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych między Skawiną a Suchą Beskidzką oraz Chabówką i Zakopanem, które mają zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa.
Wymieniona została również także sieć trakcyjna oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Remontowane są także mosty i przepusty na trasie.
Według planu modernizacja kolejowej „zakopianki" ma potrwać do 2023 roku. Po zakończeniu prac na tej trasie czas przejazdu pociągów wynieść ma niewiele ponad 2 godziny.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Wyszli w góry i nagle zobaczyli dziwne światło. Od razu chwycili za telefon
Chwile grozy w Zakopanem. „Jak w czasie małego bombardowania"
Źródło: Gazeta Krakowska