Turysci.pl
samolot

fot. Pixabay/ ArtisticOperations (zdjęcie ilustracyjne)

Washington Post: rosyjscy oligarchowie mogą obejść zakaz lotów? Jest luka w przepisach

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Jak zauważa Washington Post, rejestry amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa dot. zagranicznych właścicieli samolotów zarejestrowanych w USA są często niekompletne. Stwarza to zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i może być furtką dla rosyjskich oligarchów.

Władze Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Kanady zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów w ramach pakietu sankcji nałożonych na ten kraj w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę. Amerykański dziennik Washington Post znalazł jednak poważną lukę w przepisach, z której mogą skorzystać rosyjscy oligarchowie.

Rosyjscy oligarchowie mogą obejść zakaz lotów?

Według Washington Post Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) często nie ma nawet we własnych rejestrach informacji "o rzeczywistych właścicielach samolotów", przed czym w ostatnich latach wielokrotnie ostrzegali rządowi regulatorzy rynku w USA.

Chociaż, jak wskazuje WP, blokowanie rosyjskich linii pasażerskich i przewozów cargo jest stosunkowo łatwe, to ograniczanie lotów prywatnych odrzutowców zarejestrowanych na utajnione trusty i korporacje — bądź będące ich własnością — może być znacznie trudniejsze.

Jak czytamy, w 2020 r. organ nadzorujący Kongres opublikował raport, z którego wynika m.in., że w Stanach Zjednoczonych zarejestrowanych jest 3,3 tys. samolotów na trusty spoza USA.

Dziennik wskazuje, że najwięksi światowi bogacze mają wiele możliwości w zakresie rejestracji samolotów. Dla przykładu odrzutowiec uzbecko-rosyjskiego biznesmena Aliszera Usmanowa jest zarejestrowany na Wyspie Man, u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Cytowany przez dziennik Dale Nickerson, emerytowany prywatny pilot, wskazuje, że "opcją szczególnie popularną wśród Rosjan są Bermudy". Jak twierdzi, władze lotnicze wyspy mają przedstawicielstwo w Moskwie, gdzie reklamują "dyskretne usługi w zakresie rejestracji maszyn".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

19-latka straciła rękę podczas wakacji w Egipcie. Teraz zbiera na bioniczną protezę

Czytaj więcej >

Świat

Katastrofa lotnicza w Nepalu. Rozbił się samolot z 22 osobami na pokładzie

Czytaj więcej >

Świat

Pilot zareagował na opóźniony lot. Pasażerowie byli bardzo zdziwieni jego zachowaniem

Czytaj więcej >

Świat

7 rzeczy, których najczęściej zapominamy spakować na urlop

Czytaj więcej >

Świat

Japonia znosi restrykcje. Granice otwarte, ale tylko dla wybranych

Czytaj więcej >
Turcja, Engin Akyurt/Pexels

Świat

Uzbierała 7 tys. zł na wyjazd do Turcji. Myślała, że wystarczy, cennik rozczarował Malwinę

Czytaj więcej >