Turysci.pl

fot. Pixabay/ ArtisticOperations (zdjęcie ilustracyjne)

Washington Post: rosyjscy oligarchowie mogą obejść zakaz lotów? Jest luka w przepisach

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Jak zauważa Washington Post, rejestry amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa dot. zagranicznych właścicieli samolotów zarejestrowanych w USA są często niekompletne. Stwarza to zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i może być furtką dla rosyjskich oligarchów.

Władze Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Kanady zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów w ramach pakietu sankcji nałożonych na ten kraj w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę. Amerykański dziennik Washington Post znalazł jednak poważną lukę w przepisach, z której mogą skorzystać rosyjscy oligarchowie.

Rosyjscy oligarchowie mogą obejść zakaz lotów?

Według Washington Post Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) często nie ma nawet we własnych rejestrach informacji "o rzeczywistych właścicielach samolotów", przed czym w ostatnich latach wielokrotnie ostrzegali rządowi regulatorzy rynku w USA.

Chociaż, jak wskazuje WP, blokowanie rosyjskich linii pasażerskich i przewozów cargo jest stosunkowo łatwe, to ograniczanie lotów prywatnych odrzutowców zarejestrowanych na utajnione trusty i korporacje — bądź będące ich własnością — może być znacznie trudniejsze.

Jak czytamy, w 2020 r. organ nadzorujący Kongres opublikował raport, z którego wynika m.in., że w Stanach Zjednoczonych zarejestrowanych jest 3,3 tys. samolotów na trusty spoza USA.

Dziennik wskazuje, że najwięksi światowi bogacze mają wiele możliwości w zakresie rejestracji samolotów. Dla przykładu odrzutowiec uzbecko-rosyjskiego biznesmena Aliszera Usmanowa jest zarejestrowany na Wyspie Man, u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Cytowany przez dziennik Dale Nickerson, emerytowany prywatny pilot, wskazuje, że "opcją szczególnie popularną wśród Rosjan są Bermudy". Jak twierdzi, władze lotnicze wyspy mają przedstawicielstwo w Moskwie, gdzie reklamują "dyskretne usługi w zakresie rejestracji maszyn".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

To najszczęśliwsze kraje. Niewiarygodne, jakie miejsce tym razem zajęła Polska
Czytaj więcej >

Świat

Koniec z małymi buteleczkami i wyjmowaniem telefonu na taśmę. Brytyjskie lotnisko wprowadza rewolucję
Czytaj więcej >

Świat

Lecieli w podróż poślubną. Film z samolotu podbił internet. Jedni się śmieją, drudzy oburzają
Czytaj więcej >

Świat

Przerażający widok i okropny zapach. W australijskiej rzece martwe zwierzęta zakorkowały przepływ
Czytaj więcej >

Świat

Złe wieści dla turystów. Znana na całym świecie atrakcja pozostaje zamknięta na wakacje
Czytaj więcej >

Świat

Najgorsze atrakcje turystyczne na świecie. Według turystów to tylko strata czasu i pieniędzy
Czytaj więcej >
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]