Turysci.pl > Świat > Washington Post: rosyjscy oligarchowie mogą obejść zakaz lotów? Jest luka w przepisach
Ania Radke
Ania Radke 05.03.2022 14:51

Washington Post: rosyjscy oligarchowie mogą obejść zakaz lotów? Jest luka w przepisach

samolot
fot. Pixabay/ ArtisticOperations (zdjęcie ilustracyjne)

Jak zauważa Washington Post, rejestry amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa dot. zagranicznych właścicieli samolotów zarejestrowanych w USA są często niekompletne. Stwarza to zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i może być furtką dla rosyjskich oligarchów.

Władze Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Kanady zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów w ramach pakietu sankcji nałożonych na ten kraj w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę. Amerykański dziennik Washington Post znalazł jednak poważną lukę w przepisach, z której mogą skorzystać rosyjscy oligarchowie.

Rosyjscy oligarchowie mogą obejść zakaz lotów?

Według Washington Post Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) często nie ma nawet we własnych rejestrach informacji "o rzeczywistych właścicielach samolotów", przed czym w ostatnich latach wielokrotnie ostrzegali rządowi regulatorzy rynku w USA.

Chociaż, jak wskazuje WP, blokowanie rosyjskich linii pasażerskich i przewozów cargo jest stosunkowo łatwe, to ograniczanie lotów prywatnych odrzutowców zarejestrowanych na utajnione trusty i korporacje — bądź będące ich własnością — może być znacznie trudniejsze.

Jak czytamy, w 2020 r. organ nadzorujący Kongres opublikował raport, z którego wynika m.in., że w Stanach Zjednoczonych zarejestrowanych jest 3,3 tys. samolotów na trusty spoza USA.

Dziennik wskazuje, że najwięksi światowi bogacze mają wiele możliwości w zakresie rejestracji samolotów. Dla przykładu odrzutowiec uzbecko-rosyjskiego biznesmena Aliszera Usmanowa jest zarejestrowany na Wyspie Man, u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Cytowany przez dziennik Dale Nickerson, emerytowany prywatny pilot, wskazuje, że "opcją szczególnie popularną wśród Rosjan są Bermudy". Jak twierdzi, władze lotnicze wyspy mają przedstawicielstwo w Moskwie, gdzie reklamują "dyskretne usługi w zakresie rejestracji maszyn".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Tagi: